wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Handlowe serce Breslau: Domy towarowe, targi i banki przedwojennego Wrocławia [Historyczny Wrocław]

W przedwojennym Wrocławiu kwitło życie handlowe i finansowe, którego symbolem były takie miejsca jak Dom Handlowy Tack, Bank Braci Alexander czy Hala Targowa nr 2. Choć te budynki już nie istnieją, ich historia przypomina o dawnym blasku miasta, które zostało dotkliwie zniszczone w czasie wojny. Poznaj losy obiektów, które tworzyły niegdyś wyjątkowy krajobraz Wrocławia.

Reklama

Czy wiedzieliście, że początki Wrocławia skupione były wokół Placu Nowy Targ? Historia naszego miasta jest ściśle związana z handlem, dlatego prezentujemy dawne wrocławskie targi, domy handlowe i banki, które tętniły życiem i przyciągały nie tylko mieszkańców Breslau. Odkryjcie z nami kolejną część Historycznego Wrocławia i poznajcie budynki, które na stałe zniknęły z mapy architektonicznej miasta. 

Targowisko na Nowym Targu (Neumarkt)

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Nowy Targ na miedziorycie Carla Remsharta (1678–1735) wykonanym na podstawie rysunku Friedricha Bernharda Wernera (1690–1776). Lata 1710–1735 Carl Remshart, Friedrich Bernhard Werner
Nowy Targ na miedziorycie Carla Remsharta (1678–1735) wykonanym na podstawie rysunku Friedricha Bernharda Wernera (1690–1776). Lata 1710–1735

Nowy Targ, dawniej znany jako Neumarkt, to jeden z trzech historycznych placów targowych przedwojennego Wrocławia, zaraz obok Rynku i placu Solnego. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to powstawała wokół niego osada wrocławska. W średniowieczu był on handlowym sercem miasta, pełnym kupców i straganów. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Plac Nowy Targ (Neumarkt). Fragment pierzei południowej i zachodniej, wylot ul. Krowiej (Langeholzgasse) i ul. Kotlarskiej (Kupferschmiedegasse), widoczny budynek garkuchni. Rok 1892. Zdjęcie archiwalne Nieznany, źródło: Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego
Plac Nowy Targ (Neumarkt). Fragment pierzei południowej i zachodniej, wylot ul. Krowiej (Langeholzgasse) i ul. Kotlarskiej (Kupferschmiedegasse), widoczny budynek garkuchni. Rok 1892. Zdjęcie archiwalne

Na początku XX wieku sprzedaż przeniesiono do Hali Targowej. W czasie II Wojny Światowej Neumarkt uległ znacznemu uszkodzeniu. Ocalały jedynie nieliczne budynki. Nowy Targ nie tylko pełnił funkcję handlową, ale również był miejscem ważnych wydarzeń, jak jarmark bożonarodzeniowy, który w 1920 roku przyciągnął rzesze mieszkańców.

W powojennych latach plac przekształcono w targowisko, gdzie sprzedawano głównie antyki i starocie. W 1963 roku władze przeniosły targ na ulicę Krakowską, a w latach 50. i 60. wzniesiono wokół placu nowe budynki mieszkalne. W 2013 roku zakończono przebudowę placu, przekształcając go w nowoczesną przestrzeń z podziemnym parkingiem.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Plac Nowy Targ we Wrocławiu.  Lata 1945–1946. Zdjęcie archiwalne Krystyna Gorazdowska, źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Plac Nowy Targ we Wrocławiu. Lata 1945–1946. Zdjęcie archiwalne

W 2024 roku Nowy Targ przeszedł kolejną przebudowę, która miała na celu zazielenienie przestrzeni. W ramach inwestycji posadzono ponad 170 drzew i roślin, zbudowano system nawadniania oraz wprowadzono nowe elementy małej architektury.

Hala Targowa przy ul. Kolejowej (Markethalle Nummer 2)

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Hala Targowa nr 2 przy ul. Kolejowej. Rok 1908. Zdjęcie archiwalne Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego
Hala Targowa nr 2 przy ul. Kolejowej. Rok 1908. Zdjęcie archiwalne

Pomysł budowy hal targowych we Wrocławiu pojawił się w latach 70. XIX wieku. Hala Targowa nr 2 przy ul. Kolejowej (Markthalle Nummer 2) została zbudowana w latach 1906–1908 według projektu Richarda Plüddemanna i Heinricha Küstera. 

Budynek miał wysokość 21 metrów, a w środku znajdowało się 513 stoisk. Była podobna konstrukcyjnie i architektonicznie do Hali Targowej przy ul. Piaskowej, która przetrwała do dziś.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wnętrze Hali Targowej przy ul. Kolejowej. Lata 1908–1915. Zdjęcie archiwalne Nieznany, domena publiczna
Wnętrze Hali Targowej przy ul. Kolejowej. Lata 1908–1915. Zdjęcie archiwalne

W czasie II Wojny Światowej budowla została uszkodzona w wyniku bombardowań, a później długimi latami popadała w ruinę, co doprowadziło do decyzji o jej wyburzeniu. Halę wysadzono w marcu 1973 r. Na jej miejscu powstało targowisko, które funkcjonowało do 2014 r.

Dom Handlowy Tack

Dom Handlowy Tack (dawniej dom handlowy E. Breslauera) powstał w 1903 roku na skrzyżowaniu ulic Wita Stwosza i Kuźniczej, w miejscu dwóch kamienic – „Pod Górą Ślężą” i „Pod Dwoma Lampartami”, które istniały tam od XVI i XVIII wieku. Był to ważny element przedwojennej architektury Wrocławia.

Projekt budynku autorstwa Georga Schneidera łączył szkielet murowany i stalowy, co pozwoliło na stworzenie dużych okien wystawowych w parterze, ujętych w ramy z brązu. Fasada była utrzymana w stylu secesyjno-neobarokowym, a narożnik budynku zdobiła wieża z kopułą pokrytą miedzią. Co ciekawe Schneider zaprojektował również Dom Handlowy Feniks (dom towarowy Braci Barasch nazywany był także świątynią komercji i pałacem towarów), który przetrwał do naszych czasów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Narożnik Kużniczej i Wita Stwosza – Warenhaus A. Breslauer, późniejszy dom handlowy Tack. Zdjęcie po lewej pochodzi z 1905 r., zdjęcie po prawej z lat 1937–1944 po przebudowie parteru. Zdjęcie archiwalne
Narożnik Kużniczej i Wita Stwosza – Warenhaus A. Breslauer, późniejszy dom handlowy Tack. Zdjęcie po lewej pochodzi z 1905 r., zdjęcie po prawej z lat 1937–1944 po przebudowie parteru. Zdjęcie archiwalne

Początkowo budynek służył jako siedziba domu handlowego Emanuela Breslauera, zajmującego się produkcją odzieży damskiej. W 1932 roku, gdy właścicielem stała się firma obuwnicza Conrada Tacka, parter przeszedł modernizację – zlikwidowano ozdobny portal wejściowy, zastępując go neonem. Mimo tej przebudowy, budynek nadal zachowywał swoją imponującą architekturę.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zniszczony Dom Handlowy Tack. Rok 1948. Zdjęcie archiwalne Ośrodek Dokumentacji Prasowej
Zniszczony Dom Handlowy Tack. Rok 1948. Zdjęcie archiwalne

Podczas oblężenia Wrocławia w 1945 roku Dom Handlowy Tack został poważnie uszkodzony. Ruiny usunięto w 1959 roku, a na ich miejscu powstał blok mieszkalny. 

Bank Braci Alexander (Alexanderhaus)

Bank Braci Alexander, wzniesiony w 1827 roku w miejscu zburzonej Bramy Mikołajskiej, był okazałym przykładem klasycystycznej architektury w przedwojennym Wrocławiu. Z czasem budynek zyskał dodatkowe skrzydło i dziedziniec, stając się jednym z bardziej imponujących obiektów w mieście. Bank założyli w 1833 roku bracia Henschel i Jacob Alexander. Ich instytucja działała przez dekady, a kolejni właściciele – Isidor, Meander oraz Fritz Alexander, który jednocześnie zarządzał fabryką w Zakrzowie – kontynuowali rodzinny biznes.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Alexanderhaus, na wprost ulica Św. Mikołaja. Rok 1900. Zdjęcie archiwalne Nieznany, domena publiczna
Alexanderhaus, na wprost ulica Św. Mikołaja. Rok 1900. Zdjęcie archiwalne

W trakcie oblężenia Festung Breslau budynek został nieznacznie uszkodzony. Mimo to w latach 60. XX wieku podjęto decyzję o jego wyburzeniu. Tak jak wiele innych budynków we Wrocławiu, Bank Braci Alexander zniknął z krajobrazu miasta.

Na jego miejscu powstał modernistyczny gmach przychodni szpitala im. Babińskiego, a współczesny Alexanderhaus wkomponowuje się w nowoczesny Wrocław, gdzie przedwojenna architektura ustąpiła miejsca nowoczesnym budynkom.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl