3. Wiadomości z regionu
  4. Proekologiczne lekcje o wodzie. Akademia H2O w szkołach w Świdnicy. Porozumienie władz miasta i wrocławskiego MPWiK
Drugoklasiści uczą się szacunku do wody i środowiska MPWiK Wrocław. Materiały prasowe
Drugoklasiści uczą się szacunku do wody i środowiska

Akademia H2O w świdnickich szkołach podstawowych. Cykl zajęć proekologicznych będzie realizowany we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

„Akademia H2O” to projekt MPWiK Wrocław dla najmłodszych uczniów klas szkół podstawowych. Oswaja dzieci ze zjawiskami przyrody, wzmacnia edukację ekologiczną w szkołach oraz rozwija odpowiedzialność za środowisko.

Powiększ obraz: Zajęcia akademii H2O. Zdjęcie ilustracyjne materiały prasowe MPWiK Wrocław
Zajęcia akademii H2O. Zdjęcie ilustracyjne

Cykl składa się z 14 bloków zajęć dotyczących hydrologii, na ogół w kontekście ekologii. Podczas lekcji nauczyciele dyskutują z uczniami np. o wodzie w kosmosie i jej roli, zjawiskach suszy i deszczu, metodach oszczędzania wody, zaletach picia kranówki czy przyczynach zmian klimatycznych.

Wrocławskie wodociągi przygotowały autorskie scenariusze zajęć. W każdej świdnickiej szkole, podobnie jak we Wrocławiu, uczniowie otrzymają własne zeszyty ćwiczeń. Nauczyciel samodzielnie dostosuje termin i moment przeprowadzenia poszczególnych lekcji do pozostałych – związanych z podstawą programową.

Program Akademia H2O jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata w dziedzinie ekologii. Nasze szkoły już dziś realizują wiele ciekawych projektów edukacyjnych w tym zakresie, ale ten program dotyczący wody jest szczególnie ważny ze względu na szeroki zakres tematyczny, wagę problematyki, bogate materiały edukacyjne i długofalowe, angażujące podejście. Czerpiemy wzorce z wiodących i innowacyjnych przedsięwzięć tego typu w kraju.
Urząd Miasta w Świdnicy

Przedstawiciele świdnickiego magistratu zapowiadają, że Wydział Edukacji we współpracy ze Świdnickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji planuje realizację programu Akademia H2O w drugich klasach świdnickich szkół podstawowych od następnego roku szkolnego 2023/2024.

Źródło: materiały prasowe