wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:15

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Historia Bastionu Sakwowego we Wrocławiu. Jak Wzgórze Partyzantów zmieniało się przez wieki?

Historia Bastionu Sakwowego we Wrocławiu. Jak Wzgórze Partyzantów zmieniało się przez wieki?

Przemysław Krzewiński,

Kliknij, aby zobaczyć galerię
Na zdjęciu porównanie dawnego (1867 rok) oraz nowego (2024 rok) wyglądu Bastionu Sakwowego. Poznaj historie bastionu i zobacz jak zmieniał się przez wieki www.wroclaw.pl
Na zdjęciu porównanie dawnego (1867 rok) oraz nowego (2024 rok) wyglądu Bastionu Sakwowego. Poznaj historie bastionu i zobacz jak zmieniał się przez wieki

Bastion Sakwowy to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Wrocławia. Miejsce jest przepełnione historią dziejów sięgających początków miasta. Przez wieki zmieniało swoją nazwę, począwszy od Bramy Sakwowej, następnie Wzgórza Miłości, a kończąc na Wzgórzu Partyzantów. Każda z tych nazw odzwierciedla inny kawałek historii tego miejsca, a w tym artykule postaramy się ją przybliżyć.

Kiedy powstał Bastion Sakwowy?

Bastion Sakwowy, a raczej Brama Sakwowa, była częścią murów miejskich, których budowa ruszyła po I najeździe mongolskim na Polskę w 1241 roku. Od II połowy XIII wieku na zlecenie Piastów rządzących we Wrocławiu tworzono fortyfikacje wokół miasta. W pierwszej kolejności powstała Brama Świdnicka, Mikołajska, Oławska, Ruska i Piaskowa.

Nie znamy dokładnej daty powstania Bramy Sakwowej, ale wiemy, że powstała podczas kolejnego etapu rozbudowy sieci obronnej miasta, czyli prawdopodobnie w latach 1318-1340 razem z Bramą Ceglarską i Odrzańską. Budowa mogła być dokończona przez Czechów, którzy przejęli panowanie nad Wrocławiem w 1335 roku.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu ruiny Bramy Ceglarskiej we Wrocławiu pawulon / fotopolska.eu
Na zdjęciu ruiny Bramy Ceglarskiej we Wrocławiu

Jak Bastion Sakwowy zmieniał się przez wieki?

Brama Sakwowa funkcjonowała jako część murów miejskich miasta przez ponad 200 lat aż do 1571 roku, kiedy to rozbudowano ją o dodatkowe miejsca obronne, kazamaty i stanowiska do umieszczenia dział. Tym sposobem brama przekształciła się w Bastion Sakwowy, który spełniał funkcję obronną przez kolejne 200 lat, aż do czasów napoleońskich.

W 1807 roku brat Napoleona – Hieronim Bonaparte zdobył Wrocław i nakazał likwidację murów, a sam bastion planowano przekształcić w cytadelę. Plan nie doszedł do skutku, więc włączono go w ciąg widokowej promenady miejskiej, zmieniając jego nazwę na Wzgórze Sakwowe.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Grafika przedstawia oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi Bastionu Sakwowego między XIV, a XIX wiekiem www.wroclaw.pl
Grafika przedstawia oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi Bastionu Sakwowego między XIV, a XIX wiekiem

Jakie nazwy nosiło Wzgórze Partyzantów?

Skąd wzięła się nazwa Brama Sakwowa? Na to pytanie mamy prostą odpowiedź. Brama została tak okrzyknięta od cechu wytwórców sakiewek, którzy w XIII wieku mieli swoje pracownie w pobliżu powstającej fortyfikacji. Następnie, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przemianowano ją na Bastion Sakwowy, a po likwidacji murów na Wzgórze Sakwowe.

Przez lata po rozbiórce fortyfikacji przymierzano się do ponownego zagospodarowania wzgórza. Udało się to w końcu dzięki środkom pieniężnym Adolfa Liebicha i projektowi nowego belwederu stworzonego przez Carla Schmidta. Inwestycja została ukończona 12 września 1867 roku, a miejsce otrzymało nazwę Wzgórze Liebicha.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu porównanie dawnego (1867 rok) oraz nowego (2024 rok)wyglądu Bastionu Sakwowego www.wroclaw.pl
Na zdjęciu porównanie dawnego (1867 rok) oraz nowego (2024 rok)wyglądu Bastionu Sakwowego

Więcej o procesie jego budowy przeczytacie w tym artykule z serii Wrocławskie HITstorie. Sprawdźcie również galerię zdjęć w naszym artykule. Znajdziecie tam stare pocztówki przedstawiające belweder oraz porównanie wyglądu kiedyś i dziś.

Niestety w czasie II wojny światowej, podczas obrony „Festung Breslau”, niemieccy żołnierze wysadzili jego znaczną część – glorietę z wieżą. Wojsko wykorzystało średniowieczne kazamaty jako magazyn amunicji i schron przeciwlotniczy, a wieża stanowiła bardzo łatwy cel nalotów rosyjskiej artylerii, stąd podjęta decyzja o jej wysadzeniu.

Po wojnie wzgórze było przez chwilę nazywane Wzgórzem Miłości, a w 1948 roku stało się Wzgórzem Partyzantów, które znamy do dziś. Nazwa wzięła się od wystawy fotograficznej, która została tam umieszczona tuż po wojnie. Natomiast po renowacji ukończonej w 2024 roku wzgórze ponownie otrzymało nazwę Bastion Sakwowy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Grafika przedstawia oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi Bastionu Sakwowego w XIX i XX wieku www.wroclaw.pl
Grafika przedstawia oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi Bastionu Sakwowego w XIX i XX wieku

Jak teraz wygląda Bastion Sakwowy?

W 2024 została ukończona rewitalizacja bastionu. Odrestaurowano plac z fontanną, kolumnadę, schody wejściowe i wiele więcej. Bastion otrzymał również swoje dawne kolory, a na jego terenie znajdziecie kawiarnie. W przyszłości wyremontowane zostaną kolejne fragmenty wzgórza, a otwarcie nastąpi już wkrótce.

Poniżej znajdziecie porównanie kolumnady Bastionu Sakwowego przed rozpoczętą rewitalizacją oraz po jej ukończeniu w 2024 roku.

Bastion Sakwowy – odkryj go samodzielnie!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl