Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Restauracje nad Odrą w pobliżu mostów Pomorskich
W sobotę, 28 stycznia zaplanowano dzień otwarty świeżo wyremontowanych mostów Pomorskich. W programie jest wiele atrakcji oraz bezpłatny poczęstunek od pobliskich restauratorów (Martim, La Maddalena, OKWine Bar, Przystań&Marina, Cafe Rozrusznik, Tajfun), którzy cieszą się, że przeprawa zostanie oddana do użytku.
- Sama przeprawa będzie architektonicznym majstersztykiem. To pewne. Stwory wodne, spoglądające z mostu na Maddalenę po jednej stronie rzeki i gmach uniwersytetu na drugim brzegu, czy rzygacze w kształcie wilków autorstwa firmy Rextorn Metalwork, która zasłynęła m.in. wykonaniem smoczego jaja z „Gry o tron”, mówią wszystko. Dbałość o detal przy remontowaniu mostu budzi podziw. To będzie jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy most Wrocławia.Maciej Nowaczyk, właściciel restauracji La Maddalena
Poznajcie szefów kuchni restauracji w pobliżu mostów Pomorskich, z ul. Księcia Witolda i Pomorskiej.
La Maddalena Restauracja, ul. Pomorska 1
Restauracja z pięknym, docenionym na świecie wystrojem wnętrza, położona na bulwarach pomiędzy mostami Pomorskim a Uniwersyteckim. - Samo oddanie mostu Pomorskiego do użytku dopełni najpiękniejszy widok w mieście. Z całorocznego tarasu La Maddaleny zawieszonego bezpośrednio nad taflą wody na Odrę, gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, wieżę Kościoła Garnizonowego i przeprawę właśnie. To będzie absolutnie jedna z najpiękniejszych wizytówek Wrocławia – mówi Maciej Nowaczyk z La Maddaleny.
Paweł Kaszubski, szef kuchni restauracji La Maddalena
Swoją przygodę z poważną gastronomią rozpoczął w Maddalenie w 2013 roku. Pracował tu rok i postanowił iść dalej. Swój kunszt i techniki kulinarne doskonalił u boku m. in. Łukasza Budzika, dziś okrzykniętego Chefem Jutra według Gault&Millau, uznanego za najbardziej obiecujący talent polskiej gastronomii. Następnie został szefem kuchni we wrocławskiej Vivian. Wspólnie z restauracją zdobył swoją pierwszą czapkę Gault&Millau i miejsce w tzw. żółtym przewodniku po najlepszych restauracjach w Polsce. Sukces powtórzył jako szef w restauracji Jasna we Wrocławiu. Od maja 2019 roku znów jest w Maddalenie. Na końcu tekstu znajdziecie przepis na kaczkę - specjalność Pawła Kaszubskiego.
OKWineBar Restauracja, ul. Księcia Witolda 1
OKWineBar Restauracja to ekskluzywny lokal nad Odrą oferujący dania z całego świata oraz winiarnia i sklep z winem. To tu wina świata spotykają autorską kuchnię.
Rafał Dudziński, szef kuchni OKWineBar
Ma 32 lata. Pochodzi ze Szczecina. Do Wrocławia przyjechał 10 lat temu i został z powodu miłości, również do kuchni. Doświadczenie kulinarne zdobywał w wielu restauracjach, a w OKWineBar przy ul. Księcia Witolda 1 pracuje od niemal 3 lat. Jak mówi, specjalnością restauracji są owoce morza w różnych odsłonach. - Stawiamy na wykwintną kuchnię – podkreśla. W OKWineBar serwowane są np. ostrygi Gillardeau, kawior Antonius (uznawany za najlepszy na świecie), tatar z kawiorem i czarną truflą, sola podawana w całości czy - specjalność restauracji - kociołki owoców morza. Jego pasją są makarony - osobiście najbardziej lubi serwować ravioli z gęsiną i burakiem. - Najlepsze we Wrocławiu, nieskromnie powiem – dodaje ze śmiechem.
Restauracja Przystań & Marina, ul. Księcia Witolda 2
Restauracja z kuchnią europejską. W menu dania mięsne, ryby, sałatki, pasty i dania wegetariańskie. Szef kuchni uwielbia potrawy z owoców morza.
Karol Sankowski, szef kuchni restauracji Przystań & Marina
Szef kuchni, pasjonat, ale przede wszystkim dusza restauracji Przystań & Marina. To dzięki niemu to miejsce zyskuje swój unikalny charakter. Znany ze swojej niepokorności, nieokiełznanego talentu oraz kreatywnego temperamentu. W 2017 roku otrzymał tytuł Szefa Roku Gault&Millau Regionu Wielkopolska-Dolny Śląsk, a w 2018 roku został nominowany do tytułu Szefa Roku Gault&Millau Polska. Odbył staż w prestiżowym Instytucie Paula Bocuse’a w Lyonie. To tam zakochał się w technice gotowania w próżni (fr. sous vide). Uwielbia kuchnię oraz ludzi. Nie boi się eksperymentować, odważnie łączyć smaki. Ceni i wykorzystuje sezonowe i regionalne produkty, często zaopatrując się w zaprzyjaźnionych gospodarstwach.
Restauracja Martim, ul. Pomorska 1/1a
Martim to portugalska restauracja nad rzeką. „Eksplorujemy portugalską klasykę połączoną ze wspaniałymi kulinarnymi inspiracjami z czterech stron świata” - możemy przeczytać na ich stronie internetowej. Uwagę zwraca również wnętrze Martim, które zdobyło jedną z najważniejszych nagród na świecie za projekt restauracji - German Design Awards 2021 w kategorii architektura wnętrz.
Marcin Jenczelewski, szef kuchni restauracji Martim
Posiada ponad 21-letnie doświadczenie w pracy w kuchni, które zdobywał nie tylko we Wrocławiu, ale i w innych miastach w Polsce. Jego styl gotowania jest bliski filozofii „less waste” – czyli jak najwięcej przetwarza i jak najmniej wyrzuca. Dba o każdy szczegół. Restauracja jest dla niego jak dobra fotografia, powinna pobudzać zmysły. Przez całą swoją karierę zgłębiał tajniki kuchni międzynarodowej, co szybko stało się jego pasją. Ma na swoim koncie staże pod okiem renomowanych portugalskich szefów kuchni. Jeden z nich odbył się w wyróżnionej gwiazdką Michelin restauracji Essencia w Budapeszcie, u szefa kuchni Tiago Sabarigo. Dziś wykorzystuje tę wiedzę do tworzenia własnych potraw, w oparciu o lokalne produkty.
Przepis na kaczkę poleca Paweł Kaszubski z restauracji La Maddalena
Kaczka / burak / żurawina / radicchio / czarny bez / demi glace
Danie dla 4 os.
Filet z kaczki / ekologiczne buraki / owoce żurawiny / liście sałaty radicchio / sos demi glace
Lista zakupów:
- Filet z kaczki 4 szt.
- Buraki 1kg
- Żurawina 0,2 kg
- Radicchio sałata 1 szt.
- Sok z czarnego bzu 0,2l
- Kosci wołowe 0,6kg
- Porcja rosołowa 0,75kg
- Czerwone wino
Przygotowanie
1. Filety z kaczki smażymy po 4 min z każdej strony / piec 180C 8 min. Pierś zostawiamy do odpoczynku na 6 min, po tym czasie kroimy wzdłuż i nakładamy na talerz.
2. Buraki / pieczone w piecu 160C 20min (sól / pieprz / oliwa sansa)
3. Żurawina owoce gotowane w syropie prostym, cukier woda w takich samych proporcjach.
4. Piklowany burak - kroimy na plastry, zalewamy zimną zalewą octową, zostawiamy na 12h
- 0,5l wody
- 100g cukru
- 75g ocet winny czerwony
- liść laurowy
- anyż ziarno 2 szt.
- goździk 5 szt.
5. Żel z soku z czarnego bzu
- Sok z bzu 0,2l
- Agar 0,002 kg
Zagotować sok z agarem, wystudzić, mieszać do gładkiej konsystencji
Danie dekorujemy listkami nasturcji
Sos demi glace
Sos kuchni francuskiej na palonych kościach wołowych.
- Kości wołowe ze szpikiem 0,6 kg
- Porcja rosołowa 0,75kg
- Czerwone wytrawne wino 0,3l
Gotujemy minimum 12h, cedzimy redukujemy do konsystencji sosu
Uproszczona wersja sosu do kaczki i na bazie czerwonego wina
- Wino czerwone 0,5l
- Szalotka 0,05 kg
- Tymianek 0,01kg
- Redukcja do 100ml
- Zimne masło 0,1kg
Redukcja czerwonego wina z szalotką i tymiankiem.
Redukcje do 0,1l emulgujemy z zimnym masłem.