wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:07

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Powietrze
  4. Świadectwo energetyczne
Na zdjęciu logo efektywności energetycznej budynku na tle panoramy Wrocławia Redakcja www.wroclaw.pl/Freepik
Na zdjęciu logo efektywności energetycznej budynku na tle panoramy Wrocławia

Świadectwo energetyczne 2023. W dobie galopującej inflacji i coraz wyższych kosztów życia właścicieli nieruchomości w Polsce czeka kolejna niemiła niespodzianka. 28 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy dot. m.in. obowiązku sporządzenia świadectwa energetycznego. Kogo będzie teraz dotyczył i jaki będzie koszt uzyskania świadectwa energetycznego? Jakie kary będą groziły za brak świadectwa energetycznego? Sprawdźcie!

Reklama

Czym są świadectwa charakterystyki energetycznej (świadectwa energetyczne) 

Świadectwa charakterystyki energetycznej (świadectwa energetyczne) istnieją w Polsce od kilkunastu lat.

Dotychczas jednak do ich przygotowania zobligowani byli właściciele domów, które powstały po 2009 r.

Dokument ten ma informować o jakości energetycznej budynku, czyli jego zapotrzebowaniu na energię wykorzystywaną do ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji, klimatyzacji czy oświetlenia. Informacje zawarte w świadectwie energetycznym trafiają do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Prezydent Andrzej Duda w połowie października 2022 r. podpisał ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Wdraża ona przepisy unijne w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz efektywności energetycznej. Ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia - 28 kwietnia 2023 r.

Świadectwo energetyczne – kogo będzie obowiązywać od 2023 r.? Także wynajmujących i sprzedających mieszkania

Od wiosny 2023 r. posiadanie świadectw będzie wymagane również od właścicieli starszych domów jednorodzinnych oraz mieszkań – tych przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem (obowiązkiem nie zostaną objęte nieruchomości wynajmowane przed wejściem w życie nowych przepisów). Oznacza to, że osoby, które nie planują zbywać lub wynajmować nieruchomości, nie będą musiały uzyskać świadectwa energetycznego.

W przypadku nowych nieruchomości, świadectwo jest niezbędne przy ich odbiorze.

Jaki jest koszt uzyskania świadectwa energetycznego?

Koszt wystawienia świadectwa energetycznego, w zależności przede wszystkim od lokalizacji, wyniesie od 400 do nawet 1000 zł. Najdrożej będzie w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Oprócz lokalizacji wpływ na cenę ma m.in. wielkość budynku i jego przeznaczenie, stopień skomplikowania bryły, zastosowane instalacje oraz dostępność dokumentacji technicznej.

Świadectwo energetyczne – na ile lat jest wystawiane?

Świadectwo charakterystyki energetycznej będą – tak jak do tej pory – wydawane na 10 lat.

Dodatkowo nowe świadectwo będzie trzeba uzyskać przy okazji każdego remontu, który będzie miał wpływ na zużycie energii w budynku/lokalu, np. przy termomodernizacji, wymianie okien czy zmianie źródła ciepła.

Co ważne, swoją ważność zachowają świadectwa wystawione przed wejściem w życie nowych przepisów – będą one obowiązywać nadal, przez 10 lat od momentu ich wystawienia.

Kto może wystawić świadectwo energetyczne domu lub mieszkania?

Z przepisów wynika że charakterystykę energetyczną projektowanego budynku może sporządzić zarówno projektant, jak i osoba posiadająca uprawnienia do opracowania świadectwa energetycznego. Listę przedsiębiorstw, uprawnionych do wystawienia świadectwa energetycznego można sprawdzić w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Kary za brak świadectwa energetycznego? Nawet kilka tysięcy złotych

Dotychczas kara za brak świadectwa energetycznego wynosiła 10 tys. zł. Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane ma ona wynieść kilka tysięcy złotych, jednak grzywna ustalana będzie każdorazowo indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego.

Bardziej szczegółowa ma być także kontrola systemów grzewczych i danych zawartych w świadectwie ze stanem faktycznym.

Świadectwa energetyczne 2023. Najważniejsze zmiany w skrócie:

  • obowiązkowe świadectwo dla inwestorów indywidualnych. Kopia świadectwa będzie musiała być dołączona do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie;
  • nowością ma być powszechny dostęp do informacji o świadectwach energetycznych w centralnym rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii;
  • obowiązkowe świadectwo charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków – także tych wybudowanych przed 2009 rokiem (ważne przez 10 lat plus każdorazowo obowiązek przygotowania nowego świadectwa w przypadku remontu mającego wpływ na zużycie energii).

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku wymagane jest, gdy:

  • budynek zbywany jest na podstawie umowy sprzedaży;
  • budynek zbywany jest na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  • budynek będzie wynajmowany.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl