wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Parlament zmienił Kodeks pracy. Więcej urlopu w 2023 r. i inne rewolucyjne zmiany dla pracowników [SZCZEGÓŁY]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu widać kobiety, mężczyzn i dzieci na placu zabaw Tomasz Hołod
Na zdjęciu widać kobiety, mężczyzn i dzieci na placu zabaw

Na decyzję w sprawie nowych, dłuższych urlopów w 2023 r. czekają pracownicy. Parlament (najpierw sejm, a w marcu senat) zgodził się na więcej dni wolnych od pracy. Teraz potrzeby jest już tylko podpis prezydenta RP. Chodzi o dostosowania polskiego prawa do wymogów unijnych (dyrektywa work-life balance) i wprowadzenie w polskim Kodeksie pracy nowych dni wolnych. To dobra wiadomość, ale jest i zła, bo nie wszystkie dni będą płatne. Zobaczcie, kto może liczyć na więcej urlopu w 2023 r. i jakie jeszcze rewolucyjne zmiany czekają pracowników!

Reklama

Pierwsze zmiany już wchodzą w życie, bo 7 kwietnia zacznie obowiązywać możliwość pracy zdalnej, a od 21 lutego pracodawcy zyskali szersze uprawnienia w zakresie kontroli trzeźwości pracowników. Przyjęte w marcu przez parlament (sejm i senat) rozwiązania czekają już tylko na podpis prezydenta RP. Zobacz co się zmieni. 

Urlop opiekuńczy, urlop z tytułu siły wyższej i zmiany w urlopach rodzicielskich – to nowości w urlopach dla pracowników, które będą 2023 r. W sumie, w roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą mieć nawet 35 dni wolnych. Obecnie urlop wypoczynkowy to od 20 do 26 dni.

Nawet 35 wolnych dni: obecnie jest to 26 dni urlopu, do tego będzie prawo do 5 dni urlopu opiekuńczego, 2 dni z powodu „siły wyższej” i 2 dwóch dni opieki nad dzieckiem. 

Bardzo się cieszę, że już niebawem faktem staną się kolejne korzystne rozwiązania w prawie pracy. Pierwsze zmiany już wchodzą w życie, bo 7 kwietnia zacznie obowiązywać możliwość pracy zdalnej, a od 21 lutego pracodawcy zyskali szersze uprawnienia w zakresie kontroli trzeźwości pracowników. Przyjęte kolejne regulacje są odpowiedzią na oczekiwania m.in. pracujących rodziców. To dla nich wydłużamy urlop rodzicielski i wprowadzamy elastyczne formy zatrudnienia, co z pewnością ułatwi godzenie ról zawodowych i prywatnych. Ważne zmiany nastąpią w zakresie możliwości zmian warunków zatrudnienia oraz w zawieraniu umów na okres próbny
minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Najważniejsze zmiany zobacz w galerii zdjęć:

Więcej urlopu w 2023 r. Zmiany w Kodeksie pracy i unijna dyrektywa work-life balance

Wprowadzenie w polskim Kodeksie pracy dłuższego urlopu i więcej dni wolnych ma związek z dostosowaniem polskiego prawa do wymogów unijnych w związku z dyrektywą work-life balance. 

Dłuższy urlop rodzicielski w 2023 r.

To jedna z najważniejszych zmian. Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wynosił do 41. tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43. tygodni (w przypadku porodu mnogiego). W jego ramach nieprzenaszalną część określono na 9 tygodni dla każdego z rodziców.

Dodatkowy urlop opiekuńczy w 2023 r.

Ustawa wprowadza dodatkowy urlop opiekuńczy w celu zapewnienia opieki nad członkiem rodziny, który wymaga wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop ten będzie bezpłatny i będzie przysługiwał pracownikom w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w 2023 r.

Wprowadzamy także zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Zwolnienie to będzie przysługiwało w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.

Elastyczna organizacja pracy w 2023 r.

Możliwość szerszego skorzystania z elastycznej organizacji pracy będzie przysługiwała rodzicom opiekującym się dzieckiem do 8 lat oraz opiekunom członków rodziny lub osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym - wymagających wsparcia z poważnych względów medycznych.

Prawo do zmiany rodzaju umowy w 2023 r.

Pracownik, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo do wystąpienia o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Taka możliwość będzie dostępna raz w roku kalendarzowym.

Zmiany w umowie o pracę na okres próbny w 2023 r.

Umowę o pracę na okres próbny będzie można zawrzeć na okres nieprzekraczający: 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy, 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Dni wolne od pracy w 2023 roku i kalendarz roku szkolnego 2022/2023 

Bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy. Szczegóły 

Posłowie i senatorowie  zgodzili się na szereg innych korzystnych dla pracowników zmian: 

  • Wypowiedzenie umowy na czas określony tylko z podaniem przyczyny i zmiany w umowach na okres próbny.
  • Elastyczny czas pracy dla rodziców dzieci do 8 lat.
  • Większy zasiłek macierzyński.
  • Pracujesz dłużej? To masz więcej przerw.
  • Wolność pracy i równoległe zatrudnienie.
  • Praca zdalna – pracodawca zwróci za prąd i internet.
  • Trzydniowy weekend albo 7 godzin dziennie - wkrótce będziemy pracować krócej?

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl