Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Historia pierwszego wieżowca we Wrocławiu. Jedyna taka budowla na wschód od Berlina
- Wieżowiec przy ul. Krasińskiego robił piorunujące wrażenie
- Przedmieście Oławskie dawniej i dziś
- Ogród na dachu miał pierwszy wieżowiec we Wrocławiu
- Pierwszy wieżowiec we Wrocławiu wybudowano na palach w miejscu cmentarza
- W PRL-u z wieżowca przy ul. Krasińskiego zagłuszano Radio Wolna Europa
- Pl. Społeczny dawniej i dziś. Kamienice, parking, hotel
- Najwyższe budynki we Wrocławiu: lokalizacja i wysokość
- Zobacz na mapie gdzie jest pierwszy wrocławski wieżowiec
Autorem gmachu, wybudowanego w miejscu dawnego cmentarza wojskowego, był architekt Lothar Neumann. Wieżowiec uznany został za dzieło jego życia. Ponad 3 tys. mkw. powierzchni, front o długości 142 metrów i wieża wysoka na 43 metry – te rozmiary zdominowały Przedmieście Oławskie.
W galerii zdjęć zobaczycie archiwalne fotografie z czasów Breslau, gdy budowano pierwszy wieżowiec we Wrocławiu oraz zdjęcia współczesne.
Historia pierwszego wieżowca we Wrocławiu. Jedyna taka budowla na wschód od Berlina
– Wtedy to była oszałamiająca skala. Typowa wrocławska wysokości to 21 metrów w gzymsie i 24 w kalenicy. Ten budynek ma 43 metry wysokości. Dziś typowa wysokość budynku biurowego to 50 metrów, więc to tak, jakby teraz postawić 100-metrowy wieżowiec. Też byśmy wszyscy o tym mówili i tak było wówczas – podkreśla Zbigniew Maćków, wrocławski architekt.
Wieżowiec przy ul. Krasińskiego robił piorunujące wrażenie
W przedwojennym Breslau mieszkańcy przez cztery lata z uwagą śledzili budowę pierwszego drapacza chmur. Gdy oddano go do użytku w 1929 r., mówiono, że był to jedyny wieżowiec na wschód od Berlina. Od razu stał się niekwestionowanym symbolem miasta.
Na widokówce z lat 30. ubiegłego wieku gmach poczty czekowej (Postscheckamt) przy Feld Strasse (obecnie Zygmunta Krasińskiego 1) umieszczono obok: ratusza, gmachu uniwersytetu i wzgórza Liebicha (obecnie Wzgórze Partyzantów).
– Dzisiaj jego wysokość ani rozmiary na nikim nie robią wrażenia, ale w latach 20. XX wieku budowa tego gmachu była wielkim wydarzeniem. Wrocławianie i lokalna prasa z zainteresowaniem śledzli budowę pierwszego wieżowca w stolicy Dolnego Śląska – mówi Maciej Łagiewski, dyr. Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Przedmieście Oławskie dawniej i dziś
Przedwojenni urzędnicy poczty czekowej, patrząc z okna wieżowca w stronę Kaiserbrücke (mostu Grunwaldzkiego), widzieli zabudowane kamienicami Przedmieście Oławskie. Prawie wszystkie ich pozostałości rozebrano w latach 50. Dziś jest tam dużo wolnego miejsca i plac Społeczny z estakadą.
Ogród na dachu miał pierwszy wieżowiec we Wrocławiu
Wybudowany wieżowiec miał być lekarstwem na problemy ówczesnej niemieckiej poczty.
Na początku ubiegłego stulecia usługi pocztowe dynamicznie się rozwijały. W szybkim tempie rosła liczba pracowników i klientów poczty, a co za tym idzie – coraz dotkliwiej odczuwano brak miejsca. Najprostszym rozwiązaniem było wzniesienie nowego gmachu.
– Na sześciu kondygnacjach korpusu mieściły się głównie biura, których pracownicy mogli się relaksować na urządzonym na dachu ogrodzie. W części wieżowej umieszczono główną salę kasową, a także klatkę schodową z kutymi kratami, wykonanymi przez Jaroslava Vonkę. Elewację obłożono ciemnoczerwoną cegłą, a za ozdoby posłużyły płaskorzeźby, przedstawiające sceny z życia mieszczan, studentów i robotników (południowo-wschodni narożnik), oraz kartusze, obrazujące rozwój poczty od 1590 do 1928 r. – taki opis można przeczytać w „Atlasie architektury Wrocławia”, tom II.
Galeria zdjęć
Pierwszy wieżowiec we Wrocławiu wybudowano na palach w miejscu cmentarza
Wrocławski historyk podkreśla, że wybór parceli na początku XX w. pod budowę wieżowca poczty w zapełnionym centrum miasta był niewielki. Właściwie do wyboru była tylko jedna lokalizacja i do tego dość problemowa. Poza dwiema zaletami – była duża i dobrze skomunikowana z resztą Wrocławia, miała same wady. Podstawową był jej kształt – wąski i długi.
- Parcela wciśnięta była w zabudowę czynszową, a na dodatek leżała na grząskim terenie po dawnym cmentarzu wojskowym, z którego większość pochówków ekshumowano i przeniesiono na nowy cmentarz wojskowy przy obecnej ul. Wiśniowej. Dlatego budowę rozpoczęto od zatopienia w grunt 1700 betonowych pali, które miały udźwignąć potężny budynek – pisze Maciej Łagiewski w swojej książce „Wrocław. Wędrówki przez wieki”.
W PRL-u z wieżowca przy ul. Krasińskiego zagłuszano Radio Wolna Europa
Maciej Łagiewski zaznacza, że we wspomnieniach osób, które przybyły do stolicy Dolnego Śląska tuż po wojnie, często powtarza się opis ich zaskoczenia, gdy zobaczyli tę potężną, modernistyczną konstrukcję, obcą dla ich rodzinnych stron.
Galeria zdjęć
– Drugie życie biurowiec dostał w 1950 r., wtedy uruchomiono w nim działający do dziś urząd pocztowy Wrocław 1. Nadal znajduje się tu także Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Nie ma już Urzędu Stanu Cywilnego, drukarni, hotelu robotniczego na 140 osób, przychodni ani zagłuszających Radio Wolna Europa masztów na szczycie wieży – wylicza historyk.
Pl. Społeczny dawniej i dziś. Kamienice, parking, hotel
Obok wieżowca, w stronę pl. Dominikańskiego, przed wojną stały kamienice. Po 1945 r. zostały wyburzone i przez lata był tam parking. Obecnie jest hotel DoubleTree by Hilton, który po 10 latach budowy otwarto w sierpniu 2016 r.
Najwyższe budynki we Wrocławiu: lokalizacja i wysokość
Oto najwyższe budowle we Wrocławiu. Ze szczytu wielu można podziwiać piękną panoramę miasta. Wrocławski wieżowiec Sky Tower to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce.
- Sky Tower – 212 metrów
- Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela – 97 metrów
- Bazylika garnizonowa św. Elżbiety – 92 metry
- Akademik Kredka – 85 metrów
- Kościół pw. św. Michała Archanioła – 80 metrów
- Kościół pw. św. Augustyna – 78 metrów
- Akademik Ołówek – 70 metrów
- Kościół pw. św. Krzyża – 69 metrów
- Budynek przy ul. Drzewieckiego 24 – 64 metry
- Budynek przy ul. Gubińskiej 8 – 61 metrów