wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Krok II – Świętuj ekologicznie
Krok II – Świętuj ekologicznie Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu

Przed nami Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok. Dla wielu z nas to intensywny okres przygotowań: prezentów, kolacji wigilijnej, a także dekorowania domu i ogrodu. W przedświątecznej gonitwie warto jednak zastanowić się, co można zrobić, aby nadchodzące święta były bardziej przyjazne dla środowiska.

Reklama

Ochrona środowiska to nasz wspólny cel. Nawet podczas przygotowań do świąt możemy podjąć wiele decyzji, które przyczynią się do poprawy otaczającej nas przestrzeni. Jak sprawić, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były dla nas wszystkich oraz dla naszej matki natury zdrowymi oraz radosnymi?

Choinka ze szkółki

Jedną ze świątecznych tradycji jest dekorowanie choinki. Wbrew pozorom naturalna jest bardziej ekologiczna niż sztuczna, pod warunkiem, że pochodzi ze szkółki.

– Takie drzewko można m.in. pozyskać od leśników, którzy sprzedają je, ze względu na to, że i tak musiałoby zostać wycięte, jak np. samosiejki spod linii wysokiego napięcia. Pamiętajmy jednak, że nie wolno nam samym wycinać drzew z lasów czy parków – podkreśla Krzysztof Śledziński z Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Po świętach prowadzona jest specjalna zbiórka, więc wystarczy zostawić drzewko w wyznaczonym dniu w punkcie odbioru odpadów. Dodatkowo można zawieźć je do ZOO (pod warunkiem, że drzewko było posadzone w donicy i będzie dobrze oczyszczone ze wszystkich ozdób), gdyż może posłużyć jako pokarm, bądź zabawka dla niektórych zwierząt. Choinkę można wreszcie rozdrobnić i wykorzystać w ogrodzie do ściółkowania grządek lub przekompostować. Nie wolno natomiast wykorzystywać jej na opał, gdyż drewno roślin iglastych wydziela znaczne ilości dymu podczas spalania.

Ciekawą alternatywą do ciętych drzewek są te, które od początku uprawia się w donicach - można je kupić w dobrych sklepach ogrodniczych. Po świętach takie drzewo z donicy można posadzić w ogrodzie, a na kolejny rok znów przynieść do mieszkania. W ten sposób jednym drzewkiem możemy posługiwać się przez kilka lat, pod warunkiem, że nie przebywa w mieszkaniu dłużej niż 10 dni i przy każdym przenoszeniu aklimatyzuje się do zmian temperatury.

Ozdoby choinkowe i ekologiczne torby

Obecnie wiele ozdób choinkowych produkowanych jest z tworzyw sztucznych. Zamiast nich lepiej zaopatrzyć się w produkty wykonane z naturalnych materiałów, które posłużą przez wiele lat i nie będą zaśmiecać środowiska po ich wyrzuceniu. Warto też samemu wykonać część ozdób, które będą oryginalne, a przy ich wspólnym tworzeniu z dziećmi zapanuje miła, rodzinna atmosfera.

– Do własnych ozdób wykorzystujmy rożne znalezione w domu lub w parku przedmioty, np. szyszki, ścinki z gazet, gałązki itp. Pomysłowe może być także wykorzystanie butelek PET i innych surowców, które uzyskają dzięki temu drugie życie – dodaje Krzysztof Śledziński.

Do dekoracji nie powinniśmy wykorzystywać brokatu, gdyż zawarte w nim mikroskopijne drobinki plastyku po przedostaniu się do wód są zjadane przez organizmy wodne. Wędrując w górę łańcucha pokarmowego wracają następnie z powrotem do ludzi.

Do pakowania prezentów lepiej wykorzystać papier ekologiczny z recyklingu, gdyż specjalne papiery pakunkowe mogą zawierać tworzywa sztuczne. Wybierając się na zakupy warto zabrać ze sobą torby ekologiczne. Są wielokrotnego użytku i nie zrywają się, jak ich plastikowe odpowiedniki. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni wybrać te jednorazowe, to po powrocie do domu nie wyrzucajmy ich od razu do śmieci, tylko wykorzystajmy do innych celów.

Wigilijna kolacja

Przygotowując się do wigilijnej kolacji, warto tak zaplanować zakupy, aby nie przygotować zbyt dużej ilości jedzenia. Nadmiar produktów można zawsze podarować rodzinie, sąsiadom, oddać do banku żywności lub przekazać organizacjom, które pomagają osobom samotnym i bezdomnym. Ograniczenie marnowania żywności ma również pozytywny wpływ na środowisko.

Tradycyjny karp jest częstym gościem na naszym wigilijnym stole. Jeśli zależy nam, aby nasza ryba była dobrej jakości to wybierajmy te, które pochodzą od hodowców. Karpie z takich hodowli są nieco droższe niż pochodzące z tzw. masowej produkcji. Zwróćmy uwagę, czy sklepy przechowują ryby w odpowiednich warunkach - czy mają czystą wodę i czy nie są w zbyt dużym zagęszczeniu. Kupioną rybę należy transportować w wiaderku lub w worku ze specjalną siatką, która umożliwi oddychanie.

Przy organizacji świątecznych spotkań wśród znajomych lub pracowników unikajmy używania jednorazowych talerzy, sztućców i naczyń. Ich produkcja trwa ułamki sekund, ale proces rozkładu to setki lat. Warto o tym pomyśleć i spędzić czas przy bardziej tradycyjnym nakryciu stołu, niż przyczyniać się do generowania niepotrzebnych odpadów w postaci plastikowych, jednorazowych naczyń.

Zabawa sylwestrowa

Jak co roku, sylwester obchodzimy hucznie. Świętujemy, bawimy się i odpalamy petardy. Niestety odpalane przez nas fajerwerki są stresujące dla wszystkich zwierząt, zarówno dzikich, jak i domowych. Uciekające w popłochu zwierzę narażone jest na ogromne niebezpieczeństwo. Włącz się do akcji #WrocławNieStrzela.

– Jeżeli już odpalamy petardy, to zróbmy to z dala od skwerów i parków. Warto zamienić fajerwerki na sztuczne ognie, które nie powodują dużego huku i oślepiających błysków. Fajerwerki mogą także emitować szkodliwe pyły i gazy, dlatego lepiej ograniczyć zabawę nimi – kończy przedstawiciel Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Czytaj więcej: Kampania "Małe kroki, wielkie zmiany"

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl