wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Aż 111 pożarów traw jednego dnia: Wypalanie trawy jest śmiertelnie niebezpieczne

Strażacy i przyrodnicy alarmują: rozpoczął się sezon na wypalanie traw. Tylko w poniedziałek (10 marca) dolnośląscy strażacy interweniowali aż 111 razy w związku z pożarami traw. – Wypalanie traw nie daje żadnych korzyści. Przeciwnie wyjaławia glebę, jest zagrożeniem dla zwierząt i ludzi – mówią strażacy i przyrodnicy.

Reklama

Do największej liczby pożarów traw dochodzi wczesną wiosną, w marcu i w kwietniu. Strażacy na Dolnym Śląsku coraz częściej wyjeżdżają do wypalanych łąk i nieużytków. – W poniedziałek, 10 marca, na Dolnym Śląsku odnotowano 111 interwencji w związku z pożarami traw. Najbardziej prawdopodobną przyczyną pożarów jest czynnik ludzki – mówi asp. Wojciech Walens, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Galeria zdjęć

W 2024 r. takich interwencji było na Dolnym Śląsku blisko 2,5 tys., a w całej Polsce ponad 21 tys.

Śmiertelnie niebezpieczeństwo

Asp. Wojciech Walens: - Na szczęście w naszym regionie nikt w wyniku tych pożarów traw nie zginął, lecz w innych rejonach Polski były już dwie ofiary śmiertelne.

Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła akcję informacyjną „Stop Pożarom Traw”. Jedno z zagrożeń, na które wskazują specjaliści od pożarnictwa jest związane z szybkością niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia. Przy dogodnych warunkach ogień sunie nawet 20 km na godzinę, to szybciej niż biegnący człowiek.

Materiał informacyjny. Tablica akcji "Stop pożarom traw" PSP
Materiał informacyjny. Tablica akcji "Stop pożarom traw"

Pożary traw stanowią także zagrożenie dla lasów, gospodarstw i innych obiektów użytkowych.

Pożar wyjaławia glebę

Strażacy i specjaliści od lat walczą z mitami związanym z korzyściami z wypalania traw. 

Jednym z najczęściej powtarzanych jest przekonanie, że ogień użyźnia glebę. W rzeczywistości wypalanie powoduje wyjałowienie gleby, niszczy warstwę próchniczną i przyczynia się do utraty mikroorganizmów, które są kluczowe dla procesów glebowych. Gleba traci zdolność retencji wody, co prowadzi do jej degradacji. Ogień niszczy także mezofaunę glebową, w tym dżdżownice, które poprawiają strukturę ziemi.

Negatywne skutki wypalania sięgają znacznie dalej niż degradacja gleby. Giną całe ekosystemy, w tym liczne gatunki owadów zapylających, takie jak pszczoły i trzmiele, a także drobne ssaki, płazy i gniazdujące na ziemi ptaki. Ogień niszczy zarówno część nadziemną roślin, jak i ich korzenie, prowadząc do trwałego zubożenia ekosystemu.
Prof. Magdalena Szymura, Instytut Agroekologii i Produkcji Roślinnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Powstający w wyniku spalania dym negatywnie wpływa na zdrowie ludzi, zwłaszcza osób z chorobami układu oddechowego – zadymienie może spowodować nasilenie objawów u osób zmagających się z astmą.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama