Z badań wynika, że już co trzeci internauta w Polsce, co daje w sumie ok. 9 mln osób, słucha regularnie podcastów. Specjaliści z wrocławskich wodociągów dołączają do grona autorów wiedzy przekazywanej właśnie za pomocą audycji internetowej.
Nasi rozmówcy to praktycy szeroko rozumianej troski o środowisko. Naukowcy, społecznicy, aktywiści, pracownicy wodociągów, którzy swoimi działaniami wskazują jak zadbać o nasze najbliższe otoczenie. Mówią o tym, co robić, byśmy nie psuli, tego co dała nam natura. Rozmawiamy też o tym, jak być lepszym dla siebie, dla innych i dla tego, co najbliższej i dla odległego świata. Jesteśmy zobowiązani dzielić się wiedzą z innymi, bo być może pod właśnie jej wpływem ktoś zmieni swoje zachowanie. W końcu to przecież kropla drąży skałęMarcin Garcarz, wiceprezes wrocławskich wodociągów
Podcast o wodzie. W drodze do pracy, w podróży na wakacje
Podcasty wyróżniają się przede wszystkim niezwykłą dostępnością, która jest ich największym atutem. Możemy korzystać z się nimi praktycznie wszędzie – w czasie podróży do pracy, w trakcie treningu czy nawet podczas gotowania. Wystarczy mieć przy sobie smartfon lub inne urządzenie z dostępem do internetu. Podcast „Woda na młyn” został umieszczony na platformach: Spotify, Amazon Music, Castbox, Google Podcasts, iHeartRadio, Overcast, Pocket Casts, RadioPublic czy Stitcher.
Podcast o wodzie. Dokąd zmierzamy?
Podcast „Woda na młyn” otwiera rozmowa o zmianach klimatu opisywanych przez różne raporty Organizacji Narodów Zjednoczonych, którego bohaterem jest Kamil Wyszkowski dyrektor United Nations Global Compact Network Poland - ONZ-owskiej sieci koordynującej współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi, administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowym.
– Jako ludzkość mamy pod górkę, to już wiadomo, natomiast dlaczego? Dlatego, że jesteśmy dużym stałocieplnym ssakiem, potrzebujemy dużo kalorii, jesteśmy łamliwi, nie mamy pancerza, nie mamy żądnego ogona z trującym kolcem, nie jesteśmy zbyt szybcy, więc nie uciekniemy nikomu. Szybko się wychładzamy, szybko się przegrzewamy. Mamy niską odporność na grzyby, wirusy i bakterie. Wszystko źle. Jedyne co nas broni, to mózg, inteligencja oraz zdolność do wytwarzania innowacyjnych narzędzi – diagnozuje w podcaście „Woda na młyn” Kamil Wyszkowski.
Zmiana klimatu i adaptacja do niej – co nas czeka w chwili gdy temperatura na naszym globie podniesie się o wydawać by się mogło zaledwie 1,5 stopnia Celsjusza? Odpowiedzi na to pytanie – bo jest ich wiele – w podcaście „Woda na młyn”. Do usłyszenia.
Rozmowy przeprowadziła Barbara Zielińska z MPWiK, przez wiele lat dziennikarka radia RMF FM.