wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Otwarcie Bastionu Sakwowego. Będą kolejne inwestycje
Bastion Sakwowy dziś i w 1880 roku. Na starym zdjęciu widać Bastion z wieżą. Czy zostanie odbudowana? Czy powstanie coś innego w jej miejscu? To temat do dyskusji. Fot. ZIM/Fotopolska.eu
Bastion Sakwowy dziś i w 1880 roku. Na starym zdjęciu widać Bastion z wieżą. Czy zostanie odbudowana? Czy powstanie coś innego w jej miejscu? To temat do dyskusji.

Muzyka, historyczne opowieści, atrakcje dla dzieci, wybijanie okolicznościowych monet - to tylko część atrakcji, które w sobotę 8 czerwca od godziny 10.00 do 15.00 umilać będą oficjalne otwarcie Bastionu Sakwowego. To, co zobaczymy, to pierwszy etap rewitalizacji. Bastion będzie jeszcze atrakcyjniejszy, podobnie jak całe wzgórze Partyzantów i jego okolice. Sprawdź szczegóły i kolejne etapy rewitalizacji.

Reklama

Po zakończonym remoncie Bastion Sakwowy na wzgórzu Partyzantów od godziny 10.00 w sobotę 8 czerwca będzie otwarty dla wszystkich, codziennie, całą dobę. To niezwykłe miejsce, ale publiczne, dostępne, jak każde inne w mieście. Na miejscu będzie monitoring i ochrona.

Otwarcie Bastionu Sakwowego w sobotę 8 czerwca

Jakie atrakcje przygotowano w sobotę na otwarcie Bastionu Sakwowego?

  • Zagra kwartet saksofonowy w asyście cajonu (instrumentu perkusyjnego przypominającego skrzynkę) - zespół „Echo Wrocławia”.
  • Pierwszy tysiąc chętnych będzie mogło wrócić do domu z wybitą na tę okazję okolicznościową monetą.
  • Przewodnicy opowiedzą o historii i ciekawostkach związanych z Bastionem Sakwowym.
  • Skanując kod QR, będzie można samodzielnie poznać historię tego miejsca przy pomocy smartfonu.
  • Szyku zada grupa przebrana w stroje z przełomu XIX/XX wieku. Będą ubrani tak, jak noszono się w czasach największej (dotychczas!) świetności tego obiektu.
  • Będzie można zrobić sobie zdjęcie w okolicznościowej pamiątkowej ramce.
  • Na najmłodszych czekają quizy i rysowanki.
  • Freeride, najemca lokali gastronomicznych w Bastionie - kawiarni i restauracji - częstować będzie kawą i słodkościami. (Kawiarnia ma zacząć działać w lipcu, restauracja jesienią.)

Rewitalizacja wzgórza Partyzantów i zmiany w okolicy

Zakończony właśnie I etap remontu Bastionu Sakwowego to nie koniec zmian na wzgórzu Partyzantów. Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje projekt remontu promenady nad fosą oraz przylegającej do niej zieleni parkowej i małej architektury, w tym rewitalizacja źródełka Freytaga.

ZZM zakończy projektowanie prawdopodobnie do końca roku. Przy realizacji tego „zielonego” programu dla okolic wzgórza, miasto zamierza ubiegać się o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.

Poprawiona ma być także dostępność obiektu. Na Bastion będzie można łatwiej dostać się od strony parku Staromiejskiego po przeciwnej stronie ul. Piotra Skargi. ZDiUM przygotuje w tym miejscu nowe przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów z sygnalizacją świetlną.

Zniknie zatoka dla autobusów po wschodniej stronie ul. Piotra Skargi. Ten projekt ma być gotowy jesienią. Realizacja w przyszłym roku. Przygotowywana jest również koncepcja architektoniczna kładki przez fosę, która umożliwi dostanie się pod wzgórze od strony ul. Komuny Paryskiej. 

II i III etap rewitalizacji Bastionu Sakwowego

Kontynuowane będą również prace nad samym Bastionem.

Wrocław powinien pójść za ciosem. Zamierzamy jeszcze w czerwcu  ogłosić przetarg na drugi etap rewitalizacji. Obejmie on między innymi remont zabytkowych toalet od strony ul. Nowej. W jego zakres wejdzie również uporządkowanie szczytu wzgórza. Pojawi się na nim oświetlenie. Zrewitalizowana zostanie także płyta, która jest podstawą dawnej gloriety.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Trzeci etap rewitalizacji Bastionu Sakwowego obejmie dawne obserwatorium na szczycie. W ramach trzeciego etapu miasto zajmie się też kazamatami w północnym stoku wzgórza.

Otwarte pozostaje także pytanie o zamknięcie wzgórza wysokim akcentem. W tym wypadku o wiele za wcześnie na deklaracje. Oryginalna glorieta mieściła punkt widokowy i cukiernię, jednak nie był to pojemny obiekt. Połowę jego kubatury zajmowała klatka schodowa. 
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

W przypadku inwestycji budowlanych na Bastionie Sakwowym konieczne są uzgodnienia m.in. z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i zamknięcie tych ustaleń dokumentem w postaci planu miejscowego. Jest on w trakcie opracowywania.

Bastion Sakwowy po remoncie 

To, czego dokonano w I etapie, kosztowało 30 milionów złotych. M.in. wykonano:

  • remont pawilonu perystylowego w parterze (przyszłej restauracji) o powierzchni 460 m2;
  • remont kawiarni w przyziemiu kolumnady (powierzchnia zabudowy 375 m2) oraz placu z fontanną, dróg i podjazdów;
  • nasadzenia zieleni (na obiekcie jest także roślinność w donicach);

Galeria zdjęć

  • stojaki rowerowe (od strony ul. Nowej);
  • iluminację obiektu, która w nocy będzie pracować w trybie niewielkiej mocy (10 proc.) ze względu na komfort mieszkańców kamienic przy sąsiadującej z obiektem ul. Nowej oraz w trosce o dobrostan ptaków i nietoperzy.

Obiekt został częściowo dostosowany do potrzeb rodziców z dziećmi w wózkach oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Są podjazdy alejkami w bocznych częściach wzgórza. W tym zakresie standard będzie nadal podnoszony. Do września od strony promenady nad fosą pojawi się ruchomy podest z windą przy schodach, które prowadzą na plac z fontanną.

Dużo nowej zieleni na Bastionie Sakwowym 

Na wzgórzu Partyzantów, w okolicy Bastionu Sakwowego, posadzono 12 drzew: lipy drobnolistne i kasztanowce czerwone. Na samym Bastionie rośnie:

  • laurowiśnia,
  • trzmielina japońska,
  • hortensja bukietowa,
  • żurawka szkarłatną „Paris”,
  • żurawka drobnokwiatowa „Palace Purple”,
  • krwawnik pospolity „Cerise Queen”,
  • szałwia omszona Schneehugel,
  • czyścieć wełnisty,
  • kocimiętka Faassena.

Bastion Sakwowy – odkryj go samodzielnie!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama