Otwarte latem ubieglego roku Muzeum Motoryzacji WENA w Oławie nie spoczywa na laurach: ciągle dzieje się tam coś nowego. Co zobaczymy w tym roku?
Samolot pasażerski w nowej hali
O zakupionym przez oławskie muzeum amerykańskim samolocie pasażerskim sprzed kilku dekad już informowaliśmy w naszym portalu. Właściciel muzeum, Tomasz Jurczak, kupił go na lotnisku i zamierza wyeksponować w jednej z trzech nowych hal.
Metroliner ma ponad 18 m długości i prawie taką samą rozpiętość skrzydeł. Mogło nim podróżować 30 osób.
– Samolot jest już umyty i niedługo zostanie zmontowany, ale wcześniej musimy przygotować specjalną konstrukcję, na której go oprzemy. Będzie wyglądał tak, jakby wisiał w powietrzu. Odwiedzający będą mogli wejść do niego po schodkach – dodaje Henryk Gulka, dyrektor Muzeum.
3 nowe hale, a w nich...
Metroliner, wraz z dwoma mniejszymi samolotami, znajdzie się w jednej z 3 nowych hal, które mają łącznie 5 tys. mkw powierzchni. Łącznie z 3 halami, które są już otwarte, muzeum będzie mieć 12 tys. mkw.
W nowych częściach muzeum, które będą dostępne w maju, znajdzie się mnóstwo innych pojazdów, w tym spektakularny, mający prawie 8 metrów długości, jedyny w Polsce dragster, znany z programu „Duda kontra Szafranski”.
Będą tam także parowe maszyny drogowe sprzed II wojny światowej i wiele innych niesamowitych eksponatów.
Najstarsza istniejąca warszawa
W oławskim muzeum wiosną pojawi się także pierwsza polska warszawa wyprodukowana w 1951 roku w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie.
Bezpłatne Retro Warsztaty
A co w najbliższym czasie? Jeszcze w styczniu odbędą się w muzeum bezpłatne Retro Warsztaty.
– Zainspirowali nas… zwiedzający. Dzwonią do nas, pytają, gdzie kupić lakier do zabytkowego auta, jak coś w nim naprawić, gdzie znaleźć blacharza, który się zna na samochodach klasycznych. Zaprosiliśmy więc fachowców, czyli firmy, które się specjalizują w takich pojazdach, znajdą dawne techniki, dysponują gamą odpowiednich lakierów itd. Techniki i materiały bardzo się zmieniły, dlatego o zabytkowe auto nie da się zadbać gdziekolwiek – mówi Henryk Gulka.
Retro warsztaty zaplanowano na weekend 18-19 stycznia. Są bezpłatne. W planach prelekcje, prezentacje technik blacharskich, lakierniczych i innych, pokaz maszyny do czyszczenia suchym lodem oraz laserem.
Kilkaset pojazdów, a każdy z niesamowitą historią
Nawet bez nowości oławskie muzeum to bardzo atrakcyjne miejsce. Można tu zobaczyć m.in. zespawaną z dwóch fiatów 125p limuzynę LOT-u do wożenia VIP-ów, pierwszego na świecie quada, skonstruowanego przez polskiego rolnika w 1960 roku, „malucha” w wersji militarnej zrobionego na zamówienie brytyjskiej armii i setki innych unikatowych pojazdów, w tym fiata 125p niższego od standardowego modelu o 42 cm, by mógł zmieścić się w kopalnianych korytarzach, bogato rzeźbiony japoński karawan dla bogaczy, który jeździ teraz w Rajdach Koguta, rower krawcowej z mini maszyną do szycia, a także rowery pucybuta, lodziarza, fryzjera…
Jest tu także kolekcja przedmiotów z czasów PRL: sprzęt AGD, papierosy, zabawki, kosmetyki a nawet papier toaletowy.
Muzeum Motoryzacji WENA w Oławie - lokalizacja
- Adres: Muzeum Motoryzacji Wena, ul. Zielna 1D, Oława
- Strona internetowa muzeum
- Godzinny otwarcia: 9:00-17:00 codziennie