wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zobacz zamek dwukrotnego króla Polski w Rydzynie

To zamek królewski, bowiem właścicielem był król Polski – jeden z tych mniej fartownych. Stanisław Leszczyński dwa razy tron zajmował i dwukrotnie był go pozbawiany. Po ucieczce do Francji sprzedał go Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu. Trafił w dobre ręce, rezydencja kwitła, choć ostatecznie skończyła jak wiele innych – zniszczona przez Armię Czerwoną.

Reklama

Zamek w Rydzynie może być ciekawym odkryciem dla wrocławian. Mieszkańcy Dolnego Śląska chętnie zwiedzają liczne zamki i pałace w swoim regionie, bo tu zawsze jest gdzie pojechać. Ale do Rydzyny wcale nie jest daleko. Jadąc samochodem trasą S5 w kierunku Poznania dotrzemy tam w godzinę.

Zobacz Zamek Królewski w Rydzynie na mapie

Zamek w Rydzynie – gdzie zaparkować i gdzie na lody

Urokliwa miejscowość Rydzyna leży w powiecie leszczyńskim. Warto po niej pospacerować przed lub po zwiedzeniu zamku. Do lodziarni na Rynku nie bez kozery ustawia się kolejka. Znają się tam na rzeczy.

Zaparkować auto możemy bezpłatnie niemal pod samym zamkiem. Zwiedzanie jest w przystępnej cenie – 20 zł. W zamian otrzymujemy kartkę z opisem sal udostępnionych turystom. Zapewne swobodniej można poruszać się po zamku zostając hotelowym gościem, ale nam musiało wystarczyć przejście po drugim piętrze.

Zamek w Rydzynie – sala morska jest cudowna!

Nie będziemy spojlerować i opisywać poszczególnych sal w szczegółach, ale po obejrzeniu zdjęć raczej nikogo nie zdziwi, że największe wrażenie zrobiła na nas sala balowa. Na jej suficie rozpościera się olbrzymi plafon przedstawiający zaślubiny właściciela zamku Aleksandra Józefa Sułkowskiego z Anną Przebędowską. Zobacz w galerii zdjęcia zamku!

Dużą konkurencją (nie pod względem wielkości) dla sali balowej jest sala morska. Warto w niej przyjrzeć się detalom. Ogromne wrażenie robi sufit oraz dekoracje ścienne. Trudno coś podobnego zobaczyć w innych zamkach. Sztukateria przedstawia orszak Posejdona składający się z 20 tys. elementów zdobniczych. To naprawdę przepiękne wnętrze.

Park przy zamku w Rydzynie

Na zewnątrz, po obejrzeniu zamku z każdej strony, wysłuchaniu koncertu żab żyjących w fosie, czas na spacer po niemal 7-hektarowym parku. Istniało w nim wiele pawilonów (m.in. pomarańczarnia, pawilon turecki, zameczek myśliwski), ale do dziś zachował się jedynie pawilon strzelnicy.

Zamek w Rydzynie – zwiedzanie, godziny otwarcia, bilety

W dni powszednie godziny zwiedzania są dość nietypowe:

  • od 8.00 do 16.00
  • od 19.00 do 22.00

W soboty i niedziele można zwiedzać w godzinach od 12.00 do 17.00.

Jeszcze bardziej oryginalne jest udostępnianie zamku w szczycie sezonu turystycznego. Od 1 lipca do 31 sierpnia jest otwarty… krócej. W dni powszednie od 8.00 do 10.00 oraz od 13.00 do 15.30, a w weekendy od 13.00 do 15.30.

Zamek żyje również swoim komercyjnym życiem, dlatego planując wizytę w sobotę, warto zadzwonić i upewnić się co do możliwości zwiedzania. Może bowiem na zamku trwać przyjęcie weselne. Telefony: 65-529-50-40 i 65-529-50-26.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny - 20 zł
  • Bilet normalny na zwiedzanie z przewodnikiem* - 30 zł
  • Bilet ulgowy na zwiedzanie z przewodnikiem* - 20 zł

*Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest dla grup minimum 10-osobowych po wcześniejszej rezerwacji.

Zamek w Rydzynie – od średniowiecza do króla

Pierwszy zamek wybudował na początku XV wieku Jan z Czerniny herbu Wierzbno. Wtedy też powstaje miasto Rydzyna, które prawa miejskie otrzymuje w 1422 roku. W XVII wieku rosnący w siłę ród leszczyńskich zaczyna wykupywać okolicznych posiadłości.

Samą Rydzynę wraz z zamkiem kupuje wojewoda poznański oraz podskarbi koronny wielki Rafał Leszczyński, ojciec przyszłego króla. Wynajmuje architekta Józefa Szymona Bellottiego, który w oparciu o średniowiecznej mury twierdzy buduje nowy zamek.

Stanisław Leszczyński, jeszcze nie jako król, sprowadza z Włoch architekta Pompeo Ferrariego, który dokonuje kolejnych zmian. W tym samym czasie zamek ozdabia malowidłami malarz Michelangelo Palloni. To on jest autorem fresków na ścianie wschodniej zamku.

Zamek Królewski w Rydzynie. Fot. Bartosz Chochołowski
Zamek Królewski w Rydzynie.

Stanisław Leszczyński królem został w 1704 roku, kiedy to po zajęciu Warszawy przez wojska szwedzkie wroga królowi Augustowi II Mocnemu polska szlachta zawiązała konfederację warszawską i zdetronizowała króla.

12 lipca 1704 roku sejm elekcyjny wybrał Leszczyńskiego królem. Koronowany został ponad rok później 4 października 1705 roku. Panował przez pięć lat, kiedy toczyła się wojna ze Szwedami.

W tym czasie konkurent August II w porozumieniu z Rosją doprowadził do spalenia majątku Leszczyńskich. W 1707 miasto Rydzyna wraz z kościołem zostało spalone. Zamek w dużej części ocalał, zniszczona została jego południowo-zachodnia strona.

W 1709 roku pokonani Szwedzi opuszczają Rzeczpospolitą, a wraz z nimi Leszczyński. Na tron wraca August II, który włada Polską do śmierci w 1733 roku. Wtedy część szlachty podejmuje skuteczne starania o powrót Leszczyńskiego na tron.

W sali morskiej wrażenie robi orszak Posejdona. Fot. Bartosz Chochołowski
W sali morskiej wrażenie robi orszak Posejdona.

Stało się do powodem wojny, bowiem syn Augusta II, August III, również miał licznych stronników, którzy obwołali go królem Polski. Saksończycy wspierani przez Austriaków i Rosjan wkroczyli do Polski. Zwolennicy Leszczyńskiego nie bronili się zaciekle.

Bardziej stanowczy opór stawili w Gdańsku, ale kilku miesiącach oblężenia miasto się poddało. Stronnicy Leszczyńskiego uznali wówczas Augusta III królem. Leszczyński jeszcze się nie poddawał, ale gdy popierająca go Francja porozumiała się z Austrią, nie miał już na co liczyć. Zrzekł się korony w 1736 roku.

Dwa lata później sprzedaje wszystkie swoje dobra Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu. To nowy rozdział w historii Rydzyny.

Zamek w Rydzynie za czasów Sułkowskich

Nowy właściciel zabrał się do pracy i odbudował zniszczone skrzydło zamku i dokonał rozbudowy kompleksu.

To za czasów Sułkowskiego powstał okazały ryzalit z centralnie umiejscowionym balkonem oraz wewnętrzna, reprezentacyjna klatka schodowa. Na suficie sali balowej pojawia się namalowany przez Georga Wilhelma Neunhertza plafon przedstawiający apoteozę zaślubin Aleksandra Józefa Sułkowskiego z wojewodzianką malborską Anną Przebendowską.

Sala balowa zamku w Rydzynie. Fot. Bartosz Chochołowski
Sala balowa zamku w Rydzynie.

W kolejnych latach powstają posągi Marsa i Diany zdobiące górny taras klatki schodowej oraz dekoracje mostu północnego w postaci pylonów z kartuszami oraz posągi dwóch sfinksów.

W 1755 roku ród Sułkowskich zostaje uhonorowany tytułem książęcym i na tę okoliczność Aleksander Józef Sułkowski wmurowuje nad balkonem w części północnej olbrzymi kartusz herbowy rodu.

Ratusz i kościół w Rydzynie

Zyskuje również sama miejscowość. Powstaje m.in. Ratusz i kościół. Uwagę przykuwa figura Trójcy Świętej w centralnym miejscu Rynku. Stanęła ona z wdzięczności Bogu za uratowanie Rydzyny od pomoru cholery w 1707 roku.

Dzieło kontynuują synowie Aleksandra. Architekt Ignacy Graff dokonuje dalszej rozbudowy oficyn zamkowych, a także zamkowego parku. Powstają liczne domki romantyczne, dziesiątki rzeźb, a także teatr zlokalizowany w zamkowej pomarańczarni.

Schyłek świetności Rydzyny i czasy współczesne

Wraz z utratą niepodległości przez Polskę ród Sułkowskich podupada. Wyprzedaje stopniowo majątek. Ostatnim z rodu Sułkowskich był Antoni Ryszard Sułkowski, który zmarł bezpotomnie w roku 1909 w Monachium. Dwa lata później władze pruskie przejęły pozostały majątek Sułkowskich.

W okresie pierwszej wojny światowej w zamku był obóz jeniecki dla oficerów francuskich i rosyjskich. Po wejściu Rydzyny w granice II RP unieważniono przejęcie majątku Sułkowskich przez władze pruskie, a zamek przystosowano do celów szkolnych, uruchamiając w nim jedną z najważniejszych szkół średnich w II RP: Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie.

Gdy w 1939 roku wkroczyli Niemcy, zamek został siedzibą organizacji NAPOLA, która kształciła dzieci w wieku od 8-15 roku na przyszłych dygnitarzy III Rzeszy. Budynek jednak trwał nadal, aż do stycznia 1945 roku, kiedy żołnierze Armii Czerwonej podpalili zamek.

Zamek w Rydzynie przed odbudową. W 1945 roku spalili go żołnierze radzieccy. Fot. autor nieznany
Zamek w Rydzynie przed odbudową. W 1945 roku spalili go żołnierze radzieccy.

Nie wiadomo, w jakim stanie znajdowałby się dziś, gdyby w 1970 roku w wieczystą dzierżawę nie został przekazany Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Przez siedem kolejnych lat zamek był odbudowywany, ale remont wnętrz  zakończył się dopiero w 1989 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama