Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wrocławskie zoo ogłosiło w mediach społecznościowych konkurs imię dla samicy dzioborożca.
Jakie imiona dla dzioborożca są do wyboru?
Można wybierać wśród czterech propozycji przygotowanych przez opiekunów. Oto one:
- Jedenastka, bo to jedenasty dzioborożec palawański odchowany w naszym zoo.
- Wanda, na cześć Wandy Rutkiewicz.
- Samira, od pierwszych liter imion rodziców – Sofii i Aviana.
- Karamba, bo – jak tłumaczy zoo – jest narwana.
Głosować można na profilu ogrodu na Facebooku, wybierając odpowiednią emotkę.
Jakie imię dla dzioborożca jest na prowadzeniu?
Na razie na prowadzeniu jest imię Samira, choć pozostałe też mają swoich zwolenników.
„Swoją posturą, wyglądem - wypisz, wymaluj Szpieg z Krainy Deszczowców. KARRAMBA”, „Karamba zdecydowanie! A jak będzie miała kiedyś synka... to nazwiemy go Karambol”, „Wygląda na Wandzię”, „Jedenastka brzmi jak ze Stranger Things!” – czytamy w komentarzach.
Wielki dziób, atramentowe pióra
Dzioborożec palawański to jeden z najmniej poznanych, a zarazem jeden z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków. Ma atramentowoczarne pióra, biały ogon, białą obwódkę wokół oczu i masywny dziób, któremu zawdzięcza nazwę.
W naturze żyje jedynie na Palawanie – jednej z najpiękniejszych wysp na świecie oraz kilku innych pobliskich wyspach (Balabak, Busuanga, Kalauit, Kulion i Koron) wchodzących w skład Archipelagu Filipińskiego. Mieszka tam w lasach albo w jego pobliżu, jednak niestety można go tam spotkać coraz rzadziej.
Ciekawostka: jak czytamy na stronach Zoo Wrocław, w naturze samica wysiadująca jaja w dziupli zostaje dla bezpieczeństwa „zamurowana żywcem” przez samca (używa do tego czegoś w rodzaju zaprawy z gleby i owoców), a młode wychodzą z dziupli dopiero, gdy są już niemal samodzielne i prawie tak duże jak dorosły osobnik.
Tylko u nas doczekaliśmy się młodych
Wrocławskie ZOO jest jedyną placówką na świecie, której udaje się odchowywać młode.
Pierwsze dzioborożce wykluły się u nas w 2017 roku i od tamtej pory lęgi odbywają się systematycznie. Jest to OGROMNY powód do dumy.ZOO Wrocław
A przy okazji: nie od razu udało się poznać płeć dzioborożca, bo można to zrobić jedynie dzięki badaniom genetycznym. To dlatego, że u ptaków tego gatunku różnice między samcami a samicami nie są widoczne gołym okiem.