wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Praca zdalna. Od 7 kwietnia rewolucja w pracy zdalnej. Nawet 24 dni pracy z domu w ciągu roku?
Kliknij, aby powiększyć
Kobieta pracująca zdalnie, w domu Shutterstock/Travelpixs
Kobieta pracująca zdalnie, w domu

Praca zdalna. W piątek 7 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej. Zmieni się jej dostępność i zasady, dzięki którym m.in. będzie można pracować z domu nawet 24 dni w ciągu roku. Komu będzie przysługiwać praca zdalna? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej? Kto ponosi koszty? I czy pracę zdalną można wykonywać np. w kawiarni? Zobaczcie szczegóły i jak będzie wyglądać praca zdalna od 7 kwietnia.

Reklama

Jesteś w ciąży i chcesz pracować zdalnie? Nie musisz pytać o zgodę pracodawcy

Nowe przepisy wskazują, że w przypadku wykonywania pracy zdalnej niektórzy pracownicy nie będą potrzebowali zgody pracodawcy. Wiążący będzie wniosek złożony m.in. przez:

  • pracownika w ciąży,
  • pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia,
  • pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • pracownika-rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin w ramach programu „Za życiem”, zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
  • pracownika-rodzica dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • pracownika-rodzica dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Pracodawca musi uwzględnić wniosek otrzymany od takich osób, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj pracy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tłumaczy, że w takim przypadku o przyczynie odmowy pracodawca będzie musiał poinformować pracownika papierowo lub elektronicznie w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.

Praca zdalna okazjonalna. Każdy ma prawo do 24 dni pracy zdalnej

Nowe przepisy wskazują także, że od 7 kwietnia każdy pracownik będzie mógł poprosić pracodawcę o zgodę na pracę zdalną, jeżeli tylko stwierdzi że ma taką potrzebę, tzw. incydentalna lub okazjonalna praca zdalna.

Ma ona przysługiwać w wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym i być niezależna od wymiaru czasu pracy pracownika (wymiaru etatu). Wniosek ten jednak może spotkać się z odmową pracodawcy, jeżeli ten stwierdzi, że jego uwzględnienie jest niemożliwe ze względu na organizację lub rodzaj wykonywanej pracy.

Pracodawca będzie mógł przymusowo wysłać pracownika na pracę zdalną

Nowe przepisy to także prawa dla pracodawców, którzy będą mogli przymusowo wysyłać pracowników na pracę zdalną. Ustawa przewiduje, że będzie to możliwe w czasie epidemii, stanu wyjątkowego, ale także przy braku możliwości zapewnienia odpowiednich warunków pracy.

Pracodawca nie może jednak zlecić takiej pracy, jeżeli pracownik nie ma odpowiednich warunków lokalowych i technicznych.

Praca zdalna. Co musi zapewnić pracodawca?

Pracodawca będzie także zobowiązany zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiały i narzędzia, jak urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej oraz ich odpowiednią konserwację.

Koszty pracy zdalnej – pracodawca będzie je częściowo pokrywał

Nowe przepisy określają także możliwość ubiegania się przez pracowników o zwrot części kosztów poniesionych podczas wykonywania pracy zdalnej. Musi on zostać jedna wcześniej uzgodniony z pracodawcą, a pracownik jest zobowiązany ewidencjonować czas pracy zdalnej.

– Szczegółowe zasady pokrywania przez pracodawcę kosztów pracy zdalnej (oraz ustalania ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu) będą stanowiły obowiązkowy element wewnątrzzakładowego porozumienia lub regulaminu bądź porozumienia z pracownikiem w przypadku, gdy nie zostało zawarte zakładowe porozumienie lub nie został wydany regulamin – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Obowiązkowe pokrycie kosztów w zakresie zużycia mediów dotyczy wyłącznie energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Nie obejmuje natomiast np. kosztów zużycia wody lub użytkowania powierzchni mieszkania/domu. Chyba, że takie zapisy zostaną wprowadzone do wewnątrzzakładowych aktów pranych.

Miejsce pracy zdalnej. Skąd można ją wykonywać?

Nowe przepisy nie wykluczają możliwości wykonywania pracy zdalnej z kilku różnych miejsc, nie tylko z domu czy mieszkania. Muszą być one jednak wskazane przez pracownika i każdorazowo uzgodnione z pracodawcą.

Wycofanie pracownika z pracy zdalnej przez pracodawcę

Czy w każdym przypadku pracodawca może „cofnąć” pracownika z pracy zdalnej do pracy stacjonarnej? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnia, że jeżeli praca zdalna jest wykonana na podstawie omówionego wcześniej polecenia, pracodawca może zawsze je cofnąć. Musi jednak zrobić to z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem.

Jeżeli jednak praca zdalna została uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę, wówczas - co do zasady - nie jest możliwe cofnięcie zgody na pracę zdalną.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl