wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Jakub Mazur o sprzedaży Śląska Wrocław: Nowy właściciel ma wznieść klub na wyższy poziom
Kliknij, aby powiększyć
Fani wrocławskiego Śląska podczas meczu na Tarczyński Arena. Z prawej strony Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia Tomasz Hołod
Fani wrocławskiego Śląska podczas meczu na Tarczyński Arena. Z prawej strony Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Rozpoczęły się poszukiwania nowego właściciela piłkarskiego Śląska Wrocław. O tym, jak będzie przebiegać prywatyzacja WKS-u, kiedy ma się zakończyć oraz dlaczego miasto decyduje się na częściową, a nie całkowitą sprzedaż klubu z Jakubem Mazurem, wiceprezydentem Wrocławia, rozmawia Bartosz Moch.

Reklama

Rozpoczęła się prywatyzacja Śląska

Zacznę przewrotnie. O ile łatwiej rozpoczyna się proces prywatyzacji klubu z ekstraklasy niż z pierwszej ligi?

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia: – Pewnie Pana zaskoczę, ale – wbrew pozorom – akurat na samą prywatyzację i wycenę Śląska Wrocław końcówka sezonu PKO BP Ekstraklasy nie miała aż tak dużego znaczenia. Proszę pamiętać, że mówimy o współpracy przewidzianej na wiele lat, więc to nie jest tylko kwestia najbliższych rozgrywek, w których będzie występował WKS. Ale oczywiście bardzo się cieszę, że ostatecznie udało nam się utrzymać w ekstraklasie. Na pewno w tych okolicznościach rozmowy z potencjalnymi inwestorami będą o wiele przyjemniejsze.

Na jakim etapie obecnie znajduje się proces prywatyzacji piłkarskiego Śląska Wrocław?

Najpierw, 25 maja, podczas Sesji Rady Miejskiej, radni pozytywnie zaopiniowali możliwość sprzedaży większościowego pakietu Śląska. W poniedziałek 29 maja na BIP-ie pojawiło się zaproszenie do wzięcia udziału w negocjacjach z miastem, chętni mogą zgłaszać się do 5 czerwca do godz. 15. Zakres częściowej prywatyzacji dotyczy między 51 a 80 proc. udziałów w kapitale zakładowym, które miałyby przypaść nowemu inwestorowi. Wartość spółki została wyceniona na 8,5 mln złotych.

Co ciekawe, procedujemy w ramach przepisów kodeksu cywilnego, a nie w oparciu o postępowanie zamówień publicznych. To ma pozwolić szybciej i skuteczniej zakończyć ten proces. Obecnie czekamy na wnioski zainteresowanych podmiotów, robimy tzw. rozpoznanie rynku. Później przyjdzie czas na szczegółowe rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

Sprzedaż Śląska Wrocław - dlaczego teraz?

Wśród osób krytykujących pomysł częściowej prywatyzacji Śląska przewija się obawa, że miasto dalej będzie ponosić znaczne koszty, a zyski będą lądować w kieszeni prywatnego inwestora.

– To są zupełnie nieprawdziwe przypuszczenia. Przede wszystkim w ramach umowy sprzedaży większościowego pakietu WKS-u podpiszemy także tzw. kontrakt inwestycyjny, który określi m.in. kwestie utrzymania klubu, użytkowania miejskiej przestrzeni, w tym stadionu Tarczyński Arena czy obiektów przy ul. Oporowskiej, podziału kosztów i dochodów czy wreszcie rozwoju WKS-u. Chcemy dysponować umową, która będzie korzystna dla miasta i Śląska. Na pewno zabezpieczy nas ona zarówno pod kątem kosztów, jak i przychodów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Piłkarze Śląska Wrocław cieszą się po zdobytej bramce
Piłkarze Śląska Wrocław cieszą się po zdobytej bramce

Dlaczego do tematu sprzedaży Śląska miasto powraca właśnie teraz – po kilku latach od nieudanej próby takiej transakcji z Grzegorzem Ślakiem? Czemu tym razem ma się udać?

– To nie jest tak, że wracamy do tego tematu, bo tak naprawdę cały czas było jasne, że miasto nadal jest otwarte i chce sprywatyzować Śląsk Wrocław. Wierzymy, że takie rozwiązanie będzie najlepsze dla wszystkich stron. Niestety, w międzyczasie pojawiła się przede wszystkim pandemia koronawirusa, która znacząco utrudniła możliwość sprzedaży klubu. Teraz nadszedł czas na konkrety. Uważamy, że to dobry moment na taką decyzję, zwłaszcza że jesteśmy w przerwie między sezonami. Nie chcemy sprzedać Śląska za wszelką cenę, ale dotychczas prowadzone rozmowy były na tyle obiecujące, że wierzę w sukces tej operacji. Zainteresowanie poważnych partnerów jest naprawdę spore.

Jakie korzyści ma przynieść częściowa prywatyzacja Śląska Wrocław?

A po co miastu w ogóle sprzedaż Śląska?

– W nowym właścicielu, zewnętrznym partnerze, widzimy szansę na wzniesienie Śląska Wrocław na wyższy poziom. Chodzi m.in. o nowe kompetencje, możliwości: sportowe, sponsorskie czy organizacyjne. Czyli to nie tylko odciążenie finansowe budżetu miasta, liczone w milionach złotych rocznie, ale też wniesienie nowej jakości sportowej i biznesowej. Nie ukrywajmy, wynik osiągnięty przez pierwszą drużynę w ostatnim sezonie nikogo nie zadowala, dlatego liczymy, że nowy właściciel wprowadzi odpowiednie know-how. Chcemy rozmawiać o Śląsku, o tym, jak mądrzej i lepiej wydawać pieniądze na sport i rozwój klubu.

W takim razie dlaczego nie sprzedać klubu w całości? Pozwoli to zupełnie zniwelować koszty z budżetu miasta na Śląsk, a jednocześnie WKS-em będzie zarządzać specjalizujący się w tym podmiot.

– Wówczas za dużo ryzykujemy i stracilibyśmy jakikolwiek wpływ na klub, który jest ważną częścią Wrocławia. W tym na piłkarską akademię, czyli edukację i rozwój młodych zawodników, na czym szczególnie nam zależy. Pierwsza drużyna i jej wyniki mogą, a nawet powinny być głównym przedmiotem zainteresowania nowego inwestora, ale szkolenie, to co innego. Dodatkowo w przypadku całkowitej sprzedaży miasto nie czerpałoby przyszłych zysków z działalności klubu, przy odpowiednio zmniejszonych kosztach.

Wreszcie częściowa prywatyzacja zabezpiecza istnienie i funkcjonowanie Śląska. Nie martwimy się, że w przyszłości ktoś zdecyduje o przeniesieniu klubu w inne miejsce. Chronimy historię, legendę, nazwę, herb czy barwy Śląska. Poza tym, dzięki pozostawieniu części udziałów, w przypadku niewywiązywania się przez partnera ze swoich zobowiązań, miasto będzie mogło błyskawicznie odzyskać klub.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia Tomasz Hołod
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Kiedy nowy właściciel piłkarskiego Śląska?

Kiedy zatem możemy poznać nowego właściciela piłkarskiego Śląska?

– Nie ukrywamy, że zależy nam na czasie. Myślę, że już pod koniec czerwca, w okolicach Święta Wrocławia (24 czerwca) będziemy mieli dużo nowych, konkretniejszych informacji dotyczących ewentualnego potencjalnego inwestora.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl