Rozmowy w sprawie kupna przez miasto terenów od Agencji Mienia Wojskowego przy ul. Zwycięskiej i na Kępie Mieszczańskiej trwały 1,5 roku. W czwartek, 20 sierpnia sfinalizowano transakcję i podpisano akty notarialne. Za obie nieruchomości Wrocław zapłacił wojsku prawie 6 milionów złotych, ale prezydent Jacek Sutryk podkreśla, że było warto, bo więcej zieleni w mieście i nowe placówki oświatowe to jego obietnice złożone jeszcze w kampanii wyborczej.
– Obie działki kupiliśmy od wojska z bonifikatą – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i dodaje: – To wyjątkowa rzecz w skali kraju, by w sercu metropolii znaleźć działkę 4 hektarową, która będzie przeznaczona pod ogólnodostępną zieleń i tereny rekreacyjne. Nowy park na Kępie Mieszczańskiej to może być nasz Central Park. Dla porównania: nowy park na Kępie będzie dwukrotnie większy od parku Staromiejskiego.
Piotr Jastrzębski, zastępca prezesa Agencji Mienia Wojskowego, mówiąc o transakcji podkreślił, że to była modelowa współpraca.
– Kupione przez miasto nieruchomości były zbędne dla Ministerstwa Obrony Narodowej . Ważne, że teraz będą służyć mieszkańcom – zaznaczył i dodał, że w wyniku umowy z miastem, wojsko kupiło 2 hektary przy ul. P. Ignuta, na których wybudowane zostaną mieszkania dla żołnierzy.
Nowy park na Kępie Mieszczańskiej
Teren na Kępie Mieszczańskiej, to zespół 10 przyległych działek na północnym skraju wyspy w obrębie ulic: Mieszczańskiej i Romana Dmowskiego. Jeszcze przed oficjalnym przejęciem terenu, od 30 czerwca do 2 sierpnia, miasto przeprowadziło konsultacje społeczne z mieszkańcami.
Kępa Mieszczańska z nowym parkiem
Podsumowujący raport jest jeszcze w przygotowaniu, ale już wiadomo, że mieszkańcy chcą przede wszystkim zazielenienia tego terenu, dlatego na Kępie Mieszczańskiej zostanie zasadzonych ok. 230 drzew i będzie dodatkowa infrastruktura m.in. strefy zabaw, urządzenia sportowe czy wybieg dla psów.
Warto pamiętać, że pomysł parku na Kępie Mieszczańskiej został w tym roku zgłoszony już do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki przejęciu przez miasto tych terenów, projekt WBO, który został odrzucony ze względów formalnych, będzie mógł zostać powtórnie rozpatrzony
Nowa szkoła i przedszkole na Partynicach
Na kupionych od wojska 3,3 hektarach przy ul. Zwycięskiej miasto wybuduje zespół szkolno-przedszkolny. Szkoła będzie dla 1000 uczniów, a przedszkole dla 200 dzieci.
– Chcemy zbudować wymarzony przez mieszkańców południa Wrocławia zespół szkolno-przedszkolny z zapleczem sportowym. Dzięki temu rodzice nie będą musieli dowozić dzieci do centrum miasta, a to oznacza także mniejsze korki w tym rejonie – dodaje Jacek Sutryk.
Obiekt ma być gotowy w 2025 r. Oprócz sal lekcyjnych, nie zabraknie pracowni komputerowych, sal gimnastycznych, świetlicy czy biblioteki z czytelnią. Na zewnątrz powstanie boisko, plac zabaw dla dzieci klas I-III oraz parking.
Planowany Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Zwycięskiej
Miasto zarezerwowało na przyszły rok ponad milion złotych na realizację konkursu na projekt koncepcyjny placówki. Uporządkowany musi być także przekazany teren, znajdują się na nim obecnie budynki gospodarcze. Według wstępnych szacunków budowa szkoły będzie kosztowała 67 milionów złotych.
Priorytety prezydenta
Przy okazji nowych inwestycji prezydent przypomniał to co już udało się zrobić podczas jego kadencji. Na tej liście jest ponad 40 zielonych inwestycji za niespełna 44 miliony złotych. To zupełnie nowe parki (m.in. Czarna Woda czy Żernicki Park Sportu i Rekreacji), skwery (m.in. Skwer Skaczącej Gwiazdy czy skwer Bocheńskiego) oraz liczne parki kieszonkowe.
W zrealizowanych projektach są także te, dotyczące uporządkowania i zazielenienia istniejących już placów, skwerów czy podwórek. Jednym z największych zadań była udana rewitalizacja nabrzeży Oławy na Przedmieściu Oławskim. Nowe parki kieszonkowe powstają na terenie całego miasta - w gęsto zabudowanym centrum (m.in. Grabiszyn, Gajowice, Plac Grunwaldzki czy Ołbin w ramach projektu Grow Green), jak i na osiedlach jednorodzinnych - Wojszycach, Lipie Piotrowskiej, Krzykach czy Gądowie Małym.
Miasto realizuje również kolejne nasadzenia – w tegorocznych planach to w sumie ponad 11 tysięcy drzew.
– Statystycznie, sadzonych jest więc 30 drzew dziennie - prawie dwukrotnie więcej, niż przed rokiem. Łącznie, na nasadzenia drzew w latach 2019-2020, miasto planuje przeznaczyć 25 milionów złotych i zasadzić 16,5 tys. drzew – wylicza prezydent.
Wrocław mocno inwestuje także w infrastrukturę oświatową. Od listopada 2018 roku wartość wszystkich realizacji oświatowych (szkoły i przedszkola) wyniosła 69 milionów złotych. Zarząd Inwestycji Miejskich realizuje kolejnych 28 zadań za kolejne 96 milionów złotych. To m.in. budowa nowego przedszkola przy ul. Dębickiej, przygotowywanie dokumentacji projektowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Asfaltowej na Jagodnie oraz liczne rozbudowy, przebudowy i remonty placówek. Łącznie, na zadania stricte inwestycyjne, związane z oświatą, miasto przeznaczyło od listopada 2018 roku już 165 milionów złotych.