wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Lelenfant: sztuka, która łączy tradycję i współczesność

Jak lipiec, to Lelenfant! Czyli warsztaty, pokazy i parada ponad 70 młodych artystów z całego świata

Data publikacji: Autor:

Tradycyjne opowieści Griotów, tańce Gruzinów i Berberów, akrobacje Tanzańczyków, nowy cyrk w wykonaniu Czechów i hip-hop wrocławian. Młodzi artyści w ramach projektu Lelenfant będą przez dwa tygodnie pracowali nad wspólnym spektaklem. Hasło przewodnie w tym roku brzmi: "Siła przyjaźni".

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Młodzież zjeżdża się do Wrocławia już 13 i 14 lipca. W sumie w projekcie Lelenfant weźmie udział ponad 70 dzieci w wieku od 8 do 17 lat. Będą wrocławianie oraz Gruzini, Persowie, Marokańczycy, Tanzańczycy, Gambijczycy i Czesi. Goście zamieszkają w domach wrocławian.

– Dla większości mamy już zapewnione lokum. Wciąż jednak szukamy rodzin, które przyjmą do siebie młodych artystów, dwóch chłopców z Gambi i dwóch z Iranu – mówi Iwona Frydryszak, organizatorka projektu Lelenfant.

<p>Lelenfant (2023 r.) - parada</p> Tomasz Hołod
Lelenfant (2023 r.) - parada

Warsztaty trwają od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–17.00. Chłopcy oprócz pokoju potrzebują więc opieki rano (na czas śniadania), wieczorem (kolacja) i podczas weekendów.

– Zależy nam na tym, aby nasi goście poznali życie wrocławskiej rodziny, nasze miasto, a może nawet dalsze okolice – wyjaśnia Iwona Frydryszak.

Projekt Lelenfant

Uczestnicy Lelenfant pracują nad swoim repertuarem już od wiosny. Również wrocławianie przez kilka ostatnich miesięcy uczyli się ruchu scenicznego, choreografii, scenek teatralnych, elementów cyrkowych i tanecznych, a także pracy z głosem. A to, czego się młodzież nauczyła we własnym gronie, przekażą pozostałym. Tak działają warsztaty prowadzone w metodzie „dzieci uczą dzieci”.

Pokazy z założenia łączą tradycję z nowoczesnością:

  • Gruzini i Berberowie prezentują ludowe tańce;
  • Gambijczycy, uznający się za griotów, opowiadają tradycyjne historie przy wtórze balafonów;
  • Tanzańczycy przygotowują figury akrobatyczne;
  • Czesi prezentują elementy nowego cyrku (bez zwierząt);
  • wrocławianie w swym pokazie łączą hip-hop i tradycyjne pieśni polskie, ukraińskie i białoruskie.

Pokazy dla wszystkich

Efekty prac młodych artystów będzie można poznać na bieżąco:

  • 14 lipca podczas wydarzenia Spotkajmy się na kocu – piknik ze sztuką (wstęp wolny). W planie są trzy lokalizacje: o godz. 15.00 Park Strachociński na Kowalu i Nowy Pafawag, ul. Chociebuska 4-6; o godz. 16.00 Złotnickie Centrum Spotkań, Wielkopolska 7.

Galeria zdjęć

  • 19 lipca na wydarzeniu Hulanki – występy młodych artystów ze świata (wstęp wolny): o godz. 17.30 CUKR, ul. Ruska 46, i Złotnickie Centrum Spotkań Wielkopolska 7; o godz. 15.00 Park Strachociński, Kowale.
  • 22 lipca 17:30 „Za Kurtyną” – przegląd trzech spektakli, nad którymi pracowała młodzież na warsztatach: Nowy Pafawag, ul. Chociebuska 4-6 (bilety od 26 zł). https://biletyna.pl/spektakl/Za-kurtyna

Wielki finał Lelenfant 2024 w Capitolu

Z trzech spektakli powstanie jeden performance o haśle przewodnim „Siła przyjaźni”. Efekty prac nad tym pokazem będzie można zobaczyć 30 i 31 lipca w Capitolu (występ biletowany, od 26 zł).

Przedsmakiem występu na deskach teatru muzycznego jest parada, która przejdzie przez Rynek 29 lipca. Start o godz. 18:00. Wstęp wolny.

<p>Lelenfant (2023 r.) - parada</p> Tomasz Hołod
Lelenfant (2023 r.) - parada

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama