wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rusza kampania dotycząca ochrony jakości powietrza we Wrocławiu
Uczestnicy konferencji dotyczącej kampanii "Małe kroki, wielkie zmiany" Fot. Bartosz Moch
Uczestnicy konferencji dotyczącej kampanii "Małe kroki, wielkie zmiany"

14 listopada, w dzień czystego powietrza, oficjalnie rozpoczęto kampanię „Małe kroki, wielkie zmiany”, skierowaną do mieszkańców Wrocławia oraz 10 gmin Dolnego Śląska. Potrwa ona do końca 2019 roku i ma – poprzez drobne zmiany w naszych codziennych nawykach – wpłynąć pozytywnie na jakość powietrza oraz ochronę poziomu bioróżnorodności w regionie.

Reklama

Pomysłodawcy kampanii chcą przekonać wrocławian oraz mieszkańców innych dolnośląskich gmin, że zgodnie z metodą Kaizen, małymi krokami są w stanie znacząco wpłynąć na pozytywne zmiany w naszym środowisku.

– Celem kampanii jest uświadomienie mieszkańcom Wrocławia, że warto dbać o poprawę jakości powietrza. Małymi krokami pokazujemy, jak można to zrobić i osiągnąć naprawdę duże rezultaty. Na początek wystarczy, że – jeżeli na co dzień jeździmy samochodem - raz w tygodniu skorzystamy z komunikacji miejskiej lub przejdziemy się pieszo albo pojedziemy rowerem do pracy – mówi Mariola Apanel, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Najpierw ochrona powietrza, potem bioróżnorodność

Kampania „Małe kroki, wielkie zmiany” docelowo ma dotrzeć do 1 mln mieszkańców Dolnego Śląska. Potrwa do końca 2019 roku i będzie składać się z dwóch części.

– Jesienią i zimą, czyli podczas sezonu grzewczego, skupimy się na sposobach poprawy jakości powietrza. Natomiast wiosną 2019 roku większy nacisk będziemy chcieli położyć na ochronę gatunkową, czyli bioróżnorodność w naszym środowisku – dodaje Mariola Apanel.

„Małe kroki, wielkie zmiany” - prezentacja PDF dotycząca kampanii

W ramach kampanii zorganizowane zostaną m.in. spotkania dla mieszkańców Wrocławia oraz 10 gmin ościennych (Dzierżoniów, Bielawa, Świdnica, Środa Śląska, Szczawno-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kąty Wrocławskie, Świdnica - gmina wiejska, Sobótka, Kobierzyce), warsztaty plenerowe w Ogrodzie Botanicznym oraz w parkach, wydarzenia angażujące mieszkańców, w tym pikniki dla rodzin z dziećmi i seniorów, a także specjalne stoiska informujące o kampanii.

Tymi sposobami organizatorzy będą zachęcać do:

  • korzystania z ekologicznych źródeł ogrzewania oraz tych, które emitują mniej zanieczyszczeń (odnawialne źródła energii, elektrociepłownia, ogrzewanie gazowe, elektryczne),
  • segregacji odpadów, oraz zaprzestania spalania odpadów w piecach,
  • ograniczania korzystania z samochodów z silnikami spalinowymi oraz do przemieszczania się komunikacją miejską, rowerami, pieszo lub pojazdami elektrycznymi,
  • dbania o drzewa – ograniczając wycinkę drzew i dbając o nowe nasadzenia.

– Mamy nadzieję, że dzięki kampanii wkrótce dużo więcej wrocławian będzie korzystało z dofinansowania na wymianę starych pieców węglowych na proekologiczne czy choćby z trasportu publicznego czy alternatywnego – podsumowuje dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Na potrzeby kampanii „Małe kroki, wielkie zmiany” zostały przygotowane materiały promocyjne i gadżety m.in. ulotki, plakaty, torby ekologiczne, opaski odblaskowe, kolorowanki z zakresu ochrony środowiska. Planowane są fotoreportaże i materiały wideo (animacje, relacje wideo i film w technologii 360 stopni). Sworzone zostały także profile na Facebooku, Instagramie, Youtube oraz Twitterze.

O projekcie

Kampania jest realizowana w ramach projektu: ,,Kampania edukacyjno-informacyjna z zakresu ochrony bioróżnorodności oraz ochrony jakości powietrza we Wrocławiu i 10 gminach Dolnego Śląska”. Jego liderem jest Gmina Wrocław. Projekt jest realizowany i dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Jego wartość to 592 561,40 zł.

Partnerami projektu są: Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Fundacja Centrum Aktywnego Wsparcia z Brzegu.

Czytaj więcej o projekcie tutaj.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl