wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uwaga! Ludzki lek przeciwbólowy może zabić kota czy psa!
Psy i koty, a na zdjęciu w kółeczku - lekarstwa leżą na dłoni pixabay.com
Psy i koty, a na zdjęciu w kółeczku - lekarstwa leżą na dłoni

Nasz domowy czworonóg cierpi – widzimy, że coś go boli. Co zrobić? Podajemy leki, które dla siebie kupiliśmy w aptece. – Taka nieprzemyślana pomoc może zakończyć się ciężkim zatruciem zwierzęcia, a nawet jego śmiercią – przestrzega dr n. wet. Wojciech Hildebrand z wrocławskiej przychodni NeoVet w rozmowie z Maciejem Sasem

Reklama

Nasz kot czy pies cierpi – widzimy, że coś go boli, więc zanim pójdziemy do weterynarza, podajemy lek przeciwbólowy. Każdy ma takie w domu. Nie zdajemy sobie sprawy, że to może mu zaszkodzić zamiast pomóc. Bo przecież nie wszystkie ludzkie lekarstwa służą zwierzętom...

Mało tego – nie chodzi tylko o to, że nie służą, ale mogą poważnie zaszkodzić (w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia)! Dlatego ZAWSZE używanie ludzkich leków u zwierząt musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem weterynarii!

Dlaczego? Bo one mają zupełnie inną tolerancję na te lekarstwa, inne dawki takich specyfików podaje się psu czy kotu, a niektórych z takich środków w ogóle nie wolno zwierzętom podawać! Tak jest na przykład z ibuprofenem u psów czy z aspiryną u kotów (podaje się ją tylko w wyjątkowych sytuacjach i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii). Po prostu aspiryna można kota zabić – podobnie jak psa możemy ciężko zatruć ibuprofenem.

Wymienił Pan dwa środki, a co z popularnym paracetamolem? Często słyszę, że ktoś podał ten lek kotu czy psu, bo zwierzaka coś tam bolało.

To niesterydowy lek przeciwzapalny, który jest metobolizowany przez organizmy kotów i psów zupełnie inaczej niż w przypadku ludzi. To oznacza, że trzeba podawać go w innych dawkach i w innej częstotliwości niż nam. Z reguły (jeśli to koniecznie) te dawki są dużo niższe niż dla człowieka, a najlepiej takiego leku nie podawać zwierzętom w ogóle.

Pamiętajmy, że tabletki kupowane dla człowieka są dopasowane do naszej wielkości i do naszego metabolizmu. Jeśli więc taką pigułkę odpowiednią dla człowieka podamy 5-kilogramowemu psu, jest duże ryzyko, że będzie to dla niego oznaczało ciężkie zatrucie, a niekiedy nawet śmierć.

Z tego, co Pan mówi wynika, że taka nasza chęć niesienia szybkiej pomocy może pomóc tylko w jeden sposób – przenieść się zwierzęciu do krainy wieczystej szczęśliwości…

To prawda – taka nieprzemyślana pomoc często kończy się dla naszego psa czy kota się bardzo poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Dlatego powtórzę: takie rzeczy ZAWSZE powinniśmy ustalać z lekarzem weterynarii.

Rozmawiał Maciej Sas

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl