Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Czym jest świadectwo energetyczne?
- Świadectwo energetyczne – kogo będzie obowiązywać od 28 kwietnia 2023 r.?
- Nie masz świadectwa energetycznego? Nie sprzedaż ani nie wynajmiesz nieruchomości
- Brak świadectwa energetycznego. Jakie kary?
- Jaki jest koszt uzyskania świadectwa energetycznego?
- Świadectwo energetyczne – na ile lat jest wystawiane?
- Kto może wystawić świadectwo energetyczne domu lub mieszkania?
- Świadectwa energetyczne 2023. Najważniejsze zmiany:
Czym jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne (świadectwo charakterystyki energetycznej) to certyfikat sporządzany na podstawie oceny energetycznej budynku, polegającej na obliczeniu zapotrzebowania domu na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody oraz klimatyzacji i oświetlenia.
Świadectwo energetyczne – kogo będzie obowiązywać od 28 kwietnia 2023 r.?
Dotychczas takie świadectwa musieli posiadać inwestorzy nieruchomości wybudowanych po 2009 roku. Nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek sporządzania certyfikatów również dla budynków wybudowanych przed 2009 rokiem, zarówno indywidualnych, wielorodzinnych, jak i mieszkań, które są przedmiotem sprzedaży lub najmu.
Oznacza to, że osoby, które nie planują zbywać lub wynajmować nieruchomości, nie będą musiały uzyskać świadectwa energetycznego.
W przypadku nowych nieruchomości, świadectwo jest niezbędne przy ich odbiorze.
Nie masz świadectwa energetycznego? Nie sprzedaż ani nie wynajmiesz nieruchomości
Po zmianach, bez świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, nie sprzedamy ani nie wynajmiemy domu lub mieszkania, chyba że przedmiot transakcji kwalifikuje się jako wyjątek od obowiązku posiadania tego certyfikatu.
Właściciele nieruchomości muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji związanych z brakiem świadectwa energetycznego. Nowe przepisy wprowadzają surowsze sankcje za brak lub niedopełnienie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego, co może skutkować wysokimi karami finansowymi i opóźnieniami w sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Kary będą również dotyczyć osób sporządzających świadectwa za składanie fałszywych oświadczeń. Dodatkowo będą organizowane obowiązkowe kontrole budynków. Ich częstotliwość będzie zależała od rodzaju kotła i jego mocy.Łukasz Ciskowski, adwokat z Czupajło Ciskowski & Partnerzy Kancelaria Adwokacka.
Brak świadectwa energetycznego. Jakie kary?
Zgodnie z nowymi przepisami, właściciele nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży lub wynajmu są zobowiązani do posiadania świadectwa energetycznego, które określa efektywność energetyczną budynku oraz informuje o kosztach eksploatacji. Bez ważnego świadectwa energetycznego nie można przeprowadzić takiej transakcji. Właścicielowi nieruchomości, który nie dostarczy świadectwa energetycznego do transakcji, grozi grzywna w wysokości do 5 000 zł. Będzie ona każdorazowo ustalana indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego.