W kompleksie budynków z przełomu XIX i XX wieku działy się niezwykłe rzeczy. Była tam prestiżowa restauracja wraz salą koncertową, a obok stał budynek techniczny. Umieszczony tam generator napędzany gazem, zasilał 100 lat temu stojący obok budynek dawnej restauracji i sali bankietowej - znany obecnie jako terrarium.
Budynek obok Terrarium doczekał się renowacji i zyskał nową funkcję
Jak na wrocławskie zabytki przystało, nie obyło się bez niespodzianek. Po skuciu tynków na elewacji zachodniej ukazały się dawne ceramiczne przepusty, którymi prowadzone były kable zasilające obecne Terrarium, zostały zachowane i wyeksponowane. Zachowane zostały także oryginalne detale kowalskie na ścianach. Wszystkie prace prowadzone były pod konserwatorskim nadzorem.
Firma odpowiedzialna za renowację budynku przywróciła dawny historyczny wygląd elewacji z cegły szkliwionej i klinkierowej. Wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową, zachowując oryginalną formę.
Wrocławskie zoo pokryło remont z własnych środków, a kwota na tę inwestycję wynosiła 1 780 211,57 zł brutto.
Cały budynek musiał być przystosowany do wymogów weterynaryjnych. Wykonawca przystosował technologicznie wnętrze, by w lecznicy weterynarze mogli udzielić szybkiej pomocy. Do wyremontowanych pomieszczeń już przenieśli swój gabinet. Do tej pory znajdował się on w pawilonie Akwarium. Te pomieszczenia będą teraz zapleczem socjalnym i hodowlanym dla akwarystów.
Remont budynku i stworzenie w nim lecznicy dla zwierząt -ważna zmiana dla całego zoo
Bieżąca praca opiekunów i kierowników wydziałów hodowlanych ze zwierzętami obejmuje między innymi doglądanie ich stanu zdrowia. Interwencja weterynaryjna jest potrzebna tylko w razie konieczności, na przykład, gdy u zwierzęcia występują zmiany w zachowaniu czy wyglądzie zwiastujące możliwe problemy. We wrocławskim zoo pracuje dwóch lekarzy weterynarii i technik, którzy zajmują się wyłącznie podopiecznymi naszego ogrodu.Weronika Skupin z wrocławskiego zoo