wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wypadek w sylwestrową noc? Gdzie iść po pomoc?

Od godziny 18:00 w Sylwestra (31 stycznia) do godziny 8:00 rano 2 stycznia 2025 roku działa we Wrocławiu nocna i świąteczna opieka zdrowotna. 24 godziny na dobę niezależnie od Sylwestra działają też SOR-y - szpitalne oddziały ratunkowe. Sprawdź, gdzie się udać, jeśli potrzebujesz pomocy. W poważnych sytuacjach nie wahaj się i proś o pomoc dzwoniąc pod numer 112 lub 999. Jednak w przypadku lżejszych dolegliwości, poczekaj do czwartku i idź do swojej przychodni.

Reklama

Warto przypomnieć generalną zasadę - SOR to miejsce, które udzielana jest pomoc powypadkowa i w sytuacjach zagrożenia życia. Nie wzywamy karetki, jeśli mamy katar i temperaturę 37,1. Czasem jednak trudno samodzielnie ocenić powagę sytuacji i swój stan zdrowia lub towarzyszącej nam osoby. Wątpliwości powinien rozwiać dyspozytor dyżurujący pod numerem 112 lub 999. 

Numer 112 jest numerem alarmowym wszystkich służb. To najlepszy numer, jeśli jesteśmy świadkami wypadku. Dyspozytor oceni, czy na miejsce wystarczy wysłać karetkę czy może również straż pożarną i policję. Numer 999 to tylko i wyłącznie numer pogotowia ratunkowego. 

Dla tych, którzy się rozchorują w świątecznym czasie, ale nic nie wskazuje na to, aby niezbędna była np. szybka interwencja chirurgiczna, otwarte są placówki nocnej i świątecznej pomocy medycznej. To odpowiednik lekarza pierwszego kontaktu, który działa wtedy, gdy zwykłe przychodnie są pozamykane. Tu lekarz zdiagnozuje cię, jeśli trzeba wypisze receptę, ale oczywiście może też wysłać cię na SOR, jeśli uzna, że to konieczne. 

Dlaczego na SOR i w dyżurnej przychodni są kolejki? 

Udając się do placówki nocnej i świątecznej pomocy medycznej musimy się liczyć z długim oczekiwaniem w kolejce. Jak długim, to oczywiście zależy od tego, jak wielu pacjentów chce skorzystać z pomocy w jednym czasie oraz jaka pomoc jest im udzielana. 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Pacjenci są tu kolejkowani według pewnego systemu - triażu. Jak czytamy na pacjent.gov.pl, triaż to metoda segregacji pacjentów na tych, którzy potrzebują pomocy natychmiast bądź pilnie i tych, którzy mogą z medycznego punktu widzenia na pomoc poczekać.

Pacjenci otrzymują kolory:

  • czerwony – priorytet najwyższy, bezpośrednie zagrożenie życia, natychmiastowy kontakt z lekarzem,
  • pomarańczowy – priorytet wysoki,
  • żółty – priorytet średni,
  • zielony – priorytet niski,
  • niebieski – priorytet najniższy.

Jeśli zatem masz kolor zielony czy nawet żółty, to czekasz, aż medycy poradzą sobie z czerwonymi i pomarańczowymi. A pacjenci z najwyższymi priorytetami mogą być ciągle dowożeni. Dlatego ci, którzy z medycznego punktu widzenia mogą czekać, czekają. Niekiedy wiele godzin. Nie wnikamy tu w kwestie organizacyjne czy finansowe, które mogą zaważyć na pracy konkretnej placówki. Jeśli jakoś się trzymamy, to czas oczekiwania na pomoc na SOR zawsze jest i będzie nieprzewidywalny.

SOR-y - szpitalne oddziały ratunkowe - czynne w Sylwestra i Nowy Rok

We Wrocławiu działają cztery SOR-y. Tu pomoc uzyskasz 24 godziny na dobę. Nawet jeśli jesteś w stanie dotrzeć samodzielnie, zadzwoń na 112 i dowiedz się, na który jechać. Dyspozytor powinien mieć wiedzę, który jest przepełniony, a który jest najbardziej odpowiedni w przypadku twoich obrażeń czy dolegliwości. 

Adresy szpitali z działającymi SOR-ami:

  • Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka, ul. Fieldorfa 2,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Kamieńskiego 73a,
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, ul. Borowska 213,
  • 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu, ul. Weigla 5.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - przychodnie przyjmujące pacjentów w Sylwestra i Nowy Rok

Pomoc lekarza (taką, którą masz w swojej przychodni u lekarza rodzinnego, ale w dniach i godzinach, kiedy "zwykła" służba zdrowia nie pracuje) od wtorku (31 grudnia) od godziny 18:00 do czwartku (2 stycznia) do godziny 8:00 uzyskasz tu:

  • Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka, Wrocław, ul. Fieldorfa 2,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, Wrocław, ul. Kamieńskiego 73a,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, Wrocław, ul. Koszarowa 5, 71 395 76 07.

Te przychodnie działają w tych samych szpitalach, co SOR-y, ale nie kieruj się na oddział ratunkowy, tylko w miejsce oznaczone jako nocna i świąteczna opieka zdrowotna. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama