wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Kultura w mieście: muzea, galerie i teatry, w których warto chwalić się legitymacją studencką
Kolaż dwóch zdjęć. Fragment wystawy w Muzeum Etnograficznym, kadr ze spektaklu w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu Tomasz Hołod i Tomasz Walków
Kolaż dwóch zdjęć. Fragment wystawy w Muzeum Etnograficznym, kadr ze spektaklu w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu

Chwal się legitymacją studencką, gdziekolwiek idziesz. Po jej okazaniu w teatrze i muzeum dostaniesz sporą zniżkę, a w wybrane dni wejdziesz nawet za darmo. Często nawet nie trzeba legitymacji, aby uczestniczyć w wydarzeniu za darmo. We Wrocławiu możesz zobaczyć wiele, nie wydając zbyt dużo.

Reklama

Muzea, galerie, kina, teatry i domy kultury – każda z tych instytucji ma swój regulamin, który warto przeczytać pod kątem zniżek dla studentów. Czasami kryją się w nich zapisy, które mogą znacznie ograniczyć twoje wydatki na kulturę. Poznaj wybrane instytucje, w których legitymacja ma znaczenie. 

Muzea: pytaj o bilet ulgowy, grupowy lub w programie „Muzeum za złotówkę”

We wrocławskich muzeach na pewno nie wieje nudą. Przykładowo w Narodowym organizowane są wykłady, pokazy, warsztaty i oprowadzania. Wystawy czasowe zmieniają się przy tym kilka razy w roku. Niektóre z tych wydarzeń są za darmo, inne za symboliczne 10 zł. Wszelkie informacje znajdziesz Kalendarzu wydarzeń na stronie Muzeum Narodowego

Z kolei w przypadku placówek Muzeum Miejskiego Wrocławia już same ich siedziby zasługują na uwagę. W mieście jest też kilka perełek: Muzeum Architektury, Muzeum Iluzji i Hydropolis należą do najciekawszych. Przeczytaj, co w nich zobaczysz i ile za to zapłacisz.

 • Muzeum Narodowe (Powstańców Warszawy 5): znajdziesz w nim dzieła sztuki z Wrocławia i Dolnego Śląska, znaczna część pochodzi ze zbiorów dawnych muzeów niemieckich.
 • Muzeum Etnograficzne (R. Traugutta 111–113): eksponaty i dokumenty z życia wsi na Dolnym Śląsku.
 • Pawilon Czterech Kopuł (Wystawowa 1): kolekcje polskiej sztuki współczesnej.
 • Panorama Racławicka (J. E. Purkyniego 11): panoramiczne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętniające 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej.

W przypadku tych muzeów za wystawy stałe studentom przysługuje bilet ulgowy za 15 zł.

Na wystawy stałe studentom w grupie co najmniej pięcioosobowej przysługują bilety za 10 zł. Warto też pytać o bilet specjalny. Obowiązuje on w Muzeum Narodowym dla studentów Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Wrocławskiego (Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych), Politechniki Wrocławskiej (Wydział Architektury), Uniwersytetu Przyrodniczego (Wydział Inżynierii Kształcenia Środowiska i Geodezji). Kosztuje 3 zł. Na wystawy stałe obowiązuje też program „Muzeum za złotówkę” za 1 zł.

Cena biletów za wystawy czasowe są różne. W Muzeum Czterech Kopuł z legitymacją studencką wystawy obejrzysz za 22 zł.

Bilet studencki kosztuje 10 zł, a specjalny 3 zł (przysługuje każdemu studentowi w grupie co najmniej pięcioosobowej z ASP, UWr Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, PWr Wydział Architektury).

W czwartki zwiedzanie muzeum jest bezpłatne. Bez biletu można też zobaczyć wystawę w trakcie wernisaży, debat i konferencji oraz pół godziny przed otwarciem muzeum.

 • Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5), znajdują się tu zbiory dotyczące architektury XX wieku: projekty architektoniczne, modele, materiały archiwalne związane z twórczością polskich architektów. Bilet ulgowy dla studentów kosztuje 14 zł, a w środy wstęp do muzeum jest bezpłatny.

 • Muzeum Miejskie Wrocławia: Muzeum Archeologiczne i Muzeum Militariów (Antoniego Cieszyńskiego 9): warto je odwiedzić choćby po to, aby zobaczyć zabytkowy Arsenał Miejski o gotyckim rodowodzie. W muzeum archeologicznym znajdują się zabytki ze Śląska, od starszej epoki kamienia, po czasy nowożytne.
 • Muzeum Miejskie Wrocławia: Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej (Kazimierza Wielkiego 35): jego siedzibą jest barokowo-klasycystyczny Pałac Królewski, czyli dawna rezydencja władców pruskich z rodu Hohenzollernów. Bilety dla studenta kosztują 15 zł. W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.
 • Muzeum Miejskie Wrocławia: Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego (Wolności 7a) mieści się w dawnym skrzydle południowym Pałacu Królewskiego. Bilet ulgowy kosztuje 10 zł. W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.
 • Muzeum Miejskie Wrocławia: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej (Stary Ratusz, Rynek). Muzeum mieści się w Starym Ratuszu – najważniejszym budynku Wrocławia i jednym z najwybitniejszych zabytków późnogotyckiej architektury świeckiej w Europie. Bilety dla studenta kosztują 15 zł. W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.
 • Muzeum Miejskie Wrocławia: Muzeum Sztuki Cmentarnej (ul. Ślężna 37/39) to Stary Cmentarz Żydowski. Jest jedyną na terenie Wrocławia zachowaną nekropolią z przełomu XIX i XX wieku. Bilet ulgowy kosztuje 10 zł. W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

 • Hydropolis (Na Grobli 17), jedno z najmłodszych i najnowocześniejszych muzeów we Wrocławiu. Zobaczysz w nim siedem wystaw tematycznych, np. strefy: człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, ocean życia i głębin. Bilet dla studenta kosztuje 29 zł.
 • Muzeum Iluzji (ul. Staromłyńska 4): 400 m kw., na której iluzja spotyka się ze sztuką i wynalazkami naukowymi z zakresu fizyki i optyki. Wiele eksponatów jest interaktywna, np. rysowanie światłem i tworzenie cieni. Bilety dla studenta kosztują 43 zł.

Galerie i miejsca ze sztuką głównie za darmo

We Wrocławiu sztuka odważnie wkracza w przestrzeń miejską. W Rynku na chodniku przeczytasz wiersze, na budynkach zobaczysz murale, przed hotelem Monopol przy ul. Modrzejewskiej 2 w gablocie zobaczysz sztukę szkła, w Rynku i na ul. Oławskiej oraz Promenadzie Staromiejskiej zmieniające się wystawy plenerowe (zazwyczaj historyczne lub społeczno-edukacyjne).

 • Galeria Entropia (ul. Rzeźnicza 4) realizuje pokazy i przeglądy filmowe, koncerty, spotkania, warsztaty, performance, prezentacje sztuki nowych mediów. Wstęp darmowy.
 • BWA Wrocław – Galeria Sztuki Współczesnej: BWA Wrocław Główny (ul. Piłsudskiego 105) sztuka współczesna, przeglądy prac młodych artystów; SIC! BWA (pl. Kościuszki 9/10) – jedyna w Polsce publiczna galeria poświęcona szkłu artystycznemu. Wstęp darmowy.
 • Galeria Neonów (przy Ruskiej 46 c): w podwórzu, pośród klubów i pubów, rozwieszono 22 neony z dawnych wrocławskich kin (Dworcowego, Ogniska i Warszawy), oraz Elam z ul. Chorwackiej, Rumcajsa z ul. Powstańców Śląskich, Modę Polską z Rynku i Grand Hotel z Piłsudskiego. Neony te od zniszczenia uratowała fundacja Neon Side Wrocław. Wstęp darmowy.

O galerii i jej profilu pisała Magdalena Talik w tekście Takiej kolekcji mogą zazdrościć wrocławianom wszyscy! Krupa Art Foundation otwiera galerię w Rynku. Czytamy w nim m.in. deklarację dyrektorki Krupa Art Foundation:

Będziemy mieć zawsze 3 wystawy - jedną czasową, drugą z ważnym kontekstem tematów społecznych na 1 piętrze i trzecią na poziomie -1, którą oddajemy kolektywom artystycznym i czekamy, aby nas zaskoczyły.
Katarzyna Młyńczak-Sachs, dyrektorka Krupa Art Foundation

 • OP ENHEIM (pl. Solny 4): galeria sztuki współczesnej. Wstęp dla studentów 5 zł. Wstęp na wernisaże jest bezpłatny, ale ze względu na niewielką przestrzeń liczba osób limitowana.
 • 66P Subiektywna Instytucja Kultury (Księcia Witolda 66); program składa się z wystaw i spotkań autorskich, oprowadzań, debat i koncertów. Wstęp na wydarzenia bezpłatny.

W teatrze student zawsze ma taniej

 • Teatr Polski: Duża Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego (ul. Gabrieli Zapolskiej 3), Scena na Świebodzkim (pl. Orląt Lwowskich 20c), Scena Kameralna (ul. Świdnicka 28). Ceny biletów zależne są od sztuki, miejsca i sceny, ich cena waha się od 30 do 80 zł. Repertuar na październik TUTAJ
 • Teatr Polski w Podziemiu: 4 PIĘTRO — siedziba teatru (Rynek-Ratusz 25) i Piekarnia (ul. Księcia Witolda 62). Ceny biletów zależne są od wystawianej sztuki. Teatr w swojej ofercie ma jednak też bilety promocyjne za 20 zł na wszystkie spektakle. Przysługują one studentom AST i ASP, UWr (kierunki filologia polska - specjalność teatrologia, antropologia literatury, teatru i filmu), AM oraz Studium Musicalowe CAPITOL

 • Teatr Współczesny (Rzeźnicza 12). Placówka ma bardzo rozbudowany system ulg. Studentom do 26. roku życia przysługuje bilet ulgowy w wysokości 35 zł. Starsi studenci mogą skorzystać z weekendowych biletów dla par, a wówczas każdy płaci 35 zł. Bilety obowiązują w soboty i niedziele. Są też studenckie wtorki, gdy bilet kosztuje 20 zł, oraz czwartkowa promocja: od 17.00 do 18.00, bilety sprzedawane są dla wszystkich w promocyjnej cenie 25 zł.
 • Teatr Ad Spectatores (ul. Hubska 44); to najprężniej działający teatr prywatny we Wrocławiu. Słyną z interakcji z widzami. Dla studentów bilety są po 29 zł. Zobacz repertuar.

 • Instytut im. Jerzego Grotowskiego (Przejście Żelaźnicze Rynek-Ratusz 27), Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego (ul. Na Grobli 30–32), Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego(ul. Księcia Witolda 62). Instytucja organizuje warsztaty, spotkania literackie i wiedzy o teatrze, realizuje spektakle. Bilety kosztują od 15 zł do 80 zł, ale istnieje możliwość zakupu wejściówki za 15 zł na pół godziny przed rozpoczęciem spektaklu granego w Centrum Sztuk Performatywnych, o ile na widowni są wolne miejsca.

W kinach studenckie czwartki lub środy 

 • Dolnośląskie Centrum Filmowe (ul. Piłsudskiego 64A). Nie ma biletów studenckich, ale za to jest studencki czwartek i tania środa. W te dni bilety na seanse repertuarowe wynoszą dla studentów 16 zł (w środę dla wszystkich). 
 • Kino Era Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21) również bez zniżki studenckiej, ale za to z tanimi poniedziałkami, kiedy bilety kosztują 16 zł. Kino Era Nowe współpracuje z uczelniami, organizując Akademię Kina Światowego. Filmy pokazywane są we wtorki o godz. 17.00. Cena karnetu za semestr wynosi 240 zł, bilety na pojedyncze zajęcia 24 zł.

Wybrane wrocławskie uczelnie honorują zajęcia Akademii jako przedmiotu fakultatywnego i ponadprogramowego (wraz z punktami ECTS), należą do nich Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny.

Zobacz także: Akademie filmowe w Kinie Nowe Horyzonty - profil na Facebooku.

Muzyka na żywo 

Ceny koncertów wahają się w nieprzewidywalnym zakresie. Ważniejsze, aby wiedzieć, gdzie posłuchać dobrej muzyki. 

 • Vertigo Jazz Club (ul. Oławska 13); koncerty jazzowe na żywo i wystawy. Bilety można kupić na pojedyncze wydarzenie (różne ceny), jak i w formie miesięcznego karnetu.
 • Stary Klasztor (ul. Purkyniego 1) 
 • Centrum Koncertowe A2 (ul. Góralska 5). Na każde wydarzenie obowiązują inne ceny.

Książki za darmo

 • Miejska Biblioteka Publiczna: w każdej dzielnicy Wrocławia znajduje się jedna z filii MBP. Po wyrobieniu karty bibliotecznej książki, płyty i filmy można wypożyczać we wszystkich placówkach. Warto pamiętać, że niektóre biblioteki mają swoje specjalizacje i projekty.

W filii 57 (ul. Szewska 78) organizowane są wystawy i spotkania związane z podróżami. Mediateka organizuje Language Caffé, czyli konwersacje w języku obcym (zapisy), a w filii nr 12 (ul. Piłsudskiego 105, Dworzec Główny PKP) są spotkania na temat Mangi.

 • Bookcrossing: we Wrocławiu są skrzynki, w których można zostawić albo znaleźć książkę. Mapa skrzynek TUTAJ

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl