wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Dobrze widać już ekskluzywną Bernardyńską
Kliknij, aby powiększyć
Fragment klinkierowej elewacji Bernardyńskiej, w tyle kościół Oleksander Poliakovsky
Fragment klinkierowej elewacji Bernardyńskiej, w tyle kościół

Przy Bernardyńskiej 4 widać już elewację nowego budynku. Autorem projektu jest pracownia Zbigniewa Maćkowa. Na najtańszy metr kwadratowy statystyczny przedsiębiorca z Dolnego Śląska wyda sumę pięciu pensji. Ceny świadczą o prestiżu, elewacje – o urodzie.

Reklama

Co świadczy o ekskluzywności i prestiżu inwestycji mieszkaniowej? Wachlarz czynników, których wypadkową jest cena. Jeżeli metr kwadratowy osiąga trzydzieści tysięcy złotych, to inwestycja musi ociekać luksusem.

Przy Bernardyńskiej 4 widać już odsłonięte elewacje. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z drugiej połowy lutego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Budowa Bernardyńskiej 4, luty 2024 Oleksandr Poliakovsky
Budowa Bernardyńskiej 4, luty 2024

Bernardyńska 4. Jak nowoczesność współgra z historią

Autorem projektu inwestycji jest pracownia Zbigniewa Maćkowa. Architektom zależało na stworzeniu wielkomiejskiej architektury, która skalą, jakością materiałów i detalem będzie nawiązywała do najlepszych tradycji z przeszłości. — Poszczególne bryły założenia zdecydowaliśmy się miejscowo obniżyć, dostosowując je do bezpośredniego sąsiedztwa — opisuje Maćków.

Bezpośrednie sąsiedztwo Bernardyńskiej to: pochodzący z XX wieku budynek dawnej Poczty Paczkowej i Telegrafu (zwrócony fasadą w stronę ul. Janickiego), średniowieczny kościół pobernardyński, w którym mieści się teraz Muzeum Architektury, oraz neorenesansowy, pałacowy budynek stojący na rogu ul. Bernardyńskiej i Słowackiego – styczny z nową architekturą.

Zbigniew Maćków informuje, że Bernardyńska nawiązuje także do modernistycznego gmachu poczty, którego wyróżnikiem jest 43-metrowa wieża, górująca nad ulicą Krasińskiego od okresu międzywojnia. — Do pierwszego wrocławskiego drapacza chmur wprost odnoszą się rytmy pilastrów flankujących lodżie, ich forma i tektonika — tłumaczy architekt.

Stosując charakterystyczne dla Wrocławia środki wyrazu architektonicznego - gzymsy koronujące, wycofanie ostatnich dwóch kondygnacji czy podcięte partery - wpisaliśmy nowy budynek w otoczenie. Na to nałożyliśmy współczesny język architektury oparty na gramatyce klinkieru, odwołujący się do szlachetnego kontekstu budynku poczty.
Zbigniew Maćków

Część druga inwestycji od strony Purkyniego

Budowa powinna skończyć się przed nadejściem października 2024. To dopiero etap pierwszy, zajmujący miejsce od ul. Słowackiego. Drugi zostanie później dostawiony bliżej ulicy Purkyniego. Obie bryły, zaprojektowane w tej samej stylistyce, będą scalone obniżonym łącznikiem.

Bernardyńska 4 to m.in.

  • 5 pięter,
  • 80 mieszkań,
  • poziomy podziemne z garażami,
  • lokale usługowe na parterze,
  • lobby o wysokości 8 metrów,
  • strefa sportu i relaksu: kort do squasha, siłownia, dwie sauny, jacuzzi, pokoje do masażu i jogi.

Całe założenie powstaje w kwartale ulic Słowackiego, Bernardyńska, Purkyniego, Janickiego (deweloper Toscom). Do niedawna był tam parking. Na tym samym terenie – przy skrzyżowaniu Słowackiego z Janickiego – mieszkania buduje inny deweloper. Akrop stawia tam 4-piętrowy budynek z garażem podziemnym o nazwie Centro Domini.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Centro Domini przy Bernardyńskiej, luty 2024 Oleksandr Poliakovsky
Centro Domini przy Bernardyńskiej, luty 2024

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl