wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mucha czarna jest pożywna i bezpieczna dla zdrowia! - przekonują studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Mucha nie siada – tak można podsumować wnioski studentów SKN Żywienia Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przekonują oni, że mucha Hermetia illucens, zwana też czarnym żołnierzem, przeznaczona do produkcji białka, jest przyjazna, pożywna i bezpieczna dla zdrowia. W przeciwieństwie do swoich kuzynek nie przenosi chorób, a jej larwy posiadają skład odżywczy porównywalny do mięsa ryb czy drobiu.

Reklama

Hermetia illucens (czarna mucha, czarny żołnierz) - to szeroko rozprzestrzeniony na świecie gatunek muchówki, opisany naukowo w 1758 roku przez Karola Linneusza. Owad hodowany jest przez wiele firm na skalę przemysłową jako alternatywne źródło białka i tłuszczu. 

– Zaciekawił nas ten temat, ponieważ spożywanie owadów jest w dalszym ciągu tematem tabu w Europie. Niepotrzebnie – mówi Natalia Knapczyk, studentka zootechniki, w serwisie upwr.edu.pl. Razem z nią w projekt zaangażowani byli również Rozalia Kowal, Oktawia Pożarska i Szymon Gwoździewicz.

Udało się go zrealizować dzięki wygranej w konkursie Funduszu Aktywności Studenckiej (FAST). Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego udowodnili w nim, że miejska hodowla muchy czarnej z przeznaczeniem na produkcję białka jest możliwa oraz korzystna dla środowiska i zdrowia.

Hodowla muchy czarnej i jej wpływ na środowisko

Korzyści z hodowli muchy czarnej, czyli Hermetia illucens, na białko jest wiele:

  • taka hodowla charakteryzuje się śladową ilością emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do hodowli innych zwierząt,
  • zużycie wody jest o wiele mniejsze niż przy utrzymaniu zwierząt gospodarskich, 
  • wyizolowany tłuszcz może być wykorzystywany w żywieniu zwierząt, do produkcji biodiesla, w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i chemicznym,
  • martwe larwy i muchy, a także ich odchody, stanowią zaś wartościowy nawóz.

Wartości odżywcze i zastosowanie muchy czarnej

Zaletą są także wartości odżywcze muchy, która w wersji liofilizowanej zawiera:

  • białko,
  • aminokwasy
  • chitynę, która jest używana jako suplement diety lub stabilizator.

Chityna wspomaga także utrzymanie prawidłowej masy ciała, wspiera układ moczowy, reguluje poziom cholesterolu, pochłania toksyny i metale ciężkie z układu pokarmowego, a także korzystnie wpływa na zęby paznokcie i cerę – jak czytamy na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego.

Z larw i prepoczwarek muchy czarnej można produkować mączkę z wysoką zawartością białka, tłuszczu i popiołu surowego. Zawartość białka w mączkach pełnotłustych z owadów we wszystkich stadiach rozwojowych waha się od 40 proc. do 60 proc.

Żywe larwy wykorzystuje się w hodowli zwierząt akwakultury i egzotycznych. Larwy mają też zastosowanie w produkcji karmy dla zwierząt, która jest lekkostrawna i hipoalergiczna (nie zawiera antybiotyków, hormonów i sterydów).

Przełam lęk, jedz owady

 – Wybraliśmy do projektu muchę Hermetia illucens ze względu na jej krótki okres wylęgania, który wynosi około 45 dni. Nie przenoszą one również chorób – mówi Oktawia Pożarska, członkini SKN Żywienia Zwierząt.

- Choć w Europie jedzenie owadów jest mało popularne, to zachęcamy, by przełamać lęk i poszerzyć horyzonty. W końcu krewetki dawniej też nie były popularne w Europie, a dziś można je znaleźć w większości restauracji.
Natalia Knapczyk, SKN Żywienia Zwierząt UPWr

źródło: upwr.edu.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl