Odpowiedzią na zapotrzebowanie obu spółek była decyzja Rady Miejskiej Wrocławia, która zdecydowała o przystąpieniu do sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Pracze Odrzańskie w rejonie ulicy Janowskiej oraz rzeki Odry i rzeki Bystrzycy we Wrocławiu. Powstający plan nie dopuszcza powstania na tym terenie elektrociepłowni zasilanej przez termiczne przetwarzanie odpadów - potocznie nazywanej spalarnią śmieci.
Za to MPWiK prowadzi systematyczną modernizację Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”. Potrzebuje przestrzeni na rozbudowę i to w bardzo ciekawym kierunku.
Planujemy budowę instalacji fotowoltaicznej, która będzie wytwarzać prąd na potrzeby oczyszczalni.Martyna Bańcerek, rzeczniczka prasowa MPWiK
Takie działania sprzyjają naszej planecie, a przez to są zauważane i doceniane. Zainstalowanie systemów fotowoltaicznych na terenie Tarczyński Arena zapewniła Wrocławiowi nagrodę „Lider Transformacji Energetycznej” podczas Warszawskiego Polskiego Kongresu Klimatycznego w marcu tego roku.
Dodatkowo w oczyszczalni ścieków powstać ma nowy magazyn osadu. Plany MPWiK nie są jeszcze uszczegółowione. Przedsiębiorstwo czeka na decyzje w sprawie miejscowego planu.
Ten obowiązujący obecnie został uchwalony w 2000 roku i nie przystaje już do obecnie stosowanych technologii oraz wymogów, jakie stawiane są przed komunalnymi przedsiębiorstwami.
Na Janówku mieści się także siedziba Ekosystemu, który oprócz punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), prowadzi także kompostownię.
Każdego roku w kompostowni na Janówku z 6 tys. ton odpadów zielonych produkujemy 3 tys. ton kompostu. Planujemy zwiększyć moce do 12 tys. ton rocznie, docelowo może być to nawet 25 tys. ton. Wrocławianie bardzo są zainteresowani naszym kompostem. W trakcie majowej akcji wymiany elektroodpadów na kompost, w ciągu kilku dni rozdysponowaliśmy wśród mieszkańców aż 40 ton kompostu. To niemal tyle, ile waży nowy tramwaj Moderus Gamma.Michał Sałkowski, rzecznik prasowy Ekosystemu