Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Dagna Zielińska – działalność small biznes (mała przedsiębiorczość)
- Ewa Trojanowska – działalność równościowa
- Izabela Jóźwik – działalność społeczna i edukacyjna
- Agnieszka Dusza – działalność proekologiczna
- Dr inż. Weronika Urbańska – działalność naukowo-badawcza
- Agnieszka Bresler – działalność artystyczna
- Tetiana Zinyk – kategoria specjalna: Teraz młodość - Siła młodości
Wyróżnienie Wrocławianki Roku wręczono w grudniu ubiegłego roku już po raz piąty podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol. Laureatki zostały wybrane spośród 52 nominowanych przez kapitułę złożoną z członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet oraz laureatek poprzedniej edycji konkursu.
Tytuł Wrocławianki Roku 2024 przyznano w 7 kategoriach.
Dagna Zielińska – działalność small biznes (mała przedsiębiorczość)
Dagna Zielińska (na zdjęciu głównym, a także na fotografii poniżej, zrobionej podczas gali), która złożyła dziś wrocławiankom życzenia, odebrała statuetkę w kategorii small biznes, czyli mała przedsiębiorczość . Uważa, że warto uwierzyć w swoje marzenia i konsekwentnie realizować pasje.
Od zera rozwinęła swoją firmę. Organizuje Targi Dziewiarstwa i Rękodzieła. Jej działania mają wymiar ekonomiczny, edukacyjny i społeczny. Wokół rękodzieła stworzyła społeczność kobiet rzemieślniczek i artystek, którym pokazuje, że można brać sprawy w swoje ręce.
Ewa Trojanowska – działalność równościowa
Wrocławianką Roku w kategorii działalność równościowa została Ewa Trojanowska - ikona wrocławskiego ruchu wolnościowego, propagatorka praw człowieka.
Od lat aktywnie domaga się przywrócenia w Polsce praworządności i poszanowania praw mniejszości LGBTQ+, uchodźców oraz innych marginalizowanych grup społecznych. Jak sama mówi, wierzy w niezbywalne prawo do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nie boi się głośno manifestować swoich poglądów, nawet gdy jest to ryzykowne.
Izabela Jóźwik – działalność społeczna i edukacyjna
W kategorii działalność społeczna i edukacyjna statuetkę otrzymała Izabela Jóźwik - wiceprezeska Stowarzyszenia Bliżej Siebie, która współtworzy i koordynuje oddolną inicjatywę społeczną Zupa na Wolności.
Dzięki niej w każdą niedzielę osoby w kryzysie bezdomności mogą na placu Wolności we Wrocławiu otrzymać ciepły posiłek. Pracuje nad kolejnymi inicjatywami, m.in. z obszaru przyjaznej cyfryzacji, aby zmniejszać wykluczenie społeczne.
Agnieszka Dusza – działalność proekologiczna
Zwyciężczynią w kategorii działalność ekologiczna została Agnieszka Dusza, która aktywnie wpływa na poprawę jakości życia wrocławian realizując zielone projekty.
Zainicjowała m.in. połączenie wrocławskich osiedli Zieloną Siecią Rowerowo-Pieszą. Przygotowała koncepcję utworzenia sadów osiedlowych połączonych z ogrodami społecznymi, miejsc integrujących i edukujących mieszkańców miasta. Napisała też książkę o życiu w zgodzie z naturą, a także prowadzi warsztaty ekologiczne i spacery przyrodnicze. Od 2024 r. zasiada w Radzie Miasta, gdzie kontynuuje swoją aktywność proekologiczną.
Dr inż. Weronika Urbańska – działalność naukowo-badawcza
W kategorii działalność naukowo - badawcza Wrocławianką Roku została dr inż. Weronika Urbańska - naukowczyni Politechniki Wrocławskiej, specjalizująca się w inżynierii środowiska, górnictwie i energetyce.
Promuje Wrocław jako miejsce wspierania nowych technologii, nauki i ekologii. Na co dzień kieruje pracami dotyczącymi recyklingu baterii Li-ion oraz wspiera prace nad eksperymentem Space Volcanic Algae (mikroglony w kosmosie), który został wybrany do zrealizowania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest też autorką podcastu „Eko znaczy dobrze”, dzięki czemu popularyzuje wiedzę o gospodarce odpadami.
Agnieszka Bresler – działalność artystyczna
Z kolei za działalność artystyczną doceniona została Agnieszka Bresler - aktorka, reżyserka prezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan. Dzięki projektom artystycznym przywraca nadzieję i sprawczość osobom wykluczonym, odbywającym karę pozbawiania wolności.
Wykorzystuje teatr jako narzędzie zmiany społecznej, budowania wspólnoty, wzmacniania kobiet i ich głosów. W Zakładzie Karnym w Krzywańcu współtworzyła nowatorskie Centrum Sztuki Osadzonych - pierwszy ośrodek sztuki w więzieniu. Działania warsztatowo-teatralne zainicjowała również w Zakładzie Poprawczym dla dziewcząt w Zawierciu.
Tetiana Zinyk – kategoria specjalna: Teraz młodość - Siła młodości
W kategorii specjalnej Teraz Młodość - Siła Młodości jury przyznało nagrodę Tetianie Zinyk, studentce Uniwersytetu Medycznego, streetworkerce, która pomaga osobom doświadczającym kryzysu.
Jest ona koordynatorką wsparcia medycznego w projekcie Ambulatorium Uliczne oraz działa w projekcie Streetbus. Udziela pomocy przedmedycznej i prowadzi działania prewencyjno - edukacyjne związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom od alkoholu i środków psychoaktywnych. Pomaga też uchodźcom w zakresie komunikacji i integracji.