wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zobacz wizualizację średniowiecznej twierdzy w Sudetach

Średniowieczna warownia - Zamek Radosno w Sudetach, był imponującą rozmachem budowlą. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty murów, wież i domu mieszkalnego. Studentki architektury na Politechnice Wrocławskiej opracowały jego model 3D i wizualizacje. Efekt fenomenalny!

Reklama

Na pozostałości zamku Radosno można się natknąć między Sokołowskiem a Rybnicą Leśną, przy szlaku turystycznym z Unisławia do schroniska Andrzejówka. Twierdzę wybudowano na północnym zboczu góry Suchawy, na wysokości 770 m n. p. m. Tym samym to jedna z najwyżej położonych budowli tego typu w Polsce.

Prawdopodobnie zamek należał do Czechów, a na przełomie XIII i XIV wieku przeszedł pod zarząd władców Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Jest także wspominany w katalogach dóbr majątku Friedland (Mieroszów) oraz Fürstenstein (Książ).

Galeria zdjęć

Powstał jako twierdza obronna. Do dzisiaj zachowały się ruiny cylindrycznej wieży, fragmenty murów otaczających dziedziniec zamkowy wraz z kwadratową wieżą oraz pozostałości po domu mieszkalnym w narożniku.

- Zamek Radosno od lat pobudza wyobraźnię podróżników i badaczy – idealnie bowiem pasuje do naszych wyobrażeń o niedostępnej, kresowej, górskiej twierdzy – mówi dr Roland Mruczek w wypowiedzi dla serwisu PWr. - Rekonstrukcja naszych studentek jest jedną z nielicznych prób odtworzenia układu przestrzennego tej nieco zapomnianej, tajemniczej warowni granicznej, zburzonej niemal całkowicie u schyłku średniowiecza jako gniazdo rycerzy-rozbójników.

Studentki architektury: Klaudia Bibrowska, Zofia Golańska i Róża Krawczyk, odtworzyły prawdopodobny wygląd zamku w czasach jego świetności, przygotowaly jego model 3D i wizualizacje.

Szczegóły ich ustaleń opisano w artykule w serwisie Politechniki Wrocławskiej.

Zwiedzając obecnie skromne ruiny zamku, mamy zapewne spore problemy z wyobrażeniem sobie jego kształtu. Dlatego rekonstrukcja, mimo wielu elementów dyskusyjnych, ma spore walory dydaktyczne i popularyzatorskie. Daje też pretekst do zastanowienia się nad projektem konserwacji i adaptacji ruin Radosna, leżących przecież na bardzo uczęszczanym szlaku turystycznym.
Dr Roland Mruczek, Politechnika Wrocławska, Wydział Architektury

Twierdza z melafiru

Studentki przeanalizowały źródła historyczne, dotychczasowe publikacje naukowe na temat zamku oraz dostępne zdjęcia i ikonografiki przedstawiające warownię. Na miejscu wykonały też inwentaryzację zdjęciową i rysunki poglądowe. Porównały ze stanem obecnym wcześniejsze rysunki wykonane przez badaczy i fotografie historyczne.
Politechnika Wrocławska, serwis internetowy uczelni

W źródłach i w czasie badań terenowych szukały odpowiedzi na wiele pytań związanych z konstrukcją i architekturą warowni. Starały się m.in. ustalić, gdzie znajdowała się brama wjazdowa i czy istniał budynek bramny, jaką wysokość miał bergfried (średniowieczna wieża obrona, ostateczny punkt obrony), w którym miejscu znajdowały się hurdycje (drewniane ganki w górnej części murów obronnych), ile kondygnacji miał budynek mieszkalny i dlaczego zaprawa w zamku miała różowe zabarwienie – oraz wiele innych kwestii.

Według autorek opracowania wieża typu bergfried, mur obwodowy, dom mieszkalny, jak i wieża czworoboczna zostały wykonane z lokalnego kamienia (melafiru).

Przy tworzeniu rekonstrukcji zamku studentki architektury wzorowały się na istniejących obiektach o podobnych uwarunkowaniach lokalizacyjnych i wieku, m.in. Zamku Chojnik czy Zamku Czchów.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama