Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Lwiarnia to najważniejsza inwestycja tego roku w Zoo Wrocław. Będzie to pawilon o wyjątkowych parametrach, z wykorzystaniem wielu unikatowych rozwiązań.
Nowa duża lwiarnia we wrocławskim zoo
Dotychczasowa lwiarnia to pozostałość po jednym z pawilonów Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 roku. Wystawa obejmowała działki po obu stronach ul. Wróblewskiego – wokół Hali Ludowej (teren A) oraz środkową część dzisiejszego zoo (teren B). Kilkanaście hektarów wraz z pawilonami zostało zoo przekazane po wystawie. Wszystkie pawilony wybudowane na terenie B WZO miały z założenia charakter tymczasowy. Już po zakończeniu wystawy pawilony i kioski o konstrukcji lekkiej i szkieletowej drewnianej rozebrano.
Galeria zdjęć
Teren B obejmował część Społeczno-Gospodarczą wystawy i miał pokazywać co dawały Ziemie Odzyskane. Prowadzono tam sprzedaż artykułów w atrakcyjnych cenach, od drobnych pamiątek i przedmiotów codziennego użytku po wyroby luksusowe. W tej części wystawiały się przedsiębiorstwa i instytucje z trzech sektorów gospodarczych, a jednym z nich było rolnictwo. W dzisiejszej lwiarni funkcjonował Pawilon Ministerstwa Rolnictwa, określany też jako Pawilon Wytwórczości Rolniczej. W środku mieściło się potem letnie kino pełniące funkcje edukacyjne.
Pod koniec lat 70. budynek został w znacznej części wyburzony, a jego fragment przekształcony na potrzeby lwów. Była to jak na swoje czasy innowacyjna lwiarnia, gdzie dzikie koty można było podziwiać z dość bliskiej odległości przez siatkę. Przyszła jednak pora na wybudowanie nowego obiektu – większego od obecnego.
Dom dla lwów i surykatek. Nowa lwiarnia obok starej
Dotychczasowa lwiarnia nie została wyburzona, gdyż przedstawia wartość historyczną. Nowy pawilon stanął obok niej, na terenie dzisiejszego wybiegu lwów, znajdującego się blisko wejścia głównego do zoo. Wybieg został nieco powiększony. Lwiarnia składa się z trzech okrągłych budynków ze stożkowatymi dachami, nawiązujących architekturą i ornamentyką do afrykańskiej wioski. Jest spójna wizualnie z sąsiednimi pawilonami Sahary, Madagaskaru i Afrykarium.