wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. W parku w centrum Wrocławia pojawił się kompostownik. Gdzie i czemu ma służyć? Sprawdźcie!

W parku Słowackiego, nieopodal wrocławskiego Rynku, stanął kompostownik. To pilotażowe działanie, które ma pozwolić na miejscu „przetwarzać” zgrabione i zebrane liście w kompost, który wiosną zostanie wykorzystany do nowych nasadzeń i poprawienia właściwości gleby. W niedalekiej przyszłości takie kompostowniki mogą również pojawić się w innych parkach w mieście. Wszystko w celu zwiększenia bioróżnorodności. Zobaczcie, jak to wygląda!

Reklama

Kompostownik w parku Słowackiego wpisuje się w najnowsze miejskie standardy utrzymania zieleni jesienią.

– To wspólne zasady wypracowane wśród 35 miast i gmin. Do współpracy zaproszona została także Fundacja Sendzimira oraz sektor akademicki. Żyjemy w warunkach zmian klimatycznych, do których musimy się adaptować. Pewne rozwiązania, jak kompostownik czy domek dla jeży w parku Słowackiego, są testem. Zobaczymy, jak te rozwiązania zadziałają i jeśli wyniki będą pozytywne, wdrożymy je również na innych obszarach zielonych we Wrocławiu – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Zebrać liście, wytworzyć i wykorzystać kompost w jednym miejscu

Chodzi o to, by było zarówno ekologicznie, ale też ekonomicznie. Takie rozwiązanie pozwala wytwarzać kompost bez przewożenia zebranych liści, w dodatku to cenne siedlisko i tymczasowe schronienie m.in. dla jeży czy owadów.

Wszystkie rośliny generują biomasę. W większości zostaje ona w pniach i gałęziach drzew, ale szereg roślin zrzuca także liście, które utrudniają utrzymanie czystości, a także powodują śliskość na chodnikach i ścieżkach. Dotychczas praktyką było to, że zbieraliśmy te liście i wywoziliśmy je do kompostowania. Teraz zmieniamy podejście i staramy się zostawiać je na miejscu, by mogły się naturalnie rozłożyć i stworzyć kompost
dr inż. Piotr Chohura z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że nie wszystkie liście na terenach zielonych są grabione. Dzieje się w miejscach, gdzie jest to niezbędne ze względu na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania parków przez mieszkańców. Dodatkowo istnieją wyznaczone strefy, których miasto celowo nie grabi i nie kosi, pozwalając naturze się rozwijać, zwiększając tym samym bioróżnorodność.

Kompostownik w parku Słowackiego – ogrodzony i z dala od części rekreacyjnej

Kompostownik w parku Słowackiego jest ogrodzony, żeby wiatr nie roznosił powstającej biomasy. Wkrótce mają zostać do niego dodane preparaty biologiczne, które przyśpieszą kompostowanie. Uzyskany w ten sposób kompost już wiosną zostanie wykorzystany do nowych nasadzeń, poprawienia właściwości gleby czy ściółkowania.

Materia powstaje w parku i tutaj ją wykorzystujemy. Kompost jest bardzo cennym naturalnym nawozem, który możemy wszechstronnie zastosować. Ten, który tutaj wytworzymy, w przyszłym roku wykorzystamy do ściółkowania rabat bylinowych oraz do polepszenia warunków siedliskowych młodych drzew
Karolina Woldemichael-Cyganik, ogrodnik miejski obszaru Stare Miasto.

Co ważne, kompostownik znajduje się w miejscu mało eksponowanym, z dala od części rekreacyjnej w parku Słowackiego. Ma on nie rzucać się w oczy, ale jednocześnie mieć również aspekt edukacyjny – pokazać, że warto w swoim ogródku również postawić na kompostownik. Wrocław od lat, co roku, rozdaje bezpłatne kompostowniki dla mieszkańców.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl