Samiczka dzioborożca abisyńskiego – Joanna, na co dzień jest rezydentką ogrodu zoologicznego w Łodzi. Miała wypadek i połamała masywny dziób.
Dziób poza tym, że jest „paszczą” do jedzenia, pełni jeszcze wiele innych funkcji: pielęgnowania upierzenia, budowania gniazda, wychowywania młodych. Jest jak twarz i dłonie naraz dla człowieka.dr Anna Bunikowska, lekarz weterynarii ZOO w Łodzi
Dzioborożec abisyński żyje w Afryce, zamieszkuje sawannę. Samica waży 4 kilogramy, a długość jej ciała dochodzi do 100 cm. To gatunek narażony na wymarcie.
Oględziny w muzeum, a potem tomograf
Ptakowi pomogą naukowcy z Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytet Przyrodniczego we Wrocławiu.
Dotychczasowa proteza okazała się nietrwała. We wtorek, 25 kwietnia dzioborożec abisyński miał w Klinice Chirurgii UPWr wykonywany tomograf dzioba, ale przygotowania do rekonstrukcji trwają już od kilku tygodni.
– To trudne przedsięwzięcie, ponieważ nie jest łatwo wykonać dobrą i wytrzymałą protezę – podkreśla dr Tomasz Piasecki. – Przeanalizowaliśmy już, jak taki dziób wygląda u ptaka muzealnego, którego wypożyczyło nam Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego. Mamy także tomograf kompletnego dzioba, dziś wykonaliśmy tomograf dzioba Joanny i na tej podstawie będziemy mogli przystąpić do projektu protezy. Musimy się też zastanowić jak potem tę protezę przymocować.
Nowe technologie w służbie ptakom
Prawdopodobnie proteza zostanie wydrukowana w druku 3D. Niezbędne będzie lekkie jego skrócenie, by móc go stabilnie zamocować. Zabieg za miesiąc, półtora w jednej z klinik Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Źródło: materiały prasowe