wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:46

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Co robić, aby pszczoły w ulach na miejskich dachach były zdrowe
Pasieka na dachu budynku w zajezdni MPK przy ul. Obornickiej i jej opiekun MPK Wrocław
Pasieka na dachu budynku w zajezdni MPK przy ul. Obornickiej i jej opiekun

Zakładanie miejskich pasiek i instalowanie uli na dachach to trend, który jednych cieszy, a innych dziwi. Mirosław Majcherek, prezes Koła Pszczelarzy Wrocław-Krzyki ma mieszane uczucia, bo wszystko trzeba robić z głową, zakładać ule również. Przeczytaj, jak instalować ule na dachach, aby pszczoły przeżyły.

Reklama

Obserwuj online wrocławskie pszczoły

We Wrocławiu ule montują instytucje, placówki kulturalne i uczelniane, a nawet prywatni właściciele nieruchomości. Zwłaszcza wiosną, bo to odpowiedni czas na zakładanie uli, pojawiają się informacje o nowych ulach. Jednak nie każda z tych inicjatyw to sukces. Dziś ule znajdują się m.in.:

  • na dachu Teatru Muzycznego Capitol przy ul. Piłsudskiego 67 – 2 ule,
  • na terenie Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Chełmońskiego 38c – 8 uli,
  • Ulopolis na dachu budynku C-6 Politechniki Wrocławskiej przy ul. Norwida 4/6 – 3 ule,
  • Zajezdnia MPK przy ul. Obornickiej 131 – 7 uli,
  • na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego przy Palcu Powstańców Warszawy 1 – 3 ule.

Ule na dachu Teatru Muzycznego Capitol i w Ulopolis można podglądać 24 godziny na dobę.

Nie wszystkie projekty przetrwały próbę czasu.

  • Ule w Galerii Handlowej Wroclavia były aktywne w latach 2018/2019, ale z powodu pandemii opiekunowie z Uniwersytetu Przyrodniczego przenieśli pszczoły.
  • W ogrodzie Pałacu Królewskiego Muzeum Miejskiego Wrocławia ule też nie są już aktywne. Jedna rodzina odleciała, a drugą pszczelarz przeniósł w inne miejsce. W planach jest ponowne zasiedlenie uli.
  • Ule we Wrocławskim Centrum Handlowym Borek też nie są już aktywne.

Ule na dachu dla miejskiej przyrody a nie dla miodu

Ule w miastach nie służą pozyskiwaniu miodu. To jest dodatkowa korzyść. Podstawową funkcją pszczół jest prozaiczne: zapylanie roślin. W ten sposób poprawia się jakość miejskich roślin oraz wzmacnia ekosystem miejski.

Nie można jednak tego robić bez specjalistycznej wiedzy. Inaczej pszczoły szybko wyginą.
Mirosław Majcherek, prezes Koła Pszczelarzy Wrocław-Krzyki, opiekun uli na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Pomysł postawienia uli najlepiej skonsultować ze specjalistą, aby uniknąć podstawowych błędów. Nie na każdym bowiem dachu pszczoły przeżyją.

Pszczoły potrzebują kwiatów, dużo kwiatów

Przede wszystkim, i to jest warunek konieczny, pszczoły muszą mieć dostęp do terenów zielonych. Optymalna odległość od uli to 1,5–2 km, bo na taką odległość pszczoły mogą transportować pyłek.

Większa odległość będzie dla nich zbyt dużym obciążeniem, co może skutkować ich powolną śmiercią z wyczerpania.
Mirosław Majcherek

Dodatkowo teren zielony musi być różnorodny biologicznie, tak aby pszczoły mogły zbierać pyłki od wiosny do jesieni.

10-pietrąwy biurowiec to zdecydowanie za wysoko

Pszczoły transportują ładunek ważący tyle, ile same ważą. Zakłada się, że z takim obciążeniem mogą wzlecieć bez odpoczynku na wysokość 10–20 m. Jeśli budynek jest wyższy, należy zapewnić pszczołom miejsca, gdzie będą mogły odpocząć.

– Jeśli ul będzie za wysoko, pszczoła zginie z wycieńczenia. Dziesięciopiętrowy budynek bez ogrodów tarasowych to dla pszczół zbyt duże wyzwanie wysoko – mówi Mirosław Majcherek.

Ustawienie ula nie może być przypadkowe

Któż nie lubi wygrzewać się w słońcu? Na pewno nie pszczoły. Dlatego instalując ule na dachu, należy zadbać o to, aby mostek przedwylotowy zwrócony był na południe, ewentualnie południowy wschód lub południowy zachód. Nigdy na północ.

– Nie należy też stawiać uli przy wentylatorach dachowych – przestrzega pszczelarz.

Uli na dachach nie trzeba sprzątać. Pszczoły robią to same. Wynoszą odpadki, śmieci, nieżywe larwy lub pszczoły, a propolisem dezynfekują plastry. Jedyne, co warto robić, to wiosną pomóc pszczołom w odsklepianiu ramek, bo pęczniały od wilgoci miód zatyka plastry. A na starym miodzie rozwija się flora bakteryjna.

W zależności od pory roku, warto też modyfikować liczbę nadstawek. Latem w jednym ulu może żyć 50–80 tys. pszczół, zimą ok. 20 tys. Ta zmienność jest jak najbardziej naturalna.

Dobrze też regularnie sprawdzać, czy w ulach jest odpowiednia ilość żywności. Zebrany przez pszczoły miód – o ile go nie wybieramy – powinien im wystarczyć na zimę, ale lepiej to sprawdzać. Jedna rodzina pszczela, aby przeżyć zimę, potrzebuje do 8 kg zapasów. A jeszcze trzeba pamiętać, że wiosna raz przychodzi wcześniej, raz później.

Jestem zwolennikiem dokarmiania syropem z buraka cukrowego. Pszczoły można karmić też wodą z cukrem, ale tylko takim, do którego użyto wapna gaszonego.
Mirosław Majcherek

Pszczoły na dachach należy też chronić przed chorobami.

– Polecam umieszczać w ulach paski przeciw warrozie, czyli chorobie wywoływanej przez roztocza rozwijające się na czerwiu i pszczołach – mówi Mirosław Majcherek.

Zapobiegaj dziczeniu roju 

W miejskich ulach powinny mieszkać pszczoły o łagodniejszym usposobieniu. A pszczoły pozostawione same sobie dziczeją, co oznacza, że stają się agresywne, gdy rozpoznają zagrożenie. Aby temu zapobiec, co jakiś czas należy wprowadzać do uli specjalnie wyhodowane „spokojne” matki.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl