wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. „Central Park” we Wrocławiu coraz bliżej. 1 czerwca ruszają pierwsze prace (WIZUALIZACJE)

Park Mieszczański, czyli nowy centralny park Wrocławia. Ruszają pierwsze prace nad urządzeniem parku na Kępie Mieszczańskiej. Na początek przystosowanie powojskowego terenu na potrzeby założenia tam parku. Zobaczcie wizualizacje i przeczytajcie więcej o tej ważnej zielonej inwestycji we Wrocławiu! Co będzie się tam działo już od 1 czerwca 2023 roku?

Reklama

Działania należy rozpocząć od oczyszczania gruntu. Proces zwany bioremediacją nie jest prosty. Będzie trwał co najmniej rok. W czwartek 1 czerwca wykonawca będzie pobierał próbki na potrzeby wyhodowania specjalnych preparatów oczyszczających. Prace zaplanowano między godziną 9.00 a 14.00.

Najpierw oczyszczenie gleby na dawnym terenie wojskowym

– Na czwartek jest zaplanowane pobranie próbek niezbędnych do opracowania biopreparatu. Mamy do tego specjalny samochód. Wyposażony w sondę geotechniczną, posiada agregat i młot pneumatyczny. Prace nie są bardzo uciążliwe czy wywołujące drgania na pobliskim terenie. Jednak, aby wartość pobranego materiału była jak najlepsza, będziemy wdzięczni, jeśli nikt nie będzie nam przeszkadzał. Oczywiście BHP nie pozwala na dopuszczanie osób postronnych do pracującej maszyny – mówi Justyna Molska, mikrobiolog z firmy Remea, która na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej realizuje całe zadanie.

Ważna informacja jest taka, że sam preparat jest naturalny i będzie bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Zostanie wyhodowany na bazie pobranych próbek a jego aplikacja zacznie się już latem.

Przypomnijmy, że na powojskowym terenie konieczne jest oczyszczenie gleby z zanieczyszczeń. – Rozmnożone mikroorganizmy poprzez wiązanie i przekształcanie zanieczyszczeń doprowadzą do obniżenia ich stężeń w glebie. Dzięki temu będzie można bezpiecznie zbudować w tym miejscu park – tłumaczy Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Park Mieszczański wybrany w WBO. Zobaczcie wizualizacje!

Pierwszy etap parku wrocławianie wybrali w głosowaniu WBO 2020. Projekt nr 1 zdobył 3 892 głosy. Drugi etap to WBO 2021, projekt nr 1, który zdobył 2981 głosów. Koszt realizacji każdego z nich to ok. 2 mln złotych. Jeszcze jeden projekt dotyczy placu zabaw. Park Mieszczański - Strefa Aktywna pomiędzy Nadodrzem i Szczepinem - WBO 2021 - projekt nr 3.

Zobaczcie poglądowe wizualizacje, jak pięknie może wkrótce prezentować się nowy wrocławski park! Powstały one podczas tworzenia koncepcji parku. Ostateczny wygląd może się nieco różnić i będzie zależeć od finalnego projektu oraz elementów wybranych do realizacji w pierwszym etapie.

Galeria zdjęć

Park Mieszczański: koncepcja opracowana z mieszkańcami

Miasto w 2020 r. – we współpracy z mieszkańcami – opracowało koncepcję parku na Kępie Mieszczańskiej. Uwzględnia ona propozycje przedstawione przez wrocławian w trakcie konsultacji społecznych: m.in. zazielenienia terenu oraz dodatkową infrastrukturę, m.in. strefy zabaw czy urządzenia sportowe.

Mieszkańcy chcieli także otwarcia parku na Odrę i zagospodarowania terenu położonego przy brzegu oraz połączenia za pomocą kładek z sąsiednimi osiedlami: Nadodrzem oraz Szczepinem.

– Na przygotowany projekt miały wpływ sugestie z trzech stron, czyli przedstawicieli miasta, mieszkańców zrzeszonych w grupie „Park na Kępie Mieszczańskiej” oraz deweloperów budujących na Kępie Mieszczańskiej – mówiła Monika Glińska, liderka konsultacji społecznych, prowadzonych z imienia Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.

Nowy centralny park Wrocławia będzie terenem z wyznaczonymi strefami rekreacyjno-wypoczynkowymi, które powstaną przy zachowaniu zaproponowanego układu ścieżek, ciągów pieszo-rowerowych, co umożliwi swobodną komunikację po całym parku. Strefy mają być odpowiednio oddalone od zabudowy mieszkaniowej, aby hałas nie był uciążliwy dla żyjących tam osób.

– Istniejący starodrzew będzie wzbogacony o nowe, liczne nasadzenia drzew i krzewów. Szata roślinna będzie oparta na propozycjach przedstawionych podczas konsultacji, z zachowaniem naturalistycznego charakteru parku, ukształtowania terenu i otwarcia widokowego na rzekę. Podczas realizacji zakłada się pozostawienie istniejącej zieleni i ograniczenie do minimum liczby wycinek. Wprowadzona zostanie także zieleń izolacyjna – podkreśla Joanna Koniecka-Pasierska, dyrektor ds. inwestycji w ZZM.

O parku Mieszczańskim - 4 hektary zieleni

Czterohektarowy park na Kępie Mieszczańskiej to jedna z inwestycji (obok zespołu szkolno-przedszkolnego dla 1200 dzieci na Partynicach – przyp. red.), które miasto zrealizuje na dwóch działkach kupionych od Agencji Mienia Wojskowego. Za obie nieruchomości Wrocław zapłacił wojsku prawie 6 milionów złotych. Z czterohektarowej działki na początek ZZM będzie urządzał połowę terenu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl