wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Segregacja – edukacja: co z gabarytami?

Gabarytowe śmieci wyrzucane przez nas samych to widoczny dowód naszych remontów, wiosennych porządków i przeprowadzek. Co można wrzucić do kontenera na tego typu odpady? Jak często są podstawiane kontenery? A także jakie rozwiązania i gdzie wzmocniły cały system odbioru? Sprawdziliśmy.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Wywóz – jak często?

Miasto podzielone jest na cztery sektory odbioru: Stare Miasto/Śródmieście (I sektor), Krzyki (II), Fabryczna (III), Psie Pole (IV). Częstotliwość odbioru odpadów gabarytowych we Wrocławiu działa obecnie w niezmiennym trybie, znanym mieszkańcom z lat ubiegłych. Odbywa się minimum raz w miesiącu w zabudowie wielorodzinnej (bloki) i co najmniej raz na dwa miesiące w zabudowie jednorodzinnej (domki).  Zazwyczaj kontener stoi w danej lokalizacji przez 3 dni robocze.

Natomiast informację o przepełnieniu kontenera można zgłosić do zarządcy nieruchomości bądź spółdzielni, wykonawcy (dane kontaktowe znajdują się na kontenerze), albo do Ekosystemu przez infolinię lub Interaktywne Centrum Obsługi Mieszkańca na stronie: www.ekosystem.wroc.pl.

Miejsce podstawienia kontenera na gabaryty wskazuje zarządca nieruchomości, rada osiedla czy spółdzielnia mieszkaniowa. Gdy pojemnik jest podstawiony należy w nim umieścić odpady gabarytowe. Warto sprawdzić, termin podstawienia kontenera, by móc pozbyć się odpadów, dokładnie wtedy, kiedy będzie on ustawiony. Tak, by najzwyczajniej w świecie nie zagracać naszej wspólnej przestrzeni.

Wzmocnienie systemu

System odbioru gabarytów w sektorach I, II, III i IV odbywa się poprzez podstawienia kontenera w miejscach ogólnodostępnych, na podstawie harmonogramu oraz na wniosek zarządcy. Harmonogramy są dostępne i na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej pod adresem: https://gabaryty.ekosystem.wroc.pl/. Jednocześnie trafiają one do zarządców, spółdzielni mieszkaniowych oraz rad osiedli, by ci mogli w bezpośredni sposób komunikować o nich swoim mieszkańcom.

Cały system jest także wzmocniony akcjami w trybie interwencyjnym. A jakby tego było mało, to w Sektorze I (osiedla: Stare Miasto, Śródmieście, Ołbin, Nadodrze, Przedmieście Świdnickie i Plac Grunwaldzki) już ponad miesiąc temu wznowiona została objazdowa zbiórka gabarytów oraz dodatkowe podstawienia kontenerów. W tym sektorze objazdowa zbiórka realizowana jest co dwa tygodnie, tj. dwukrotnie częściej niż określa to regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia.

Organizacja i finansowanie innych dodatkowych częstotliwości, ponad te określone w regulaminie, jest zależne od właściciela nieruchomości.

Co jest odpadem gabarytowym?

Do kontenera na odpady wielkogabarytowe możemy wrzucić: rowery czy wózki, meble ogrodowe lub pokojowe, materace, dywany, suszarkę na pranie czy deskę do prasowania czy płyty pilśniowe i MDF.

Z kolei nie wrzucamy do takich kontenerów: gruzu, który zostaje nam w trakcie remontu, odpadów samochodowych, armatury łazienkowej, szkła, plastiku, papieru, odpadów bio, odpadów zmieszanych oraz elektroodpadów.

Co do odbioru elektrośmieci. Duże odpady tego typu (np. telewizor, lodówka, pralka) można oddać za darmo. Taki odbiór z własnego domu czy mieszkania można zamówić przez stronę www.elektrycznesmieci.pl. Tam znaleźć można numer telefonu oraz formularz online, przez które zgłaszamy takie zapotrzebowanie.  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl