wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Ogródki gastronomiczne we Wrocławiu. Zasady działalności

Ogródek gastronomiczny to szansa na zwiększenie powierzchni lokalu i lepszą sprzedaż. Zlokalizowany w atrakcyjnym otoczeniu, np. na tarasie widokowym może być atutem restauracji, który wyróżni ją na tle innych lokali i przyciągnie dodatkowych klientów.

Reklama

Wystawienie stolików i krzeseł na chodnik przed kawiarnią wymaga zgody gospodarza terenu, czyli właściciela, bądź działającego w jego imieniu zarządcy terenu. Może ją uzyskać wyłącznie właściciel lub najemca lokalu użytkowego, który prowadzi w nim działalność gastronomiczną.

Należy pamiętać, że ogródek jest związany z nieruchomością lokalową i może być zlokalizowany wyłącznie w bezpośrednim sąsiedztwie lokalu, którego jest „przedłużeniem”.

Nie ma możliwości otwierania satelitarnych ogródków gastronomicznych w dowolnych, atrakcyjnych częściach Wrocławia przez lokale funkcjonujące pod określonym adresem.

Kto jest właścicielem terenu na którym ma być ogródek gastronomiczny?

Przedsiębiorca, który chce zorganizować ogródek gastronomiczny, musi przede wszystkim ustalić, kto jest właścicielem terenu, na którym ogródek ten ma stanąć.

Jeśli ogródek ma stanąć na gruncie Gminy Wrocław, trzeba sprawdzić, kto tym terenem zarządza (np. ZDiUM ZZM, ZZK, WNK).

Większość terenów w ścisłym centrum Wrocławia, w tym Rynek, Sukiennice, Przejście Garncarskie, Przejście Żelaźnicze, odcinek ul. Świdnickiej od Rynku do pl. Teatralnego, ul. Oławska od Rynku do ul. Kazimierza Wielkiego oraz ul. Kuźnicza od ul. Kotlarskiej do Placu Uniwersyteckiego, pozostaje w obszarze zarządzania ZZK.

Tereny zielone, m.in. parki, skwery, lasy komunalne i obszary wzdłuż fosy miejskiej są zarządzane przez ZZM.

Chodniki przed lokalami poza obszarem zarządzania ZZK, czyli w tzw. pasie drogowym pozostałych dróg wewnętrznych oraz dróg publicznych, pozostają w jurysdykcji Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

W przypadku terenów prywatnych, uzgodnień formalno-prawnych należy dokonywać z właścicielem terenu.

Jak zorganizować ogródek gastronomiczny na gruntach gminy Wrocław?

Zasady organizowania ogródków gastronomicznych na gruntach gminy są szczegółowo uregulowane w Zarządzeniu nr 9469/23 Prezydenta Wrocławia z dnia 27 stycznia 2023 r.

Poniżej do ściągnięcia przewodnik ułatwiający poruszanie się po procedurze organizowania ogródków gastronomicznych na gruntach gminy Wrocław.

Przewodnik - ogródki gastronomiczne.

Inspiracje, dobre praktyki - koncepcja organizacji ogródków gastronomicznych

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl