wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Powietrze
  4. Jak oszczędzać na rachunkach?
Jak nie tracić ciepła w domu i zmniejszyć rachunki?

Oszczędzanie może być proste. I skuteczne. Poznaj kilka prostych rozwiązań, które pomogą Ci zadbać o zdrowie, o środowisko i, przede wszystkim, o Twój portfel.

Reklama

Nie przegrzewaj pomieszczeń

Zalecana temperatura w mieszkaniu do 20 stopni. W sypialniach zaleca się nawet 16-18 stopni. Cieplej (24-25 stopni) powinno być jedynie w łazienkach. Przegrzewanie pomieszczeń ma negatywny wpływ na nasze zdrowie – w jego efekcie często pojawia się katar, ból głowy, zatok, obrzęk gardła czy pieczenie i łzawienie oczu. Cierpi cały nasz układ oddechowy.

Niższa temperatura to niższe rachunki

Każdy jeden stopień wyższej temperatury w mieszkaniu, to w uproszczeniu 5 punktów proc. więcej zużycia energii. Jeżeli w pokojach mamy 24 stopnie to nasze rachunki skoczą aż o 20 procent!

Wietrz krótko i intensywnie

Gdy robi nam się za ciepło, często uchylamy okno w pomieszczeniu i długo wietrzymy. To przyzwyczajenie wynika z przeszłości, z czasów, gdy nie mieliśmy zaworów termostatycznych lub nie działały one właściwie. Niestety, przy takim działaniu, tracimy ogromne ilości energii. Dlatego wietrzyć powinniśmy zawsze krótko, intensywnie i koniecznie przy zakręconych kaloryferach.

Nie zasłaniaj grzejników

Zasłanianie źródeł ciepła lub termostatów wpływa na ich efektywność. Kaloryfer który zostanie zasłonięty poprzez meble, na przykład szafę, a nawet przez zasłonę, nie będzie w stanie efektywnie ogrzać całego pomieszczenia. Spowoduje to, że będziemy musieli ustawić wyższą temperaturę, a to przełoży się na wyższe rachunki.

Korzystaj z żarówek LED

Żarówki LED to najlepszy sposób na oszczędzenie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia naszych mieszkań. Wymiana żarówek na LED-y może przynieść nawet 2 500 zł oszczędności w skali roku!

Gaś światło

Wychodząc z pomieszczenia – gaś światło. To prosty nawyk, który pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Wychodzisz z pokoju? Upewnij się, że światło jest zgaszone.

Wykorzystuj światło dzienne

Światło słoneczne nie tylko oświetla nasze pomieszczenia, ale również je nagrzewa. Najwięcej ciepła tracimy przez przegrody, takie jak okna, drzwi czy dach. Jednak każdy 1 metr kwadratowy okna pozwala w słoneczny dzień uzyskać kilkukrotnie więcej ciepła niż to, które tracimy! Odsłaniaj więc okna i korzystaj z naturalnej i bezpłatnej energii słonecznej.

Włączaj lampki punktowe

Światło sufitowe często zużywa więcej energii, także przez to, ze posiada więcej żarówek. Dlatego staraj się na co dzień korzystać z oświetlenia punktowego. Będzie równie efektywne, a jednocześnie znacznie tańsze.

Tych kilka prostych rad pozwoli Ci zadbać o komfort i rachunki. Zacznij stosować je już dziś i zobacz efekty przy najbliższych rachunkach.

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl