wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zjawiskowa Hala Targowa w detalach. Architektoniczna perełka z żelbetowymi łukami (ZDJĘCIA)
Kliknij, aby powiększyć
Hala Targowa we Wrocławiu. Zbliżenie na portal z datą 1908 oraz szyld "DH Hala Targowa" Oleksandr Poliakovsky
Hala Targowa we Wrocławiu. Zbliżenie na portal z datą 1908 oraz szyld "DH Hala Targowa"

Nowoczesne na owe czasy żelbetowe łuki w kształcie paraboli, secesyjne portale z piaskowca, płaskorzeźby z przekupką z Nowego Targu na czele – wybudowana w latach 1906-1908 Hala Targowa to miejsce szczególne na architektonicznej, ale też handlowej mapie miasta. Kto był tam choć raz, zrozumie, o czym mowa. Zobaczcie zdjęcia tej architektonicznej perełki!

Reklama

Niedawno pisaliśmy o fascynacji Halą Targową wrocławskiej artystki Gosi Kulik, która stworzyła obrazy i grafiki jej poświęcone. – Najbardziej fascynuje mnie góra hali - pomost, który z niesamowitą mocą objawia niezwykłą przestrzeń i architekturę tego miejsca. Właściwie cała hala jest wspaniała – mówiła w rozmowie z nami. I w pełni się z tym zgadzamy.

Hala Targowa, wybudowana według projektu architekta i radcy budowlanego Wrocławia Richarda Plüddemanna oraz Heinricha Küstera mieści się u zbiegu ulic Piaskowej, Nankiera i św. Ducha, w pobliżu mostu Piaskowego. To tu w 1909 r. został przeniesiony handel z Nowego Targu, czego symbolem jest rzeźba przekupki na froncie budynku. Mowa o Madame Zwippeln, „znanej z dobrego towaru, stroju i dystynkcji wrocławskiej handlarki warzyw, obecnej na targu od około 1880 roku”, jak pisał w swojej książce o jarmarkach we Wrocławiu Grzegorz Sobel.

Kule armatnie w ścianie Hali Targowej

Co ciekawe, wcześniej w tym miejscu znajdował się XIV-wieczny dwór biskupów lubuskich, na początku XVI wieku zmieniony w Arsenał Piaskowy. Jego działkę powiększono i w 1905 r. ruszyła rozbiórka Arsenału oraz sąsiednich domów, by wybudować tu halę. Pamiątką po tym miejscu są wmurowane w północną elewację Hali kamienne kule armatnie. Do funkcji obronnej nawiązują natomiast dwie wieże.

Ze swoimi charakterystycznymi żelbetowymi łukami na owe czasy hala przy Piaskowej była projektem nowatorskim. Powstała na wzór giełdy w Amsterdamie. W tym samym czasie we Wrocławiu wybudowano również bliźniaczą, nieco mniejszą halę targową przy ul. Kolejowej (została uszkodzona podczas wojny i wyburzona w 1973 roku).

Nowatorski projekt z żelbetowymi łukami

Zaprojektowane przez Heinricha Küstera przekrycie Hali, wsparte w głównej nawie na żelbetowych łukach w kształcie paraboli o rozstawie podpór 20,65 m i wysokości przekraczającej 17 m stanowiło pionierskie w skali światowej osiągnięcie inżynierskie.

Na początku lat 80. ubiegłego wieku Hala Targowa przeszła remont, który zakończył się w 1983 r. Dziś należy do spółki Tradycja i Jakość.

Szczegóły architektoniczne Hali Targowej

  • Portale główne 2 szt. - secesja 1908 r. piaskowiec Autor: Kiunka
  • Płaskorzeźba przekupki na elewacji - secesja 1908 r. Autor: C. Ulbrich, piaskowiec.
  • Tarcza herbowa renesans - 1529 r. piaskowiec płaskorzeźbiony. Pole tarczy wypełnia inicjał W i data 1525. Tarcza pochodzi najpewniej z arsenału miejskiego wzniesionego w 1515 r., wyburzonego w 1905 r..
  • Tarcza herbowa miasta Wrocławia 2 szt. - 1908 r., piaskowiec Autor: rzeźbiarz Kiunka.
  • Tarcza zegara 2 szt. - 1908 cegła stal. Architekt R.Plüdemann.
  • Balustrada schodów /5 par schodów/ - secesja, 1908 r. stal, drewno.
  • Balustrada antresoli secesja - 1908 r. stal , wysokość 141 cm.
  • Kraty kramów mięsnych 18 szt. - secesja 1908 r.

źródło: Hala Targowa

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl