wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uczelnie przyszłości

Jednym z kryteriów wyboru kierunku na studiach jest przypuszczenie (a najlepiej pewność), że zagwarantuje on w przyszłości pracę. Z tą myślą władze uczelni analizują trendy, tworzą nowe kierunki i unowocześniają sposoby nauczania. Zobacz, co przygotowały dla kandydatów na studia w 2024 roku.

Reklama

Na większości uczelni rekrutacja już trwa w najlepsze. Zobacz, jakimi przyszłościowymi kierunkami kuszą tegorocznych maturzystów.

Politechnika Wrocławska: inżynieria biomedyczna i eksploracja kosmosu

W tym roku na I stopniu studiów na Politechnice Wrocławskiej przygotowano blisko 60 kierunków. Na II stopniu – 22 kierunki, w tym dziesięć wyłącznie w języku angielskim. Ich programy są stale modyfikowane i dostosowywane do zmieniających się wymagań na rynku pracy.

Z naszych obserwacji wynika, że obecnie do najbardziej przyszłościowych kierunków możemy zaliczyć te związane z cyberbezpieczeństwem, inżynierią biomedyczną i eksploracją kosmosu.
Michał Ciepielewski z Politechniki Wrocławskiej

W tegorocznej rekrutacji na kandydatów czekają cztery nowości:

  • Logistyka przemysłowa (studia I stopnia)

To interdyscyplinarny kierunek, który powstał w ramach współpracy między dwoma wydziałami, Mechanicznym i Zarządzania. Są to studia dla osób zainteresowanych projektowaniem i zarządzaniem nowoczesnymi systemami logistycznymi, zwłaszcza obsługującymi przepływy towarowe w globalnych łańcuchach dostaw.

Na tym kierunku studenci mogą zdobyć zarówno kwalifikacji stricte technicznych, jak i kompetencje menedżerskich. Obie są pożądane u specjalistów Przemysłu 4.0.

  • Advanced Nano and Biomaterials MONABIPHOT (studia II stopnia w języku angielskim, Wydział Chemiczny)

Kierunek o nowoczesnych materiałach, nanomateriałach i fotonice molekularnej dla inżynierii materiałowej i biologii. Absolwenci mogą kontynuować karierę w badaniach nad nano- i biomateriałami jako doktoranci, studenci lub pracownicy badawczo-rozwojowi w laboratoriach przemysłowych w szybko rozwijającej się branży nanotechnologii, fotoniki i nowoczesnych materiałów.

<p>Studenci koła naukowego In Space na Politechnice Wrocławskiej budują eksperymentalną rakietę</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Studenci koła naukowego In Space na Politechnice Wrocławskiej budują eksperymentalną rakietę

  • Biosciences (studia II stopnia w języku angielskim, Wydział Chemiczny)

Kierunek oferuje kontakt z nowoczesnymi zagadnieniami eksperymentalnymi i obliczeniowymi w dziedzinach bioinformatyki i chemii medycznej. Program nauczania obejmuje zaawansowane zajęcia z chemii, fizyki, informatyki stosowanej i bioinformatyki.

Po tym kierunku kariera zawodowa może się rozwijać w środowisku akademickim oraz w branży farmaceutycznej lub IT.

  • Chemical Engineering and Technology (studia II stopnia w języku angielskim, Wydział Chemiczny)

Program studiów ma zapewnić zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie najnowszych osiągnięć inżynierii i technologii chemicznej, a także krytycznego i innowacyjnego myślenia. Absolwenci będą przygotowani do pracy w branży chemicznej.

Uniwersytet Przyrodniczy: dietetyka i adaptacja do zmian klimatu

Uczelnia otwiera w tym roku trzy nowe przyszłościowe kierunki:

  • adaptacje do zmiany klimatu,
  • dietetyka,
  • inżynieria i gospodarka wodna.

Susze, nawałnice, ekstremalne opady, wzrost średnich temperatur. Zmiany klimatyczne to problem, który dotyka zarówno strategicznych obszarów gospodarki, takich jak rolnictwo, leśnictwo, gospodarka wodna, jak i każdego z nas.
Paulina Boroń-Kacperek, dyrektorka Biura Rekrutacji UPWr

Studenci kierunku adaptacje do zmiany klimatu będą uczyli się zapobiegać skutkom ekstremalnych zjawisk pogodowych, prognozować je i rozwiązywać pojawiające się problemy.

Kluczowym kierunkiem dla współczesnego społeczeństwa jest też dietetyka. Absolwenci będą nieocenionymi ekspertami w profilaktyce i leczeniu chorób związanych z odżywianiem.

– Myśląc o przyszłościowych kierunkach nie sposób pominąć inżynierii i gospodarki wodnej. To kierunek, który zyskuje na znaczeniu również w związku ze zmianami klimatu i koniecznością zrównoważonego gospodarowania zasobami, w tym wodą. Absolwenci tego kierunku będą kluczowymi ekspertami w zarządzaniu zasobami wodnymi w nadchodzących dekadach – podkreśla Paulina Boroń-Kacperek.

Uniwersytet Wrocławski: przyszłością jest interdyscyplinarność

Na uczelni można studiować na około 250 kierunkach i 300 specjalnościach. W tym roku nowościami są:

  • logopedia,
  • projektowanie mediów,
  • sztuka przekładu: twórcze, pisanie i krytyka literacka,
  • analityka społeczne,
  • organizacja i zarządzanie usługami społecznymi.

Na UWr można też studiować w języku angielskim:

  • master of economics and finance,
  • LL.B. international and European environmental law,
  • english for knowledge, culture and innovation,
  • media content creation. 

–  Przyszłość widzimy w interdyscyplinarności, np. łączeniu informatyki, zwłaszcza sztucznej inteligencji, z medycyną i innymi dziedzinami nauki – zaznacza Katarzyna Górewicz-Maćkiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Uniwersytet Ekonomiczny: ekobiznes i e-biznes

– Obok tradycyjnie cieszących się dużym powodzeniem kierunków, takich jak finanse i rachunkowość, zarządzanie, logistyka lub analityka gospodarcza, przygotowaliśmy nową ofertę – mówi dr hab. Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego, prodziekan ds. kształcenia, wymieniając kilka przykładów:

  • e-biznes,
  • ekobiznes,
  • informatyka,
  • komunikacja społeczna,
  • prawo gospodarcze,
  • usługi biznesowe w gospodarce cyfrowej,
  • zarządzanie projektami.

– Wszystkie kierunki studiów Uniwersytetu Ekonomicznego przechodzą w tej chwili duże modyfikacje programów w zakresie wykorzystania narzędzi wsparcia informatycznego w ramach budowanej kompleksowej platformy wirtualnej dydaktyki – zaznacza dr hab. Bogusław Półtorak.

Dla władz uczelni ważne jest również osadzenie technik kształcenia w projektowym podejściu i praktycznym ujęciu metod dydaktycznych opartych na: studiach przypadków i procesach komunikacji, pracy zespołowej i wykorzystania nowoczesnych technik pracy. Ważna jest też elastyczność i dopasowanie do indywidualnych kompetencji.

Do programu studiów wprowadzamy interaktywne formy związane z nowoczesnymi cyfrowymi narzędziami dydaktycznymi jak na przykład gry strategiczne czy wirtualne giełdy.
dr hab. Bogusław Półtorak

Coventry University Wrocław: zarządzanie w lotnictwie i biotechnologia

Najbardziej przyszłościowymi kierunkami na uczelni są:

  • Biotechnologia: wykorzystywana jest w medycynie, rolnictwie i ochronie środowiska. A specjaliści w tej branży są poszukiwani, ponieważ ich praca ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia oraz zdrowia publicznego.

<p>Nowy kierunek Applied Biosciences na Coventry University Wrocław powstał z myślą o osobach, kt&oacute;re chcą wiązać swoją przyszłość z sektorem biotechnologii</p> Coventry University Wrocław
Nowy kierunek Applied Biosciences na Coventry University Wrocław powstał z myślą o osobach, które chcą wiązać swoją przyszłość z sektorem biotechnologii

  • Zarządzanie w lotnictwie: obszar o ogromnym potencjale, zwłaszcza w kontekście globalnego wzrostu przemysłu lotniczego. Profesjonaliści w tej dziedzinie są niezbędni do zarządzania operacjami lotniczymi, logistyki oraz bezpieczeństwa, co czyni ich kluczowymi graczami w międzynarodowych firmach i instytucjach.
  • Informatyka i cyberbezpieczeństwo: z każdą kolejną innowacją technologiczną rośnie potrzeba zabezpieczania danych i systemów przed cyberzagrożeniami. Eksperci w tych dziedzinach są niezwykle cenieni, a ich umiejętności są niezbędne do ochrony infrastruktury informacyjnej w firmach, instytucjach państwowych oraz organizacjach międzynarodowych.

Te kierunki są odpowiedzią na dynamicznie rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i na świecie. W dobie globalizacji i cyfryzacji specjaliści z tych sektorów stają się kluczowi dla gospodarki nowoczesnych państw.
dr Jacek Lewandowski, dyrektor kampusu Coventry University Wrocław

Dyrektor wrocławskiego kampusu dodaje: – W Coventry University Wrocław nacisk kładziony jest na praktyczne umiejętności, a zajęcia prowadzone są w całości w języku angielskim. Współpracujemy też z firmami, aby rozwijać kursy ukierunkowane na karierę.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama