wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jako student możesz się starać o stypendium z uczelni, miasta Wrocławia oraz różnych organizacji. Zobacz, jakie masz możliwości

Jako student możesz się starać o stypendium z uczelni, miasta Wrocławia oraz różnych organizacji. Zobacz, jakie masz możliwości

Mirosława Kuczkowska,

Studentka z z książką w dłoniach na tle regałów z książkami (zdjęcie główne), zbliżenie na monety i długopisy (zdjęcie w kółku) PIxabay
Studentka z z książką w dłoniach na tle regałów z książkami (zdjęcie główne), zbliżenie na monety i długopisy (zdjęcie w kółku)

Stypendia studenckie. Może nie są to bajońskie sumy, ale zawsze lepiej je mieć, niż nie mieć. Przy stypendiach socjalnych liczy się dochód, przy naukowych – wyniki w nauce albo pomysł na projekt badawczy. A wszystko trzeba udokumentować. Nie przegap października i zobacz, gdzie złożyć wniosek.

Reklama

Stypendia można podzielić na socjalne i dla osób z niepełnosprawnościami oraz naukowe przyznawane przez rektora za osiągnięcia w nauce. Osobną kategorię stanowią stypendia finansowane z budżetu miasta, przez ministerstwo lub różne organizacje wpierające naukę i kulturę.

Stypendia socjalne

Na uniwersytecie Wrocławskim rejestracja na stypendium socjalne ruszyła już 5 września, z tym że wnioski należy składać do 5 października we właściwym dziekanacie. Na Politechnice Wrocławskiej nabór wniosków na stypendia socjalne rusza 1 października i potrwa do końca miesiąca.

Już wcześniej warto zainteresować się tematem, bo aby otrzymać stypendium socjalne konieczne jest np. zaświadczenie z urzędu skarbowego. Wysokość dochodu w rodzinie jest najważniejszym kryterium przyznawania stypendium i miesięcznie nie może przekraczać 1 294,40 zł netto na osobę.

Stypendia rektora za naukę

W październiku organizowany jest też nabór wniosków o stypendium rektora. Otrzyma je student, który uzyskał w poprzednim semestrze wysoką średnią ocen lub wyróżnia się osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi. Każda uczelnia ma jednak inne zasady. Inaczej przebiega też nabór wniosków, np. na:

  • PWr wnioski zbierane są od 20 do 31 października;
  • Akademii Sztuk Pięknych studenci muszą najpierw wypełnić formularz online (w dniach od 1 do 9 października do godz. 12.00), a następnie do 10 października do godz. 14.00 muszą złożyć wniosek osobiście na uczelni. Uczelnia nie dopuszcza możliwości uzupełniania wniosku po wyznaczonym terminie;
  • Uniwersytecie Przyrodniczym wnioski należy składać od 1 do 20 października najpierw online, następnie osobiście w Centrum Spraw Studenckich (pokój nr 3), za pomocą platformy e-PUAP lub drogą pocztową;
  • Uniwersytecie Medycznym wnioski przyjmowane są do 16 października przez Wirtualną Uczelnię. Następnie należy go wydrukować i złożyć w dziekanacie.  

Wszelkich informacji udzielają pracownicy działu, który zajmuje się przyznawaniem stypendiów (Politechnika Wrocławska), dziekanatu (Uniwersytet Wrocławski), Centrum Spraw Studenckich (Uniwersytet Przyrodniczy). Warto też śledzić aktualności na stronie internetowej uczelni.

Stypendia z budżetu Wrocławia

Wrocław również przyznaje studentom stypendium.

Może o nie ubiegać się student pierwszego roku wrocławskie uczelni, jeśli jest laureatem ogólnopolskiej olimpiady lub innego konkursu uprawniającego do przyjęcia na studia bez postępowania kwalifikacyjnego.

Stypendium w wysokości 1 000 zł przyznawane jest na 9 miesięcy. Wnioski należy składać od 1 do 31 października w aplikacji SPS. We wniosku oprócz zaświadczeń potwierdzających spełnienie wymagań należy załączyć prezentację. Można w niej zawrzeć informacje na temat osiągnięć naukowych, dalszych planów rozwoju lub istotnych osiągnięć pozanaukowych. Więcej informacji TUTAJ 

Na to stypendium organizowane są dwa nabory: od 1 października do 30 listopada na semestr zimowy, a od 1 czerwca do 31 lipca na semestr zimowy.

Zasadniczym kryterium przy przyznawaniu stypendium jest średnia ocen za ostatni ukończony semestr. Jednak jej wysokość jest zmienna i każdorazowo ustalana przez komisję stypendialną.

Stypendium w wysokości 500 zł wypłacane jest przez maksymalnie 9 miesięcy. Więcej informacji TUTAJ

Stypendium ministerialne za osiągnięcia w nauce, sztuce i sporcie

W tym przypadku mowa o „stypendium ministra za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe”. Pośrednikiem przy składaniu wniosków jest uczelnia, i każda ustala własne zasady.

Przykładowo studenci UWr powinni skontaktować się z wyznaczonym koordynatorem – TUTAJ znajdziesz ich listę. Czas na składanie wniosków wyznaczono od 1 do 16 października.

Studenci UPrz proszeni są o zgłaszanie e-mailowe na adres css1[et]upwr.edu.pl do 6 października.

Minister może przyznać maksymalnie 840 stypendiów dla studentów i 230 dla młodych naukowców, z czego co najmniej 30 dla doktorantów. Stypendium dla studenta może maksymalnie wynieść 17 000 zł (wypłata jednorazowa) i 5 390 zł miesięcznie w przypadku stypendium dla młodego naukowca.

Jak znaleźć stypendium?

Korzystając z różnych wyszukiwarek. A jest ich sporo.

  • Moje stypendium to najobszerniejsza wyszukiwarka stypendiów z Polski. Można je wyszukiwać po swoim statusie (student, doktorant, absolwent), rodzaju (sportowe, naukowe, socjalne) i zasięgu. Strona ma też profil na Facebooku, na którym studenci wymieniają się informacjami. 
  • Weź udział zawiera oferty wyjazdów, szkoleń, programów wspierających edukację oraz informacje o grantach wspierających mobilność i współpracę międzynarodową. Ofert można szukać po tematyce lub grupie docelowej.

Jeśli chodzi o stypendia międzynarodowe, warto pamiętać, że na wiele z nich aplikuje się nawet z rocznym wyprzedzeniem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl