wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Powstała koncepcja parku Mieszczańskiego

Miasto – we współpracy z mieszkańcami – opracowało już koncepcję nowego parku, który powstanie w centrum Wrocławia – na Kępie Mieszczańskiej. Uwzględnia ona propozycje przedstawione przez wrocławian w trakcie konsultacji społecznych.

Reklama

Teren na Kępie Mieszczańskiej to zespół 10 przyległych działek na północnym skraju wyspy w obrębie ulic: Mieszczańskiej i Romana Dmowskiego. Jeszcze przed oficjalnym przejęciem terenu, od 30 czerwca do 2 sierpnia, miasto przeprowadziło konsultacje społeczne z mieszkańcami, z których wynikało, że wrocławianie chcą przede wszystkim zazielenienia terenu oraz dodatkowej infrastruktury, m.in. strefy zabaw czy urządzenia sportowe.

Czytaj także: Jak urządzić park na Kępie Mieszczańskiej - konsultacje społeczne

Mieszkańcy chcieli także otwarcia parku na Odrę i zagospodarowania terenu położonego przy brzegu oraz połączenia za pomocą kładek z sąsiednimi osiedlami: Nadodrzem oraz Szczepinem.

Nabrzeże Odry na Kępie Mieszczańskiej, fot. Marcin Gliński

Zieleń, strefy rekreacyjne i ciągi pieszo-rowerowe

– Na przygotowany projekt miały wpływ sugestie z trzech stron, czyli przedstawicieli miasta, mieszkańców zrzeszonych w grupie „Park na Kępie Mieszczańskiej” oraz deweloperów budujących na Kępie Mieszczańskiej – wyjaśnia Monika Glińska, liderka konsultacji społecznych prowadzonych z imienia Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.

Nowy centralny park Wrocławia będzie terenem z wyznaczonymi strefami rekreacyjno-wypoczynkowymi, które powstaną przy zachowaniu zaproponowanego układu ścieżek, ciągów pieszo-rowerowych, co umożliwi swobodną komunikację po całym parku. Strefy mają być odpowiednio oddalone od zabudowy mieszkaniowej, aby hałas nie był uciążliwy dla żyjących tam osób.

– Istniejący starodrzew będzie wzbogacony o nowe, liczne nasadzenia drzew i krzewów. Szata roślinna będzie oparta na propozycjach przedstawionych podczas konsultacji, z zachowaniem naturalistycznego charakteru parku, ukształtowania terenu i otwarcia widokowego na rzekę. Podczas realizacji zakłada się pozostawienie istniejącej zieleni i ograniczenie do minimum liczby wycinek. Wprowadzona zostanie także zieleń izolacyjna – podkreśla Joanna Koniecka-Pasierska, dyrektor ds inwestycji w ZZM.

– Uwzględniając wiodący głos mieszkańców w ostatecznej koncepcji zrezygnowaliśmy z realizacji boiska do koszykówki, bulodromu czy stolików do gry w szachy. Otwartym pozostaje natomiast temat wieży widokowej w parku – na ten moment została ona przeniesiona do ostatniego etapu realizacji inwestycji – dodaje Joanna Koniecka-Pasierska.

Park Mieszczański

Czterohektarowy park na Kępie Mieszczańskiej to jedna z inwestycji (obok zespołu szkolno-przedszkolnego dla 1200 dzieci na Partynicach – przyp. red.), które miasto zrealizuje na dwóch działkach kupionych od Agencji Mienia Wojskowego w sierpniu 2020 r. Za obie nieruchomości Wrocław zapłacił wojsku prawie 6 milionów złotych.

– To wyjątkowa rzecz w skali kraju, by w sercu metropolii znaleźć działkę 4 hektarową, która będzie przeznaczona pod ogólnodostępną zieleń i tereny rekreacyjne. To może być nasz Central Park. Dla porównania: nowy park Mieszczański będzie dwukrotnie większy od parku Staromiejskiego – mówił podczas podpisywania aktu notarialnego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Park będzie realizowany w ramach projektu nr 1 "Park Mieszczański - nowy centralny park Wrocławia" WBO 2020. Budżet projektu to 2 mln zł, oddano na niego 3 892 głosy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl