4. Rusza sprzedaż węgla po 2 tys. zł za tonę. Jak, gdzie i kiedy we Wrocławiu złożyć wniosek?

Redakcja www.wroclaw.pl,

Na zdjęciu ilustracyjnym widać hałdę węgla, na którą wjeżdża koparka. Na pierwszym planie mężczyzna w pomarańczowym kombinezonie, w kasku i okularach ochronnych  Shutterstock

Od wtorku, 22 listopada, w wybranych Centrach Obsługi Mieszkańca we Wrocławiu można składać wnioski o zakup węgla po preferencyjnych cenach. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, którym przyznano dodatek węglowy oraz wszyscy, których podstawowym źródłem ciepła jest piec na węgiel i ma to potwierdzenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jak, gdzie i kiedy składać wnioski? Zobacz wniosek do pobrania.

Kto może kupić węgiel po 2 tys. zł za tonę

Gospodarstwo domowe będzie mogło nabyć łącznie 3 tony węgla, z czego 1,5 tony w tym roku, a kolejne w 2023 roku.

We Wrocławiu przyjęliśmy hybrydowy model sprzedaży. Będziemy prowadzić dystrybucję węgla w ramach umowy pomiędzy spółką Ekosystem - reprezentującą gminę a składami węglowymi na terenie Wrocławia. Wiadomo, że aby móc ten proces przeprowadzić, trzeba mieć odpowiednie zaplecze logistyczne i sprzętowe, stąd taka decyzja. To jasne, że chcemy pomóc mieszkańcom Wrocławia w zakupie taniego węgla i podjęliśmy się misji pośredniczenia w jego sprzedaży. Zrobimy wszystko, aby cały proces przebiegał maksymalnie prosto i szybko
Przemysław Zaleski, prezes Ekosystemu

Mieszkańcy będą mogli nabywać węgiel po 2 tys. zł za tonę, zgodnie rządowymi wytycznymi. Cena nie zawiera usługi transportu surowca ze składu do gospodarstwa domowego oraz pakowania w worki.

Jak, gdzie i kiedy złożyć wnioski o węgiel po 2 tys. zł za tonę

Wszyscy mieszkańcy, którzy spełniają kryteria i są zainteresowani zakupem węgla w cenie 2000 zł za tonę, do 2 grudnia powinni, w jednym z dwóch Centrów Obsługi Mieszkańca, złożyć jednorazowy wniosek, w którym wskazują rodzaj oraz ilość węgla, jakie chcą nabyć w tym roku.

– Procedura składania i weryfikacji wniosków jest prosta. Osoby, które chcą kupić węgiel w preferencyjnych cenach, zapraszamy do naszych Centrów Obsługi Mieszkańca przy ulicy Zapolskiej i Bogusławskiego (sprawdź godziny otwarcia). Można tam przyjść już z wypełnionym wnioskiem, wcześniej pobranym np. ze strony www.wroclaw.pl, czy Ekosystemu lub wypełnić go na miejscu – mówi Bożena Bronowicka, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UM Wrocławia. – Przy obsłudze tego procesu do dyspozycji mieszkańców są 2 stanowiska w każdym z tych COM-ów. Jeśli będzie taka potrzeba, otworzymy kolejne – informuje.

• ul. Bogusławskiego 10, sala S4, okienko 4 i 5.
  • ul. Zapolskiej 4, hall wejściowy, okienko A i B

Na miejscu wniosek będzie weryfikowany pod kątem spełnienia warunków ustawowych. O tym, kiedy dokonać wpłaty w kolejnych dniach, mieszkańców będą informować pracownicy Ekosystemu. Będzie to zależne od dostępności węgla w składach.

Po dwóch dniach roboczych od dokonania wpłaty, w Punkcie Obsługi Klienta Ekosystemu przy ul. Sikorskiego 2/8, (budynek Cuprum Novum), będzie można odebrać fakturę – dokument upoważnia do odbioru surowca.

Każdy dostanie też mapkę oraz numery telefonów do składów węglowych, aby umówić się już bezpośrednio na dostawę węgla.

Infolinia dla osób chcących kupić węgiel

Do dyspozycji mieszkańców uruchomiona została infolinia: 71 75 86 996 (w godzinach 7.30-15.30).

– Równolegle jesteśmy też w procesie kontraktowania węgla dla wrocławian. Tempo tych działań dyktuje nam spółka skarbu państwa wskazana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Pozostajemy w gotowości, aby obsłużyć mieszkańców – informuje prezes Zaleski.

Wniosek o węgiel po 2 tys. zł za tonę do pobrania. Numer konta

Nr konta do wpłat: 41 1020 5226 0000 6402 0777 3403

Preferencyjny zakup węgla – warunki korzystania. Krok po kroku

1. Węgiel na preferencyjnych warunkach od Gminy Wrocław mogą kupić osoby, którym przysługuje dodatek węglowy (czyli takie, których głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest węgiel, co winno być potwierdzone wpisem do CEEB).
  2. Do 31 grudnia 2022 r. na gospodarstwo domowe można zakupić 1,5 tony węgla w cenie 2000 zł za tonę. Cena ta nie obejmuje workowania i transportu.

Preferencyjny zakup węgla – kolejne kroki

1. Czytelnie i kompletnie wypełnione dwa egzemplarze wniosku o zakup węgla należy złożyć do dnia 2 grudnia 2022 r. w Centrach Obsługi Mieszkańca
  • ul. Bogusławskiego 10 sala S4, okienko 4 i 5 (należy pamiętać o pobraniu biletu w systemie kolejkowym)
  • ul. Zapolskiej 4, okienko A i B
  • w godzinach 8.00 – 15.00.

Po otrzymaniu wniosku pracownik Urzędu dokona sprawdzenia jego kompletności oraz weryfikacji pod kątem spełniania warunków do preferencyjnego zakupu węgla. O pozytywnej weryfikacji przyjmujący wniosek poinformuje niezwłocznie lub telefonicznie (jeśli natychmiastowa weryfikacja nie będzie możliwa).

Formularze wniosków można uzyskać w ww. COM-ach lub pobrać ze strony Urzędu

1. Proszę oczekiwać na kontakt telefoniczny od pracownika spółki Ekosystem.

Poinformuje on o możliwości  zapłaty za zamówiony węgiel.

Wpłaty należy dokonać na rachunek Gminy Wrocław  nr  41 1020 5226 0000 6402 0777 3403 WYŁĄCZNIE PO OTRZYMANU INFORMACJI TELEFONICZNEJ.

Wpłaty można dokonać przelewem na w/w rachunek lub gotówką (bez dodatkowych opłat i prowizji) w oddziałach banku PKO BP na terenie Wrocławia. Wykaz placówek zamieszczono na odwrocie.

1. Faktury potwierdzające dokonanie wpłaty będzie można odbierać po 2 dniach roboczych od dokonania wpłaty, w Punkcie Obsługi Klienta Ekosystem przy ul. Sikorskiego 2/8, budynek Cuprum). Po otrzymaniu faktury będzie można umówić się na dostawę opału ze składem węgla. Wykaz składów otrzymasz wraz z fakturą.
  2. Szczegółowe informacje na temat zakupu węgla od Gminy Wrocław można uzyskać pod nr telefonu 71 75 86 996.

Wykaz oddziałów banku PKO BP na terenie Wrocławia, w których można dokonać wpłaty bez dodatkowych opłat i prowizji

Oddział

Ulica