Kompostownik w parku Słowackiego wpisuje się w najnowsze miejskie standardy utrzymania zieleni jesienią.
– To wspólne zasady wypracowane wśród 35 miast i gmin. Do współpracy zaproszona została także Fundacja Sendzimira oraz sektor akademicki. Żyjemy w warunkach zmian klimatycznych, do których musimy się adaptować. Pewne rozwiązania, jak kompostownik czy domek dla jeży w parku Słowackiego, są testem. Zobaczymy, jak te rozwiązania zadziałają i jeśli wyniki będą pozytywne, wdrożymy je również na innych obszarach zielonych we Wrocławiu – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.
Zebrać liście, wytworzyć i wykorzystać kompost w jednym miejscu
Chodzi o to, by było zarówno ekologicznie, ale też ekonomicznie. Takie rozwiązanie pozwala wytwarzać kompost bez przewożenia zebranych liści, w dodatku to cenne siedlisko i tymczasowe schronienie m.in. dla jeży czy owadów.
Wszystkie rośliny generują biomasę. W większości zostaje ona w pniach i gałęziach drzew, ale szereg roślin zrzuca także liście, które utrudniają utrzymanie czystości, a także powodują śliskość na chodnikach i ścieżkach. Dotychczas praktyką było to, że zbieraliśmy te liście i wywoziliśmy je do kompostowania. Teraz zmieniamy podejście i staramy się zostawiać je na miejscu, by mogły się naturalnie rozłożyć i stworzyć kompostdr inż. Piotr Chohura z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Przypomnijmy, że nie wszystkie liście na terenach zielonych są grabione. Dzieje się w miejscach, gdzie jest to niezbędne ze względu na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania parków przez mieszkańców. Dodatkowo istnieją wyznaczone strefy, których miasto celowo nie grabi i nie kosi, pozwalając naturze się rozwijać, zwiększając tym samym bioróżnorodność.
Galeria zdjęć
Kompostownik w parku Słowackiego – ogrodzony i z dala od części rekreacyjnej
Kompostownik w parku Słowackiego jest ogrodzony, żeby wiatr nie roznosił powstającej biomasy. Wkrótce mają zostać do niego dodane preparaty biologiczne, które przyśpieszą kompostowanie. Uzyskany w ten sposób kompost już wiosną zostanie wykorzystany do nowych nasadzeń, poprawienia właściwości gleby czy ściółkowania.
Materia powstaje w parku i tutaj ją wykorzystujemy. Kompost jest bardzo cennym naturalnym nawozem, który możemy wszechstronnie zastosować. Ten, który tutaj wytworzymy, w przyszłym roku wykorzystamy do ściółkowania rabat bylinowych oraz do polepszenia warunków siedliskowych młodych drzewKarolina Woldemichael-Cyganik, ogrodnik miejski obszaru Stare Miasto.
Co ważne, kompostownik znajduje się w miejscu mało eksponowanym, z dala od części rekreacyjnej w parku Słowackiego. Ma on nie rzucać się w oczy, ale jednocześnie mieć również aspekt edukacyjny – pokazać, że warto w swoim ogródku również postawić na kompostownik. Wrocław od lat, co roku, rozdaje bezpłatne kompostowniki dla mieszkańców.