wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Miliony ton zebranych odpadów i metrów umytych jezdni. To już 10 lat pracy Ekosystemu dla Wrocławia

Miliony ton zebranych odpadów, ekowarsztaty dla ponad 100 tys. wrocławian, likwidacja 23 tys. ton śmieci z „dzikich wysypisk”, zwiększenie liczby „foczek” na ulicach, wypuszczenie SZOP-a i dbanie o wrocławskie drogi, chodniki i ścieżki rowerowe – tym wszystkim przez ostatnie 10 lat zajmował się i nadal zajmuje Ekosystem sp. z o.o., która świętuje swój okrągły jubileusz. Zobaczcie wideo i galerię podsumowujące dekadę Ekosystemu.

Reklama

10 lat temu, w połowie 2012 r. w stolicy Dolnego Śląska powołano spółkę Ekosystem. Jej głównym zadaniem było uruchomienie, a następnie rozwój systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, i dążenie, aby Wrocław stał się miastem czystym oraz przyjemnym, zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających go turystów.

Ponad  2,5 mln zebranych odpadów i 30 tys. ton przywiezionych na PSZOK

Wyzwanie było ogromne. Najtrudniejsze było uruchomienie nowego sposobu odbioru odpadów komunalnych oraz wspólna praca z mieszkańcami. To świadomość wrocławian powoduje, że segregacja nie jest tylko traktowana jako obowiązkowa, ale ma też głęboki sens i wpływa na poczucie dumy z czystego miasta, podwórka, ulicy czy parku
Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.

Efekt został osiągnięty. Stale rośnie liczba selektywnie zbieranych odpadów. 

– Do tej pory zebraliśmy ponad 2,5 mln ton odpadów komunalnych. Co roku bite są także rekordy na PSZOK-ach. Dzięki tym eko-punktom 30 tys. ton odpadów przekazaliśmy do przetworzenia lub utylizacji – dodaje Witkowska.

Dodatkowo przez 10 lat zebrano blisko 23 tys. ton odpadów z „dzikich wysypisk”, za kwotę blisko 4,5 mln złotych.

Tysiące warsztatów, spotkań z mieszkańcami, pikników

Ekosystem w swojej działalności stawia na edukację oraz komunikację z mieszkańcami.

Galeria zdjęć

Przez ostatnie 10 lat m.in. przeprowadzono tysiące warsztatów, pikników czy wydarzeń plenerowych.

Przyszłość należy zwłaszcza do młodych, dlatego mocno skupiamy się na edukacji dzieci i młodzieży. Dzięki eko-warsztatom prowadzonym na terenie placówek oświatowych, na PSZOK oraz podczas wydarzeń plenerowych blisko 100 tysięcy wrocławian, w większości dzieci, dowiedziało się nie tylko, jak i po co segregować, ale także, że to od nich zależy przyszłość naszej planety
Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.

Czyste drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i więcej „foczek” na ulicach

Ekosystem to nie tylko odpady komunalne. To także utrzymanie w czystości coraz większej liczby wrocławskich dróg, chodników, ścieżek, a zimą dbanie o ich przejezdność i komfort użytkowania.

Galeria zdjęć

Obecnie 2 mln mkw. więcej jezdni objętych jest zamiataniem niż 10 lat temu. Wprowadzono cotygodniowe zmywanie 3,7 mln mkw. jezdni. W sezonie letnim sprzątanych jest o ponad 1,1 mln. mkw. więcej chodników i ciągów pieszo-rowerowych, a blisko o 0,5 mln mkw. więcej zimą. Blisko dwukrotnie zwiększono liczbę ulicznych koszy (tzw. „foczek”).

SZOP, wydłużone godziny PSZOK a w przyszłości nowe eko-punkty i aplikacja dla mieszkańców

Dziesięć lat Ekosystemu to także innowacyjne działania. Uruchomiony w 2021 r. mobilny punkt odbioru odpadów, czyli popularny SZOP cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niemu mieszkańcy w wygodny sposób przekazali ponad 140 ton drobnych, problemowych odpadów. Wydłużeniu ulegają także godziny otwarcia PSZOK-ów, tak by łatwiej było z nich skorzystać.

Najbliższa przyszłość to m.in. uruchamianie dodatkowych eko-punktów, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, rozszerzanie terenów objętych objazdową zbiórką odpadów wielkogabarytowych oraz udostępnienie mieszkańcom nowoczesnej aplikacji.

– Wciąż się doskonalimy i jesteśmy otwarci na sugestie i uwagi mieszkańców. To m.in. dzięki nim możemy poprawiać jakość świadczonych usług oraz rozwijać system gospodarowania odpadami komunalnymi, tak by spełniał pokładane w nim oczekiwania. Wrocław rozwija się z roku na rok, a my wraz z nim – mówi Dorota Witkowska.

Dziesięciolecie Ekosystemu w liczbach:

 • 2,5 mln ton zebranych odpadów komunalnych,
 • 30 tys. ton odpadów zebranych w PSZOKach,
 • ekowarsztaty dla blisko 100 tys. wrocławian,
 • ponad 140 ton zebranych, problemowych odpadów przez uruchomiony w 2021 r. SZOP.

Ekosystem to także całoroczne utrzymanie czystości i porządku w mieście oraz prowadzenie akcji zima. W tych działaniach przez ostatnie 10 lat:

 • o 2 mln mkw. więcej jezdni objętych jest zamiataniem,
 • wprowadzono cotygodniowe letnie zmywanie dróg. Pracami objęto 3,7 mln mkw. jezdni,
 • o ponad 1,1 mln mkw. więcej chodników i ciągów pieszo-rowerowych sprzątanych jest latem, a o blisko 0,5 mln mkw. więcej zimą,
 • zwiększyła się liczba ulicznych koszy,
 • usunięto blisko 23 tys. ton odpadów z „dzikich wysypisk”, za kwotę około 4,5 mln złotych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl