wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Skrzydlata Joanna będzie miała nowy dziób z drukarki 3D. Pomogą jej specjaliści z UPWr
Dzioborożca abisyńskiego z Zoo w Łodzi leczą specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu UPWr / Tomasz Lewandowski
Dzioborożca abisyńskiego z Zoo w Łodzi leczą specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Samiczka dzioborożca abisyńskiego – Joanna, w wypadku połamała dziób. Teraz pomogą jej specjaliści z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy z wykorzystaniem drukarki 3D wkrótce zrekonstruują jej dziób. Przeczytajcie!

Reklama

Samiczka dzioborożca abisyńskiego – Joanna, na co dzień jest rezydentką ogrodu zoologicznego w Łodzi. Miała wypadek i połamała masywny dziób.

Dziób poza tym, że jest „paszczą” do jedzenia, pełni jeszcze wiele innych funkcji: pielęgnowania upierzenia, budowania gniazda, wychowywania młodych. Jest jak twarz i dłonie naraz dla człowieka.
dr Anna Bunikowska, lekarz weterynarii ZOO w Łodzi

Dzioborożec abisyński żyje w Afryce, zamieszkuje sawannę. Samica waży 4 kilogramy, a długość jej ciała dochodzi do 100 cm. To gatunek narażony na wymarcie.

Oględziny w muzeum, a potem tomograf

Ptakowi pomogą naukowcy z Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytet Przyrodniczego we Wrocławiu.

Dotychczasowa proteza okazała się nietrwała. We wtorek, 25 kwietnia dzioborożec abisyński miał w Klinice Chirurgii UPWr wykonywany tomograf dzioba, ale przygotowania do rekonstrukcji trwają już od kilku tygodni.

– To trudne przedsięwzięcie, ponieważ nie jest łatwo wykonać dobrą i wytrzymałą protezę – podkreśla dr Tomasz Piasecki. – Przeanalizowaliśmy już, jak taki dziób wygląda u ptaka muzealnego, którego wypożyczyło nam Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego. Mamy także tomograf kompletnego dzioba, dziś wykonaliśmy tomograf dzioba Joanny i na tej podstawie będziemy mogli przystąpić do projektu protezy. Musimy się też zastanowić jak potem tę protezę przymocować.

Nowe technologie w służbie ptakom

Prawdopodobnie proteza zostanie wydrukowana w druku 3D. Niezbędne będzie lekkie jego skrócenie, by móc go stabilnie zamocować. Zabieg za miesiąc, półtora w jednej z klinik Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl