wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nawet 3 000 ton rocznie. Przywieź odpady, odbierz kompost

Kompostownia odpadów zielonych przy ul Janowskiej 51 (obok PSZOK) to miejsce, gdzie z przywiezionych gałęzi, liści oraz trawy wytwarzany jest certyfikowany kompost. Ekosystem zaprasza zarówno do przywożenia bioodpadów, jak i odbierania kompostu przez mieszkańców. Zobaczcie wideo, jak to działa.

Reklama

Kompostownia przy ul. Janowskiej wraca w pełnej odsłonie po dwóch latach przerwy. W tym czasie funkcjonowała w ograniczonym zakresie, przetwarzając jedynie odpady zielone przyjmowane w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Teraz wyposażono ją w nowy sprzęt, m.in. samojezdną przerzucarkę.

Aktualnie, po dostarczeniu ostatniej nowoczesnej maszyny wykorzystywanej do produkcji kompostu, rozpoczynamy jego wytwarzanie na większa skalę. Kompostownia rocznie będzie przyjmować ok. 6 000 ton odpadów zielonych. Wytworzymy z nich blisko 3 000 ton kompostu
Dorota Witkowska, rzecznik spółki Ekosystem

Kompostownia jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00. W przeciwieństwie do PSZOK-ów nie można z niej skorzystać w sobotę.

Oddaj odpady, zabierz kompost

Kompost wytwarzany będzie nie tylko z odpadów zielonych, przywożonych przez mieszkańców na PSZOK, ale też z tych dostarczanych przez firmy pielęgnujące zieleń lub odbierające takie odpady od właścicieli nieruchomości.

Ekosystem zaprasza do współpracy wszystkie firmy, chcące przekazać do zagospodarowania odpady ogrodowe, takie jak liście, trawa, gałęzie, kwiaty.

Ponieważ proces wytwarzania kompostu zajmuje około 12 tygodni, pierwsze jego ilości będą dostępne najwcześniej pod koniec czerwca. Tak, jak w latach ubiegłych, mieszkańcy w zamian za odpady przyniesione na PSZOK, będą mogli pobrać potrzebny im kompost. Większa ilość, niezbędna do użyźnienia powierzchni gleby, będzie dostępna w sprzedaży pod koniec wakacji
Dorota Witkowska

W maju na stronie internetowej Ekosystemu zostaną zamieszczone zasady udostępniania oraz sprzedaży kompostu.

Do czego przydatny jest kompost?

Wytwarzany kompost jest certyfikowany. Poprawia właściwości fizyczne gleby oraz jest źródłem substancji organicznej. Można go stosować na wszystkich rodzajach gleb, w szczególności na lekkich, ubogich w próchnicę i składniki pokarmowe, zdegradowanych oraz do rekultywacji.

Idealnie nadaje się do poprawy właściwości gleby w uprawie roślin rolniczych, ozdobnych oraz przygotowania podłoża pod trawniki.

Jak wygląda proces wytwarzania kompostu?

Odpady zielone magazynowane są selektywnie w pryzmach, na placu rozładunku odpadów zielonych. Aby przyśpieszyć procesy biologiczne część odpadów (np. gałęzie) jest rozdrabniana do wielkości od 25 mm do 55 mm. Nie rozdrabnia się liści i skoszonej trawy.

Kompostowanie odpadów odbywa się metodą tradycyjną, w specjalnych pryzmach. W celu m.in. przyspieszenia procesu oraz poprawy warunków natlenienia, pryzmy są okresowo przerzucane za pomocą samojezdnej przerzucarki bramowej, wyposażonej w system zraszania.

Przebieg procesu kompostowania jest monitorowany poprzez pomiar temperatury i wilgotności. Aby zachować odpowiednią wilgotność, kompostowany materiał jest nawilżany wodą.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl