3. Inwestycje
  4. Budowa siedziby Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Budynek ma już część fasady
Powstający budynek sądu apelacyjnego, widok z ulicy Zielińskiego, luty 2024 Tomasz Hołod
Powstający budynek sądu apelacyjnego, widok z ulicy Zielińskiego, luty 2024

W centrum Wrocławia stawiają obiekt, którego wygląd będzie przyciągał uwagę. Zwłaszcza jego elewacja frontowa, która w dużej części jest już wykonana. Nową siedzibę sądu sfotografowaliśmy w drugiej połowie lutego.

Przyglądamy się budowie sądu apelacyjnego. Nowoczesna architektura zajmuje miejsce w centrum miasta – przy skrzyżowaniu ulic Zielińskiego i Piłsudskiego – a na wizualizacjach wygląda obiecująco. Po 20 miesiącach od początku inwestycji widać część fasady o rytmicznej kompozycji pasowej.

W bryłę powstawiane są elementy szklane, na gotową wyglądają ściany zewnętrzne tylnej części obiektu. Budynek powinien być w pełni gotowy w drugiej połowie tego roku. Oddanie go do użytku zaplanowano na lipiec 2025 roku.

Stare są za małe

Sąd apelacyjny potrzebuje nowej siedziby, ponieważ zaczęło brakować miejsca pry ul. Energetycznej i Powstańców Śląskich. Sędzia Małgorzata Lamparska tłumaczyła, że funkcjonalność starych budynków znacznie odbiega od standardów przewidzianych dla instytucji publicznych, w szczególności wobec osób z niepełnosprawnościami. Poza tym są za małe, zatem sąd musi wynajmować dodatkowe pomieszczenia przy ulicy Namysłowskiej, na potrzeby działów IT.

Obecnie użytkowane nieruchomości pozostaną w zasobach Skarbu Państwa i będą wykorzystywane na cele statutowe sądów powszechnych działających na terenie Wrocławia.

Nowy obiekt w centrum stawia firma Mirbud według projektu pracowni Czora & Czora z Katowic. Budynek ma jeden poziom podziemny i pięć ponad nim. W ramach inwestycji powstaje parking zewnętrzny oraz trwa przebudowa układu drogowego w rejonie ulic Kolejowej i Zielińskiego.