wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ogródki gastronomiczne we Wrocławiu

Jarek Ratajczak,
Ogródki gastronomiczne na wrocławskim Rynku www.wroclaw.pl
Ogródki gastronomiczne na wrocławskim Rynku

Ogródek gastronomiczny to szansa na zwiększenie powierzchni lokalu i lepszą sprzedaż. Zlokalizowany w atrakcyjnym otoczeniu, np. na tarasie widokowym może być atutem restauracji, który wyróżni ją na tle innych lokali i przyciągnie dodatkowych klientów.

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Wystawienie stolików i krzeseł na chodnik przed kawiarnią wymaga zgody gospodarza terenu, czyli właściciela, bądź działającego w jego imieniu zarządcy terenu. Może ją uzyskać wyłącznie właściciel lub najemca lokalu użytkowego, który prowadzi w nim działalność gastronomiczną.

Należy pamiętać, że ogródek jest związany z nieruchomością lokalową i może być zlokalizowany wyłącznie w bezpośrednim sąsiedztwie lokalu, którego jest „przedłużeniem”.

Nie ma możliwości otwierania satelitarnych ogródków gastronomicznych w dowolnych, atrakcyjnych częściach Wrocławia przez lokale funkcjonujące pod określonym adresem.

Kto jest właścicielem?

Przedsiębiorca, który chce zorganizować ogródek gastronomiczny, musi przede wszystkim ustalić, kto jest właścicielem terenu, na którym ogródek ten ma stanąć.

Jeśli ogródek ma stanąć na gruncie Gminy Wrocław, trzeba sprawdzić, kto tym terenem zarządza (np. ZDiUM, ZZM, ZZK, WNK).

Większość terenów w ścisłym centrum Wrocławia, w tym Rynek, Sukiennice, Przejście Garncarskie, Przejście Żelaźnicze, odcinek ul. Świdnickiej od Rynku do pl. Teatralnego, ul. Oławska od Rynku do ul. Kazimierza Wielkiego oraz ul. Kuźnicza od ul. Kotlarskiej do Placu Uniwersyteckiego, pozostaje w obszarze zarządzania ZZK.

Tereny zielone, m.in. parki, skwery, lasy komunalne i obszary wzdłuż fosy miejskiej są zarządzane przez ZZM.

Chodniki przed lokalami poza obszarem zarządzania ZZK, czyli w tzw. pasie drogowym pozostałych dróg wewnętrznych oraz dróg publicznych, pozostają w jurysdykcji Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

W przypadku terenów prywatnych, uzgodnień formalno-prawnych należy dokonywać z właścicielem terenu.

Jak zorganizować ogródek?

Zasady organizowania ogródków gastronomicznych na gruntach gminy są szczegółowo uregulowane w Zarządzeniu nr 2059/19 Prezydenta Wrocławia z dnia 15 listopada 2019 r. 

Od 2024 roku będą obowiązywały nowe zasady dotyczące organizacji ogródków restauracyjnych. Czytaj więcej o zmianach.

Więcej informacji o wytycznych i zasadach można znaleźć także w opracowaniu koncepcji organizacji ogródków gastronomicznych zlokalizowanych na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl