Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Ponad 2,5 mln zebranych odpadów i 30 tys. ton przywiezionych na PSZOK
- Tysiące warsztatów, spotkań z mieszkańcami, pikników
- Czyste drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i więcej „foczek” na ulicach
- SZOP, wydłużone godziny PSZOK a w przyszłości nowe eko-punkty i aplikacja dla mieszkańców
- Dziesięciolecie Ekosystemu w liczbach:
10 lat temu, w połowie 2012 r. w stolicy Dolnego Śląska powołano spółkę Ekosystem. Jej głównym zadaniem było uruchomienie, a następnie rozwój systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, i dążenie, aby Wrocław stał się miastem czystym oraz przyjemnym, zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających go turystów.
Ponad 2,5 mln zebranych odpadów i 30 tys. ton przywiezionych na PSZOK
Wyzwanie było ogromne. Najtrudniejsze było uruchomienie nowego sposobu odbioru odpadów komunalnych oraz wspólna praca z mieszkańcami. To świadomość wrocławian powoduje, że segregacja nie jest tylko traktowana jako obowiązkowa, ale ma też głęboki sens i wpływa na poczucie dumy z czystego miasta, podwórka, ulicy czy parkuDorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.
Efekt został osiągnięty. Stale rośnie liczba selektywnie zbieranych odpadów.
– Do tej pory zebraliśmy ponad 2,5 mln ton odpadów komunalnych. Co roku bite są także rekordy na PSZOK-ach. Dzięki tym eko-punktom 30 tys. ton odpadów przekazaliśmy do przetworzenia lub utylizacji – dodaje Witkowska.
Dodatkowo przez 10 lat zebrano blisko 23 tys. ton odpadów z „dzikich wysypisk”, za kwotę blisko 4,5 mln złotych.


Tysiące warsztatów, spotkań z mieszkańcami, pikników
Ekosystem w swojej działalności stawia na edukację oraz komunikację z mieszkańcami.
Galeria zdjęć
Przez ostatnie 10 lat m.in. przeprowadzono tysiące warsztatów, pikników czy wydarzeń plenerowych.
Przyszłość należy zwłaszcza do młodych, dlatego mocno skupiamy się na edukacji dzieci i młodzieży. Dzięki eko-warsztatom prowadzonym na terenie placówek oświatowych, na PSZOK oraz podczas wydarzeń plenerowych blisko 100 tysięcy wrocławian, w większości dzieci, dowiedziało się nie tylko, jak i po co segregować, ale także, że to od nich zależy przyszłość naszej planetyDorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.
Czyste drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i więcej „foczek” na ulicach
Ekosystem to nie tylko odpady komunalne. To także utrzymanie w czystości coraz większej liczby wrocławskich dróg, chodników, ścieżek, a zimą dbanie o ich przejezdność i komfort użytkowania.
Galeria zdjęć
Obecnie 2 mln mkw. więcej jezdni objętych jest zamiataniem niż 10 lat temu. Wprowadzono cotygodniowe zmywanie 3,7 mln mkw. jezdni. W sezonie letnim sprzątanych jest o ponad 1,1 mln. mkw. więcej chodników i ciągów pieszo-rowerowych, a blisko o 0,5 mln mkw. więcej zimą. Blisko dwukrotnie zwiększono liczbę ulicznych koszy (tzw. „foczek”).
SZOP, wydłużone godziny PSZOK a w przyszłości nowe eko-punkty i aplikacja dla mieszkańców
Dziesięć lat Ekosystemu to także innowacyjne działania. Uruchomiony w 2021 r. mobilny punkt odbioru odpadów, czyli popularny SZOP cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niemu mieszkańcy w wygodny sposób przekazali ponad 140 ton drobnych, problemowych odpadów. Wydłużeniu ulegają także godziny otwarcia PSZOK-ów, tak by łatwiej było z nich skorzystać.
Najbliższa przyszłość to m.in. uruchamianie dodatkowych eko-punktów, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, rozszerzanie terenów objętych objazdową zbiórką odpadów wielkogabarytowych oraz udostępnienie mieszkańcom nowoczesnej aplikacji.
– Wciąż się doskonalimy i jesteśmy otwarci na sugestie i uwagi mieszkańców. To m.in. dzięki nim możemy poprawiać jakość świadczonych usług oraz rozwijać system gospodarowania odpadami komunalnymi, tak by spełniał pokładane w nim oczekiwania. Wrocław rozwija się z roku na rok, a my wraz z nim – mówi Dorota Witkowska.