wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Święto Wojska Polskiego na wrocławskim Rynku

Rynek opanowali dziś żołnierze, którzy 15 sierpnia obchodzą Święto Wojska Polskiego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej. Uroczystości przyglądał się nasz fotograf.

Reklama

15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego (a także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Matki Boskiej Zielnej). Obchody miały miejsce na Rynku. Był apel, defilada, przemówienia, salwa honorowa, prezentacja sprzętu Garnizonu Wrocław i muzyka w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Wszystko zaczęło się mszą świętą w kościele Garnizonowym.

Z okazji Święta Wojska Polskiego list napisał minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Uczestnikom uroczystości związanych ze Świętem Wojska Polskiego dziękuję za hołd składany Bohaterom 1920 roku oraz wszystkim żołnierzom którzy walczyli o wolną Ojczyznę, a także za wspieranie i okazywanie szacunku Tym, którzy dziś troszczą się o jej bezpieczeństwo. Wdzięczność i duma to dla żołnierzy polskich ważne wsparcie.
wicepremier Kosiniak-Kamysz

Pełna treść listu jest tutaj.

Cud nad Wisłą w sierpniu 1920 roku

W tym roku przypada 104. rocznica Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą. Operacja wyparcia bolszewików z Warszawy trwała od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. O zwycięstwie Polaków przesądziło kontruderzenie wyprowadzone znad Wieprza, prowadzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Bitwa Warszawska, uznana za jedną z najważniejszych batalii we współczesnej historii, zatrzymała marsz sowietów na zachód i pokrzyżowała im plany podboju Europy. Znaczenie sukcesu było ogromne, więc generał Stanisław Szeptycki ustanowił w 1923 roku Święto Żołnierza 15 sierpnia. „Oficjalne obchody święta z reguły były imponujące – obejmowały m.in. przegląd wojsk i parady uliczne w większych miastach garnizonowych” — czytamy na stronie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

[quote author=ze strony muzeum] Co ciekawe, 15 sierpnia świętowano już w I połowie XIX w., w czasach Księstwa Warszawskiego. Okazją były urodziny Napoleona Bonapartego, które traktowano jako nieformalne święto polskiej armii./quote]

W późniejszych czasach władze komunistyczne uznały, że lepszą datą będzie 12 października na pamiątkę bitwy pod Lenino z udziałem Niemców i 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki.

Do 15 sierpnia powrócili posłowie sejmu w 1992 roku, ustanawiając Święto Wojska Polskiego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama