wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Na jakie studia najlepiej iść? Podpowiadamy, jakie kierunki warto wybrać
Kliknij, aby powiększyć
Na Politechnice Wrocławskiej jest wiele obleganych kierunków studiów. fot. shutterstock
Na Politechnice Wrocławskiej jest wiele obleganych kierunków studiów.

Wybierając kierunek studiów, warto zastanowić się na jakie studia warto iść, aby mieć dobrą prace. Dzięki temu w przyszłości nie będzie potrzeby przebranżawiania się i będzie można liczyć na dobrą pensję. Choć sytuacja na rynku pracy ciągle się zmienia to można zauważyć, że niektóre kierunki studiów są zdecydowanie bardziej przyszłościowe, niż inne.

Reklama

Na jakie studia najlepiej iść?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki kierunek studiów wybrać, należy określić swoje zainteresowania i predyspozycje. Na tej podstawie można zawęzić obszar poszukiwania najlepszego dla siebie kierunku. Oznacza to, że osoby uzdolnione artystycznie powinny szukać odpowiedniego dla siebie kierunku studiów na uczelniach artystycznych. Do wyboru są trzy uczelnie: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Szkoła Teatralna.

W przypadku osób o umyśle ścisłym powinny zastanowić się nad kierunkami dostępnymi na Politechnikach czy Szkole Głównej Handlowej. W nieco trudniejszej sytuacji są osoby o umyśle humanistycznym, jednak i w tym przypadku można wybrać kierunki po których można otrzymać interesującą i dobrze płatną pracę. 

W przypadku świeżo upieczonych absolwentów studiów na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby, które ukończyły następujące kierunki: 

  1. Informatyka 
  2. Elektronika 
  3. Automatyka i robotyka
  4. Zarządzanie
  5. Finanse i rachunkowość

Wśród kierunków studiów, które warto wybrać jest także architektura oraz architektura wnętrz

Jak łatwo zauważyć, są to kierunki ścisłe, co oznacza, że z pewnością nie wybiorą się na nie osoby, które preferują przedmioty humanistyczne. Dla tych, którzy zastanawiają się jaki wybrać kierunek studiów na Uniwersytecie, wskazujemy te, które również cieszą się zainteresowaniem i są przyszłościowe. Kierunkiem humanistycznym, który w przyszłości pozwala na dobre wynagrodzenie i ciekawe perspektywy zawodowe jest z pewnością prawo.

Nieprzerwanie popularnością cieszy się psychologia. Choć dawniej perspektywy zawodowe po tym kierunku nie były najlepsze, sytuacja ta uległa zmianie. Ma na to wpływ obecna sytuacja zdrowotna. Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologicznej, co znacznie zwiększyło zapotrzebowanie na ten zawód. 

Jakie kierunki studiów mają przyszłość?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych najbardziej przyszłościowe są kierunki ścisłe. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na rynku pracy, zdecydowanie najłatwiej jest znaleźć prace w branżach: handel i sprzedaż, IT, inżynieria i finanse. W ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów z branży budowlanej, logistycznej i nieruchomości. 

Jakich kierunków studiów nie wybierać?

Wiele osób zastanawia się także, jakich kierunków studiów nie wybierać, aby nie narazić się na trudności ze znalezieniem pracy i koniecznością przebranżowienia. Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak można wskazać kierunki w których jest niewielkie zapotrzebowanie na specjalistów. Najtrudniej znaleźć w wyuczonym zawodzie prace absolwentom takich kierunków, jak:

  • historia, 
  • politologia,
  • geografia,
  • filologia polska,
  • filologia angielska,
  • socjologia,
  • administracja,
  • pedagogika,
  • turystyka i rekreacja.

Z pewnością dobrym sposobem na uniknięcie bezrobocia po kierunkach humanistycznych, jest podnoszenie swoich kwalifikacji dzięki studiom podyplomowym, kursom i szkoleniom. Aby zwiększyć szanse na dostanie pracy, warto także jak najwcześniej zdobywać doświadczenie zawodowe, np. dzięki stażom czy pracy wykonywanej w ramach wolontariatu. 

Na jaki kierunek studiów najłatwiej się dostać?

Najłatwiej dostać się na te kierunki studiów, na które jest najmniej chętnych, biorąc pod uwagę także liczbę miejsc. Do najmniej obleganych kierunków studiów należą: 

  • informacja naukowa i bibliotekoznawstwo,
  • slawistyka,
  • filologia białoruska,
  • historia i kultura Żydów,
  • administracja,
  • chemia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl