Park Mieszczański, czyli nowy centralny park Wrocławia. Ruszają pierwsze prace nad urządzeniem parku na Kępie Mieszczańskiej. Na początek przystosowanie powojskowego terenu na potrzeby założenia tam parku. Zobaczcie wizualizacje i przeczytajcie więcej o tej ważnej zielonej inwestycji we Wrocławiu! Co będzie się tam działo już od 1 czerwca 2023 roku?
Działania należy rozpocząć od oczyszczania gruntu. Proces zwany bioremediacją nie jest prosty. Będzie trwał co najmniej rok. W czwartek 1 czerwca wykonawca będzie pobierał próbki na potrzeby wyhodowania specjalnych preparatów oczyszczających. Prace zaplanowano między godziną 9.00 a 14.00.
Najpierw oczyszczenie gleby na dawnym terenie wojskowym
– Na czwartek jest zaplanowane pobranie próbek niezbędnych do opracowania biopreparatu. Mamy do tego specjalny samochód. Wyposażony w sondę geotechniczną, posiada agregat i młot pneumatyczny. Prace nie są bardzo uciążliwe czy wywołujące drgania na pobliskim terenie. Jednak, aby wartość pobranego materiału była jak najlepsza, będziemy wdzięczni, jeśli nikt nie będzie nam przeszkadzał. Oczywiście BHP nie pozwala na dopuszczanie osób postronnych do pracującej maszyny – mówi Justyna Molska, mikrobiolog z firmy Remea, która na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej realizuje całe zadanie.
Ważna informacja jest taka, że sam preparat jest naturalny i będzie bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Zostanie wyhodowany na bazie pobranych próbek a jego aplikacja zacznie się już latem.
Przypomnijmy, że na powojskowym terenie konieczne jest oczyszczenie gleby z zanieczyszczeń. – Rozmnożone mikroorganizmy poprzez wiązanie i przekształcanie zanieczyszczeń doprowadzą do obniżenia ich stężeń w glebie. Dzięki temu będzie można bezpiecznie zbudować w tym miejscu park – tłumaczy Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Park Mieszczański wybrany w WBO. Zobaczcie wizualizacje!
Mieszkańcy chcieli także otwarcia parku na Odrę i zagospodarowania terenu położonego przy brzegu oraz połączenia za pomocą kładek z sąsiednimi osiedlami: Nadodrzem oraz Szczepinem.
WBOLokalizacja parku Mieszczańskiego na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu
– Na przygotowany projekt miały wpływ sugestie z trzech stron, czyli przedstawicieli miasta, mieszkańców zrzeszonych w grupie „Park na Kępie Mieszczańskiej” oraz deweloperów budujących na Kępie Mieszczańskiej – mówiła Monika Glińska, liderka konsultacji społecznych, prowadzonych z imienia Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.
Nowy centralny park Wrocławia będzie terenem z wyznaczonymi strefami rekreacyjno-wypoczynkowymi, które powstaną przy zachowaniu zaproponowanego układu ścieżek, ciągów pieszo-rowerowych, co umożliwi swobodną komunikację po całym parku. Strefy mają być odpowiednio oddalone od zabudowy mieszkaniowej, aby hałas nie był uciążliwy dla żyjących tam osób.
ZZM WrocławProponowane nasadzenia w parku Mieszczańskim
– Istniejący starodrzew będzie wzbogacony o nowe, liczne nasadzenia drzew i krzewów. Szata roślinna będzie oparta na propozycjach przedstawionych podczas konsultacji, z zachowaniem naturalistycznego charakteru parku, ukształtowania terenu i otwarcia widokowego na rzekę. Podczas realizacji zakłada się pozostawienie istniejącej zieleni i ograniczenie do minimum liczby wycinek. Wprowadzona zostanie także zieleń izolacyjna – podkreśla Joanna Koniecka-Pasierska, dyrektor ds. inwestycji w ZZM.