wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Szpital z ekologiczną instalacją sanitarną? Projekt

O „zielonym szpitalu” nie decyduje pnącze obrastające mury, ale rozwiązania, które pozwalają oszczędzić wodę i energię oraz są przyjazne pacjentom i pracownikom. Wizję takiego szpitala opracowała w pracy magisterskiej Zuzanna Rzemińska, absolwentka Politechniki Wrocławskiej. Za swoją koncepcje otrzymała II nagrodę w konkursie Wrocławska Magnolia 2024.

Reklama

Deszczówka w toaletach i do podlewania zieleni. Woda pod prysznicem podgrzewana wstępnie przez przepływające ścieki szare. Akumulator zapewniający niezależność instalacji. 

Zuzanna Rzemińska, absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska na Politechnice Wrocławskiej, w swojej pracy magisterskiej dążyła do maksymalnego wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł. Przeanalizowała rozwiązania, które byłyby najbardziej odpowiednie dla szpitala, i stworzyła projekt instalacji sanitarnej.

– Już na etapie studiów inżynierskich interesowałam się tematyką instalacji dualnych, odzyskiem energii ze ścieków oraz wszelkimi metodami, które dają ekologiczną i finansową oszczędność – wyjaśnia Zuzanna Rzemińska. – Moim celem było stworzenie wrocławskiego „zielonego szpitala” – dodaje magistrantka.

Jaki powinien być „zielony szpital”?

Pracę „Instalacja sanitarne w obiekcie szpitalnym z wykorzystaniem różnych systemów oszczędzania wody i energii” Zuzanna Rzemińska przygotowała pod opieką dr. inż. Wojciecha Cepińskiego z Katedry Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza. Dla szpitala zaproponowała m.in.:

 • zagospodarowanie wody deszczowej poprzez zasilanie misek ustępowych oraz pralek;
 • zagospodarowanie przelewu ze zbiornika magazynującego wodę deszczową do instalacji tryskaczowej w celu podlewania zieleni;
 • zastosowanie wymienników przeciwprądowych pod natryskami, które umożliwiają wstępne podgrzanie wody dzięki przepływającym ściekom szarym oraz paneli fotowoltaicznych zasilających urządzenia w instalacji;
 • akumulator, który spowoduje niezależność instalacji. 

– Największym wyzwaniem było poznanie oraz sprostanie wszystkim wymaganiom, jakie musi spełniać każdy szpital, będący nie tylko placówką medyczną, ale i miejscem pracy – wyjaśnia Zuzanna Rzemińska.

Laureatka Wrocławskiej Magnolii założyła, że szpital działa w czasie pandemii COVID-19, więc wymagań i obostrzeń było jeszcze więcej. Nie ma tego złego, bo dzięki temu autorka przewidziała rozwiązania, które w przyszłości ułatwią funkcjonowanie szpitala również podczas pandemii. 

Rezultatem moich badań było stworzenie projektu instalacji sanitarnych, który w maksymalnym stopniu wykorzystuje potencjał odnawialnych źródeł, a w drugiej kolejności inne podstawowe źródła.
Zuzanna Rzemińska

W projekcie zostały zaproponowane rozwiązania, które prawie każdy szpital jest w stanie wprowadzić do swojego systemu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Schemat ideowy instalacji w "zielonym szpitalu"</p> Zuzanna Rzemińska
Schemat ideowy instalacji w "zielonym szpitalu"

Koncepcja, która poprawia jakość życia wrocławian

Pracę Zuzanny Rzemińskiej doceniło jury Wrocławskiej Magnolii, konkursu organizowanego przez Wrocławskiej Centrum Akademickie. Jego laureatami zostają absolwenci, których rozwiązania ujęte w pracy magisterskiej mogą poprawić jakość życia mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

W XXI edycji konkursu:

 • I miejsce zajęła Natalia Sauer (Uniwersytet Medyczny) 
 • II miejsce zajęła Zuzanna Rzemińska (Politechnika Wrocławska) 
 • III miejsce zajął Mateusz Bartczak (Uniwersytet Przyrodniczy) 

Absolwenci opracowywali koncepcje z zakresu ochrony środowiska i przyrody miasta, ochrony zdrowia i życia człowieka oraz zagospodarowania terenów zielonych.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl