Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
We wtorek 27 lutego Politechnika Wrocławska przywitała 275 nowych zagranicznych studentów. Dział Współpracy Międzynarodowej przygotował dla nich kilka dni różnych aktywności i warsztatów, aby łatwiej odnaleźli w naszej polskiej rzeczywistości.
Studenci zagraniczni na największych wrocławskich uczelniach
W województwie dolnośląskim, zgodnie ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego, w roku akademickim 2022/2023 studiowało 9194 obcokrajowców. Najwięcej przyjechało do stolicy regionu, Wrocławia. A tu prym wiodą dwie uczelnie – Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska.
Liczba studentów na PWr od lat jest, mniej więcej, stała. Liczba kandydatów również. W 2022 roku uczelnia informowała o 1500 kandydatach. Przyjęto 350 osób. Rok później (2023) studia zaczęło 320 studentów zagranicznych przy ponad tysiącu kandydatów. W tym roku, przypomnijmy, studia załączało 375 osób. W sumie w 2024 roku na PWr studiuje 1169 obcokrajowców.
Niewiele więcej jest przyjmowanych jest na Uniwersytecie Wrocławskim. Zgodnie z danymi udostępnianymi w Biuletynie Informacji Publicznej uczeni, w roku akademickim 2023/2024 na UWr studiowało 1437 obcokrajowców. W poprzednim roku akademickim było ich 1472. Najwięcej obcokrajowców wybrało Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, Wydział Filologiczny i Wydział Nauk Społecznych. Najmniej – tylko dwóch studentów – Międzynarodowe Studium Ochrony Środowiska.
Skąd przyjeżdżają zagraniczni studenci
Obcokrajowcy przyjeżdżają do Wrocławia albo na cały cykl studiów, albo tylko na semestr lub rok, w ramach różnych międzynarodowych programów typu Erasmus lub umów dwustronnych z uczelniami całego świata.
Dlatego też do Wrocławia przyjeżdżają Europejczycy, Azjaci, Afrykańczycy, Amerykanie z Ameryki Północnej i Południowej. Najliczniej jednak z Etiopii, Indii, Iraku, Tanzanii, Ukrainy, Pakistanu, Korei Południowej, Tajwanu i Turcji.
– Nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć – mówi w podcaście „Świat słyszany z Koszarowej” Katarzyna Kvapilikowa z Welcome Center WNS UWr, wymieniając narodowości studentów UWr. – Choć prywatnie dziwię się, kiedy widzę studentów z Czech lub Słowacji, którzy przyjeżdżają do nas na wymianę studencką. Polska nie jest u nich popularna, podobnie jak u nas Litwa – dodaje.
Co przyciąga studentów do Wrocławia?
Czytając wypowiedzi studentów publikowanych na stronie PWr, można poznać cały wachlarz motywacji:
Jednym z czynników, które wpłynęły na mój wybór była piękna architektura WrocławiaNicah Sarah z Kenii
Na Politechnice Wrocławskiej, w ramach wymiany studenckiej, była już moja przyjaciółka i nie mogła się nachwalić, jak wspaniały był to dla niej czas.Nisa Serexi z Turcji
Przyjechałem tutaj, by poznawać nowych ludzi i zupełnie odmienną od mojego kraju kulturę oraz tradycje.XU Haryun z Chin
Ale oprócz pięknego miasta i egzotycznej kultury, za wyborem naszego miasta przemawiają też bardziej przyziemne argumenty. Ekonomiczne. Studia we Wrocławiu, zwłaszcza w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, to wciąż optymalna cenowo opcja dla obcokrajowców, przy zachowaniu dobrego poziomu kształcenia i bogatej oferty edukacyjnej.
Jest jeszcze jeden argument, o którym wspomina Katarzyna Kvapilikowa w podcaście „Świat słyszany z Koszarowej”: – Dyplom polskiej uczelni daje swobodny dostęp do rynku pracy na terenie Polski, bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na pracę.