4. W weekend uczelnie zainaugurują rok akademicki Biegiem Uniwersytetu Medycznego i wspólnym odśpiewaniem Gaudeamus igitur
Studenci ubrani w czarne togi zbierają czapki, które rzucali w górę po odśpiewaniu Gaudeamus igitur; Rynek, inauguracja roku akademickiego 2022/2023 Tomasz Hołod

Uwaga, studenci wracają do miasta! Władze wrocławskich uczelni uroczyście zainaugurują rok akademicki 2023/2024 w Auli Leopoldina. A później orszak rektorów, naukowców i studentów przejdzie z placu Uniwersyteckiego na Rynek, by wspólnie z 10 chórami odśpiewać hymn studentów.

Studentów czeka wiele wydarzeń związanych z inauguracją roku akademickiego 2023/2024. Jedne będą miały podniosły, inne mniej oficjalny charakter. Najważniejsza uroczystość zaplanowana jest w niedzielę 1 października.

Inauguracja roku akademickiego w Auli Leopoldina

Środowiskowa Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 rozpocznie się w niedzielę 1 października o godzinie 13.00 w Auli Leopoldina.

Uroczystość rozpocznie się odśpiewaniem polskiego hymnu z XIV wieku „Gaude Mater Polonia” („Raduj się, matko Polsko”). Program przewiduje również:

• przemówienie inauguracyjne prof. dra hab. Krystiana Kiełba, przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola;
  • immatrykulację (uroczyste przyjęcie nowych studentów na I rok studiów);
  • wręczenie Wrocławskiej Nagrody Naukowej, przyznawana jest ona przez Prezydenta Wrocławia wybitnym twórcom, których zaangażowanie rozwija miasto;
  • wykład inauguracyjny Krzysztofa Pietraszkiewicza „Polska gospodarka i nauka wobec wyzwań, zagrożeń i szans”;
  • listy gratulacyjne;
  • występ Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł.

Uroczystość będzie transmitowana. Link TUTAJ

10 chórów odśpiewa w Rynku Gaudeamus igitur

Po zakończeniu tej części, ok. godzinie 15.00, spod gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego ruszy orszak władz uczelni, naukowców i studentów. Pochód przejdzie ul. Kuźniczą, by pod pomnikiem Fredry odśpiewać „Gaudeamus igitur” – średniowieczny hymn studentów.

Powiększ obraz: <p>Poch&oacute;d władz wrocławskich uczelni -&nbsp; inauguracja roku akademickiego 2022/2023</p> Tomasz Hołod
Pochód władz wrocławskich uczelni -  inauguracja roku akademickiego 2022/2023

Na scenie stanie 10 chórów wrocławskich uczelni:

• Reprezentacyjny Chór Akademii Wojsk Lądowych
  • Chór Kameralny Piú Mosso działający przy Instytucie Muzykologii
  • Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium
  • Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
  • Chór Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu „Ars Cantandi”
  • Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej
  • Kameralny Chór Politechniki Wrocławskiej
  • Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
  • Chór „Feichtinum”Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  • Chór Voicechestra

Oprócz wspólnej inauguracji każda uczelnia rozpocznie rok akademicki we własnym zakresie. Listę uczelni i daty inauguracji znajdziecie w tekście Rozpoczęcie roku akademickiego na uczelniach we Wrocławiu.

Na rozgrzewkę Bieg Uniwersytetu Medycznego

Sport jako łagodne przejście między wakacjami a nowy rokiem akademickim? Oto pomysł! W ramach obchodów inauguracji roku akademickiego 2023/2024 Uniwersytet Medyczny zaprasza na czynny udział w Biegu Uniwersytetu Medycznego.

Impreza rozpocznie się w sobotę 30 września o godz. 9.00 w Miasteczku Biegowym na terenie Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego przy ul. Bartla 5.

Biegacze ruszą o godzinie 10.00. Do przebiegnięcia będą mieli 10 km wzdłuż koryta Starej Odry w kierunku Kąpieliska Morskie Oko, okalając zielone tereny Parku Szczytnickiego oraz obiekty kompleksu Stadionu Olimpijskiego i od Pól Marsowych w stronę Wrocławskiej Pergoli. Start i meta będą na terenie Liceum Ogólnokształcącego nr II przy ul. Parkowa (park przy ul. Bartla).

Trasa Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu:

Bartla – Parkowa – Kochanowskiego – Różyckiego – Chopina – Wieniawskiego – Paderewskiego – Kopernika – Mickiewicza – Wystawowa – Mickiewicza oraz Hala Stulecia – Pergola – Stadion Olimpijski

Bieg ograniczy ruch samochodowy w godz. 9.30–11.30, poszczególne ulice będą jednak sukcesywnie otwierane po przebiegnięciu ostatniego zawodnika.