wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Brak świadectwa energetycznego? Od 28 kwietnia wysokie kary dla właścicieli nieruchomości [ZASADY]
Wysokie kary finansowe dla właścicieli nieruchomości za brak świadectwa energetycznego nieruchomości Shutterstock
Wysokie kary finansowe dla właścicieli nieruchomości za brak świadectwa energetycznego nieruchomości

Świadectwo energetyczne. Od piątku, 28 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Jej skutkiem będzie konieczność posiadania świadectw energetycznych, a także kontrole ogrzewania w domach. Za brak dokumentu właścicielom nieruchomości mieszkalnych będą groziły wysokie kary. Zobaczcie zasady i przepisy dotyczące świadectwa energetycznego 2023.

Reklama

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne (świadectwo charakterystyki energetycznej) to certyfikat sporządzany na podstawie oceny energetycznej budynku, polegającej na obliczeniu zapotrzebowania domu na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody oraz klimatyzacji i oświetlenia.

Świadectwo energetyczne – kogo będzie obowiązywać od 28 kwietnia 2023 r.?

Dotychczas takie świadectwa musieli posiadać inwestorzy nieruchomości wybudowanych po 2009 roku. Nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek sporządzania certyfikatów również dla budynków wybudowanych przed 2009 rokiem, zarówno indywidualnych, wielorodzinnych, jak i mieszkań, które są przedmiotem sprzedaży lub najmu.

Oznacza to, że osoby, które nie planują zbywać lub wynajmować nieruchomości, nie będą musiały uzyskać świadectwa energetycznego.

W przypadku nowych nieruchomości, świadectwo jest niezbędne przy ich odbiorze.

Nie masz świadectwa energetycznego? Nie sprzedaż ani nie wynajmiesz nieruchomości

Po zmianach, bez świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, nie sprzedamy ani nie wynajmiemy domu lub mieszkania, chyba że przedmiot transakcji kwalifikuje się jako wyjątek od obowiązku posiadania tego certyfikatu.

Właściciele nieruchomości muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji związanych z brakiem świadectwa energetycznego. Nowe przepisy wprowadzają surowsze sankcje za brak lub niedopełnienie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego, co może skutkować wysokimi karami finansowymi i opóźnieniami w sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Kary będą również dotyczyć osób sporządzających świadectwa za składanie fałszywych oświadczeń. Dodatkowo będą organizowane obowiązkowe kontrole budynków. Ich częstotliwość będzie zależała od rodzaju kotła i jego mocy.
Łukasz Ciskowski, adwokat z Czupajło Ciskowski & Partnerzy Kancelaria Adwokacka.

Brak świadectwa energetycznego. Jakie kary?

Zgodnie z nowymi przepisami, właściciele nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży lub wynajmu są zobowiązani do posiadania świadectwa energetycznego, które określa efektywność energetyczną budynku oraz informuje o kosztach eksploatacji. Bez ważnego świadectwa energetycznego nie można przeprowadzić takiej transakcji. Właścicielowi nieruchomości, który nie dostarczy świadectwa energetycznego do transakcji, grozi grzywna w wysokości do 5 000 zł. Będzie ona każdorazowo ustalana indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego.

W przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości bez ważnego świadectwa energetycznego, nabywca lub najemca może zlecić sporządzenie tego certyfikatu na koszt zbywcy lub wynajmującego.

– Wprowadzone surowsze sankcje mają zachęcić właścicieli do przestrzegania przepisów i regularnego aktualizowania świadectw energetycznych. Warto zwrócić uwagę, że świadectwo energetyczne to nie tylko wymóg formalny, ale także narzędzie, które pozwala na ocenę efektywności energetycznej budynku i podejmowanie działań w celu jej poprawy – dodaje Łukasz Ciskowski.

Jaki jest koszt uzyskania świadectwa energetycznego?

Koszt wystawienia świadectwa energetycznego, w zależności przede wszystkim od lokalizacji, wyniesie od 400 do nawet 1000 zł. Najdrożej będzie w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Oprócz lokalizacji wpływ na cenę ma m.in. wielkość budynku i jego przeznaczenie, stopień skomplikowania bryły, zastosowane instalacje oraz dostępność dokumentacji technicznej.

Świadectwo energetyczne – na ile lat jest wystawiane?

Świadectwo charakterystyki energetycznej, tak jak dotychczas - będzie ważne 10 lat, jednak w przypadku remontu, który będzie miał wpływ na zużycie energii, trzeba będzie „odnowić” świadectwo.

Co ważne, swoją ważność zachowają świadectwa wystawione przed wejściem w życie nowych przepisów – będą one obowiązywać nadal, przez 10 lat od momentu ich wystawienia.

Kto może wystawić świadectwo energetyczne domu lub mieszkania?

Z przepisów wynika że charakterystykę energetyczną projektowanego budynku może sporządzić zarówno projektant, jak i osoba posiadająca uprawnienia do opracowania świadectwa energetycznego. Listę przedsiębiorstw, uprawnionych do wystawienia świadectwa energetycznego można sprawdzić w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Świadectwa energetyczne 2023. Najważniejsze zmiany:

  • obowiązkowe świadectwo dla inwestorów indywidualnych. Kopia świadectwa będzie musiała być dołączona do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie;
  • nowością ma być powszechny dostęp do informacji o świadectwach energetycznych w centralnym rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii;
  • obowiązkowe świadectwo charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków – także tych wybudowanych przed 2009 rokiem (ważne przez 10 lat plus każdorazowo obowiązek przygotowania nowego świadectwa w przypadku remontu mającego wpływ na zużycie energii).

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku wymagane jest, gdy:

  • budynek zbywany jest na podstawie umowy sprzedaży;
  • budynek zbywany jest na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  • budynek będzie wynajmowany.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl